Miliardy maseczek wędrują do kosza, a każda rozkłada się 450 lat. W czasie pandemii zapomnieliśmy o ekologii?


129 miliardów - tyle maseczek jednorazowych zużywamy każdego miesiąca na całym świecie. Wiele z nich zamiast do kosza na śmieci trafia do środowiska. Pomysł na to, jak walczyć z odpadami jednorazowego użytku, mają Francuzi. Stworzyli maseczkę, która jest biodegradowalna.

To, co powinno chronić nas i innych przed koronawirusem, coraz częściej ląduje na ulicach, w lasach, morzach i oceanach. Ostatnie miesiące pokazały, że pandemia i ekologia nie do końca idą ze sobą w parze. Na potęgę zużywamy jednorazowe maseczki i rękawiczki.

- Zapomnieliśmy w ogóle o zagrożeniu, jakie wiąże się z jednorazowością. Z tym, że bierzemy tę maseczkę, bierzemy rękawiczkę, używamy kilka sekund, wyrzucamy i to potem rozkłada się setki lat - wskazuje Areta Szpura, aktywistka i autorka książki "Jak uratować świat".

Jedno z rozwiązań tego problemu kryje się w niewielkiej miejscowości w środkowej Francji. Prace nad ekologiczną maseczką trwały kilka miesięcy. Wykonane z włókien konopi maski są w pełni biodegradowalne. Mogą być sposobem na zmniejszenie rosnącej góry odpadów jednorazowego użytku.

- Tak jak człowiek zaśmiecił świat gigantyczną ilością ton plastiku i innych śmieci, to teraz musi coś zrobić, żeby posprzątać. Każdy sposób na posprzątanie przy wykorzystaniu technologii, które też są naszą domeną jako ludzi, to jest krok w dobrym kierunku - zauważa Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.

Właściwości tkaniny - wykonanej w stu procentach z roślin - sprawiają, że maska bez problemu filtruje powietrze. By zwiększyć komfort noszenia, podszewka wykonana jest z materiału zawierającego domieszkę kukurydzy. Elastyczne gumki nadają się do recyklingu.

"To ma sens"

- Pandemia wszystko skomplikowała. To herezja, że dopuściliśmy do użytku materiały takie jak polietylen. Coś, co jest importowane z różnych części świata i odbija swoje piętno na tylu gałęziach światowej gospodarki. Wykorzystujmy naturalne i lokalne rolnicze produkty, które kiedyś dosłownie wrócą do ziemi. To ma sens - apeluje Frederic Roure, pomysłodawca biodegradowalnej maseczki.

Maseczki, które powstają we Francji, są nie tylko ekologiczne, ale też tanie. Bycie eko kosztuje niespełna jedno euro. Każdego miesiąca na świecie zużywa się aż 129 miliardów jednorazowych maseczek i 65 miliardów jednorazowych rękawiczek.

- Jeżeli już musimy czegoś użyć jednorazowo, to żebyśmy to od razu potem wyrzucili do odpowiedniego pojemnika, żeby to było zaprojektowane z myślą, żeby to zrecyklingować - mówi Areta Szpura.

- Powinniśmy sami pamiętać o tym, żeby tak zabezpieczyć taką leciutką rękawiczkę na przykład, żeby ona przy powiewie wiatru z tego kosza na śmieci nie wyleciała, bo potem ktoś będzie musiał tak czy siak ją posprzątać, więc też będzie jakby narażony na to, że zetknie się z danym zarazkiem - tłumaczy Katarzyna Karpa-Świderek.

Już teraz odpady medyczne można spotkać praktycznie wszędzie. Jednorazowa maseczka, która trafi do środowiska, może rozkładać się nawet 450 lat. Taka ekologiczna potrzebuje zaledwie pół roku.

Autor: Justyna Kowalewska / Źródło: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci winą obarczają poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS