Minister zapowiada zmiany w sprawie zwolnień z WF-u. "Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą"

Minister zapowiada zmiany w sprawie zwolnień z WF-u. "Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą"
Minister zapowiada zmiany w sprawie zwolnień z WF-u. "Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą"
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu
Minister zapowiada zmiany w sprawie zwolnień z WF-u. "Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą"Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu

Minister sportu chce zająć się nie tyle powodami nagminnych zwolnień z lekcji wychowania fizycznego, ale samymi zwolnieniami. Te dłuższe byłyby uznawane tylko, jeśli wystawi je lekarz specjalista. Dotychczas mógł to zrobić także lekarz rodzinny. Sprawa budzi mieszane uczucia.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia zajęcia WF-u regularnie omija nawet 30 procent uczniów. Minister sportu i turystyki zapowiada, że to się zmieni. - Te statystyki zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tak zwane zwolnienia z lekcji WF-u, semestralne czy dłuższe, będą respektowane tylko wówczas, gdy wystawi je lekarz specjalista - zapowiada Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Teraz zwolnienia mogą wystawiać również lekarze POZ czy pediatrzy, u których rodzice często powołują się na dalekie od medycznych powody. - Bardzo wiele osób zgłasza się po zwolnienie lekarskie z zajęć wychowania fizycznego, ze względu na to, że albo obniżają one średnią ocen, albo WF-y są na przykład w środku godzin lekcyjnych i nie ma możliwości dziecko umycia się, chodzi spocone cały dzień w szkole - wyjaśnia Michał Matyjaszczyk, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej, IZCMP w Łodzi.

Systemowy problem?

Jak przyznaje dyrektor jednej ze szczecińskich podstawówek i jednocześnie nauczyciel WF-u, powodów niechęci do udziału w lekcjach wychowania fizycznego trzeba też szukać wśród jego kolegów po fachu. - Jakaś część problemu tkwi w nas samych nauczycielach, w części z nas. Niektórzy wychodzą z założenia, że to, co podobało się 20 lat temu, podoba się i teraz. Albo to, co podoba się mnie, to powinno się podobać też uczniom, a niestety nie zawsze tak jest - przekonuje Krzysztof Ponikowski, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 8 w Szczecinie, nauczyciel WF-u.

Dzieci narzekają też na niesprawiedliwy, promujący konkretne wyniki, a nie postępy, system oceniania. Dla niektórych problemem jest poczucie wstydu i braku prywatności w szatniach. - (Dzieci - przyp. red.) słyszą, również od dorosłych, niewybredne komentarze na temat swojego ciała, na temat swojej wagi, sprawności. W pewnym momencie, w okresie dojrzewania, te komentarze bywają bardzo bolesne. Nikt nie rozmawia z nimi o tym, jak ich ciało się rozwija czy powinno się rozwijać - opowiada Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl.

Jeśli dzieci mają chętnie chodzić na WF - nad tymi zagadnieniami też trzeba się pochylić. - To, co mi się w tym pomyśle nie podoba i co od razu budzi wątpliwości również samych nauczycieli, a przede wszystkim uczniów i uczennic, to takie założenie, że jak kogoś zmusimy, przymusimy, odbierzemy mu możliwość odmówienia tego ćwiczenia na WF-ie, to on z automatu stanie się czynnym uczestnikiem czy uczestniczką tych lekcji - mówi Justyna Suchecka.

Brak ruchu

Lekcje WF-u są bez wątpienia potrzebne. W Polsce coraz więcej dzieci zmaga się z nadwagą i otyłością, których przyczyną jest nie tylko niezdrowe jedzenie. - Coraz częściej widzimy dzieci przykute do elektroniki, do tabletów, smartfonów, telewizorów. Za naszych czasów tego ruchu i spędzania czasu "na trzepaku" było po prostu więcej - zauważa Jakub Mauricz, dietetyk i trener personalny.

- Ten moment WF-u w szkole jest często jedyną sytuacją, kiedy dzieciaki się ruszają - dodaje Michał Matyjaszczyk.

Nowe regulacje mogą zwiększyć frekwencję, ale doktor Matyjaszczyk zaleca ostrożność. W końcu wśród zwalnianych z lekcji WF-u dzieci są i takie, które naprawdę uczestniczyć w nich nie mogą. - Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. Czasami dostanie się do tego specjalisty po raz kolejny tylko po to, żeby wziąć ten odpowiedni "papierek", też może być kłopotliwe - alarmuje.

- Propozycja ministra sportu jest ciekawą propozycją, będziemy nad nią pracowali - zapowiada Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zmiany zasad wystawiania zwolnień z lekcji wychowania fizycznego mogłyby wejść w życie.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, podczas lektury którego ciarki przechodzą po plecach. Dzieci przywiązywane pasami do łóżek to wcale nie najgorsza jego część. 

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Źródło:
Fakty TVN

Bezczelna kradzież, od której panu Romanowi pęka serce. Złodzieje ukradli z pasieki 24 ule, w środku było około półtora miliona pszczół. Policja jest pewna, że to nie była przypadkowa kradzież.

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Źródło:
Fakty TVN

Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

Źródło:
"Fakty" TVN

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

- Oderwijmy się od tej kontrasygnaty. Czy ona by była udzielona, czy by ją cofnięto, jedno jest pewne: to, co pan prezydent chciał zrobić w Sądzie Najwyższym, to znaczy powołać jakiegoś swojego komisarza do przeprowadzania wyborów prezesa, było nieskuteczne - komentował w "Faktach po Faktach" sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego profesor Włodzimierz Wróbel.

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Źródło:
TVN24

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS