Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Kamala Harris i jej sztab - jak donoszą zagraniczne media - już kilka dni temu zaszyli się Pittsburghu w Pensylwanii, gdzie każdą wolną chwilę przeznaczają na przygotowania do medialnego starcia z Donaldem Trumpem w Filadelfii. - Jest bardzo skupioną i zdyscyplinowaną liderką, ale potrzeba niemal nadludzkiej koncentracji oraz dyscypliny, by poradzić sobie w debacie z Donaldem Trumpem - ocenia Pete Buttigieg, sekretarz transportu Stanów Zjednoczonych.

Mało który polityk może pochwalić się takim doświadczeniem w telewizyjnych starciach, jak były prezydent. Dlatego Kamala Harris i jej zespół uważnie analizują wszystkie sześć przedwyborczych pojedynków, jakie stoczył w ostatnich latach Donald Trump, i przeprowadzają pozorowane debaty z udziałem doradców i asystentów. 

- Ona jest teraz w Pensylwanii i ćwiczy do debaty. Zamknęła się w pokoju. Musi się wiele nauczyć, ale mają jeden problem: ludzi krzyczących na zewnątrz "Kochamy Trumpa", więc nie może się skupić - mówi Donald Trump.

ZOBACZ TEŻ: Głos byłych wojskowych w sprawie wyborów prezydenckich

Donald Trump wybrał zupełnie inne podejście do wtorkowego pojedynku, a media zwracają uwagę, że jego przygotowania do debaty są najbardziej nietypowe wśród wszystkich współczesnych kandydatów na prezydenta. - Nie będziemy mieć formalnej sesji przygotowawczej do debaty, bo Donald Trump jej nie potrzebuje. On wie, w co wierzy, i zna swoje osiągnięcia, i to wszystko, o czym musi mówić - zdradza JD Vance, republikański kandydat na wiceprezydenta USA.

Przemówienie Kamali Harris. Relacja Marcina Wrony
Przemówienie Kamali Harris. Relacja Marcina WronyReuters

Część republikanów wycofuje poparcie dla Trumpa

Ostatnie publiczne wystąpienia Donalda Trumpa wyraźnie pokazują, że mówi głównie to, co mu się podoba. W piątek w Nowym Jorku ostro skrytykował kobiety, które oskarżały go o molestowanie seksualne. - Pomyślcie o nierealności tych wydarzeń. Jestem sławny. Siedzę w samolocie, patrzę na kobietę, chwytam ją i zaczynam całować. Jakie są szanse, że tak się stanie? To nie mogło się wydarzyć, a ona nie byłaby moją wybranką - mówił kandydat republikanów na prezydenta USA.

Trump w sobotę podczas wiecu w Wisconsin często odwoływał się do dezorientujących dygresji - na przykład o Hannibalu Lecterze i Alu Capone. Elona Muska nazwał Leonem Muskiem. Podkreślał, że jedyną barierą między Ameryką a III wojną światową jest on sam, i sugerował, że Władimir Putin jest dobrym szachistą. - Dobrze znałem Putina. Nie wiem, czy widzieliście, że on poparł Kamalę. Byłem tym bardzo urażony. Zastanawiam się dlaczego, ale on jest szachistą. Czy to mogło być poparcie z uśmiechem? Myślę, że tak - stwierdził Trump.

CZYTAJ WIĘCEJ: Putin wskazał swojego "faworyta" w wyborach w USA. "Prawdopodobnie uważa, że to zabawne"

Wielu republikanów od dawna ostrzega, że taka narracja ze strony Trumpa, spotęgowania notorycznym powtarzaniem kłamstw o kradzieży wyborów i ostatnimi groźbami o wsadzeniu do więzienia krajowych urzędników, których uważa za oszustów, jest wręcz prezentem dla demokratów, przedstawiających jego rządy jako czas chaosu i awanturnictwa.

Dodatkowo takie wypowiedzi ze strony byłych i obecnych republikańskich polityków nie pomagają w umocnieniu jego pozycji. - Nigdy nie głosowałam na demokratę, ale Donald Trump stanowi fundamentalne zagrożenie dla tego kraju. Dlatego ważne jest, by oddać głos na wiceprezydent Harris - przekazała Liz Cheney, była republikańska kongresmenka.

Do apelu Liz Cheney dołączył były wiceprezydent w administracji Georga W. Busha. Dick Cheney podkreślał, że w 248-letniej historii amerykańskiego narodu nie było osoby, która stanowiłaby większe zagrożenie niż Donald Trump.

Debata zaważy o wyniku?

Zwolennicy Trumpa wydają się być niewzruszeni ostrzeżeniami, co pokazują najnowsze sondaże. Różnica między kandydatką demokratów a kandydatem republikanów cały czas mieści się w granicach błędu statystycznego. "The New York Times" zaznacza jednak, że według sondażowej średniej to Kamala Harris ma przewagę dwóch punktów procentowych nad Donaldem Trumpem i nieznacznie prowadzi w trzech kluczowych stanach, remisując z byłym prezydentem w kolejnych czterech.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Donald Trump i Kamala Harris godzą się na wyłączanie mikrofonów  

- Niezależnie od tego, czy patrzymy na krajowe sondaże, czy na wyniki w stanach kluczowych, widać, że rozmach jest po stronie Kamali Harris - ocenia Charlie Sykes, komentator polityczny. 

Jednak według ostatniego sondażu, wyborcy chcą się dowiedzieć się znacznie więcej o programie Harris. Wtorkowy 90-minutowy przedwyborczy pojedynek z Donaldem Trumpem w stacji ABC News może się okazać kluczowy. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/East News

Pozostałe wiadomości

Bohaterowie pierwszej linii frontu. Nie ma w tym określeniu przesady, bo ich służba w czasie walki z żywiołem wymaga odwagi i poświęcenia - i wiąże się z realnym ryzykiem. Ratują, ewakuują, zabezpieczają i jeszcze długo nie będą mogli odpocząć.

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Źródło:
Fakty TVN

W komunikatach służb widać skalę dramatu. W historiach konkretnych ludzi - jego bezmiar. Mosty można odbudować, domy - wyremontować. Na nowe marzenia na razie za wcześnie.

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

W wielu miejscach w Polsce zbierane są dary dla poszkodowanych przez powódź. Potrzeby są ogromne i przyda się dosłownie wszystko. W pomoc włączają się osoby prywatne, firmy i fundacje. Magazyny darów uruchomione w wielu miejscach zapełniają się, bo pomóc chce wiele osób. Powodzian można wesprzeć także wpłatami na specjalnie założone zbiórki.

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Potężne tajfuny przetoczyły się przez Chiny, Wietnam i Nigerię. Są liczne ofiary śmiertelne i zniszczenia. Jest zagrożenie katastrofą humanitarną.

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS