Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Sudan znajduje się u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów
Sudan znajduje się u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Sudan znajduje się u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajówJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

"Sudan to tykająca bomba geopolityczna. Jeśli upadnie, będzie problemem dla trzech kontynentów" - pisze "The Economist".

"Spodziewajcie się nowego szoku uchodźczego w Europie, po wojnach w Syrii i Libii, w czasie gdy migracja jest zapalną kwestią we Francji, w Niemczech i w innych krajach. Już 60 procent osób w obozach w Calais, na południowym brzegu kanału La Manche, to Sudańczycy" - czytamy w brytyjskim tygodniku.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaapelował o zwiększenie pomocy humanitarnej dla kraju pogrążonego w wojnie domowej, dziesiątkowanego przez choroby i głód.

- Musimy skupić się na wszystkich potrzebujących, na 25 milionach ludzi. Potrzebne są dodatkowe zasoby, by zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Wzywamy świat, by się obudził i pomógł Sudanowi wydostać się z koszmaru, przez który przechodzi - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Wyniszczająca wojna domowa

25 milionów ludzi w potrzebie to ponad połowa populacji Sudanu. Od ponad roku w jednym z największych państw Afryki trwa wyniszczająca wojna domowa między armiami dwóch skonfliktowanych generałów.

W jej wyniku 10 milionów osób musiało opuścić domy, co jest największym wewnętrznym przesiedleniem na świecie. Kolejne dwa miliony ludzi uciekły do państw ościennych. Według oficjalnych, niedoszacowanych danych zginęło 20 tysięcy osób. Szaleją cholera, malaria, denga, małpia ospa.

Sytuację pogarsza katastrofa klimatyczna - występujące na zmianę susze i powodzie. Pod koniec sierpnia po wyjątkowo ulewnych deszczach we wschodnim Sudanie zawaliła się tama. Woda zniszczyła domy należące do 50 tysięcy osób.

Skutki powodzi w Sudanie
Skutki powodzi w Sudanie Reuters

- Sytuacja jest katastrofalna. Mamy dzieci, rodziny, osoby starsze, które potrzebują ciągłego podawania leków. Problemem jest brak żywności. Woda zniszczyła wszystkie okoliczne wioski - mówi mieszkaniec wschodniego Sudanu Abu Ali Ahmed.

Największy kryzys humanitarny świata

Już 800 tysięcy osób zbiegło do Sudanu Południowego. To powstałe w 2011 roku najmłodsze państwo świata funkcjonuje w zasadzie głównie dzięki pomocy humanitarnej. Tylko co drugi mieszkaniec ma dostęp do czystej wody pitnej. Na miejscu działa między innymi Polska Akcja Humanitarna.

- Mamy funkcjonujący rząd, ale nie ma on możliwości, żeby zapewnić wsparcie dla wszystkich osób w kraju. To kraj, w którym tylko sześć procent osób ma dostęp do internetu, tylko dziewięć procent ma dostęp do elektryczności - zauważa Anna Górska, dyrektorka biura Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym.

CZYTAJ TAKŻE: Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Dlaczego katastrofalna wojna w Sudanie jest problemem dla świata? "The Economist" odpowiada: "Może zabić miliony ludzi i rozsiać chaos po Afryce i Bliskim Wschodzie. To największy kryzys humanitarny świata (...). Państwa Bliskiego Wschodu i Rosja bezkarnie sponsorują strony konfliktu. Zachód wycofał się, ONZ jest sparaliżowana".

Światowa opinia publiczna usłyszała ostatnio o wojnie tylko dlatego, że zainteresował się nią znany amerykański raper Macklemore. Odwołał swój koncert w Dubaju, bo Zjednoczone Emiraty Arabskie wspierają jedną ze stron sudańskiego konfliktu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Bohaterowie pierwszej linii frontu. Nie ma w tym określeniu przesady, bo ich służba w czasie walki z żywiołem wymaga odwagi i poświęcenia - i wiąże się z realnym ryzykiem. Ratują, ewakuują, zabezpieczają i jeszcze długo nie będą mogli odpocząć.

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Źródło:
Fakty TVN

W komunikatach służb widać skalę dramatu. W historiach konkretnych ludzi - jego bezmiar. Mosty można odbudować, domy - wyremontować. Na nowe marzenia na razie za wcześnie.

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

W wielu miejscach w Polsce zbierane są dary dla poszkodowanych przez powódź. Potrzeby są ogromne i przyda się dosłownie wszystko. W pomoc włączają się osoby prywatne, firmy i fundacje. Magazyny darów uruchomione w wielu miejscach zapełniają się, bo pomóc chce wiele osób. Powodzian można wesprzeć także wpłatami na specjalnie założone zbiórki.

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Potężne tajfuny przetoczyły się przez Chiny, Wietnam i Nigerię. Są liczne ofiary śmiertelne i zniszczenia. Jest zagrożenie katastrofą humanitarną.

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS