Porozrzucane rękawiczki, "wyspy śmieci" z maseczek. Ekolodzy alarmują

26.04.2020 | Porozrzucane rękawiczki, "wyspy śmieci" z maseczek. Ekolodzy alarmują
26.04.2020 | Porozrzucane rękawiczki, "wyspy śmieci" z maseczek. Ekolodzy alarmują
Fakty TVN
26.04.2020 | Porozrzucane rękawiczki, "wyspy śmieci" z maseczek. Ekolodzy alarmująFakty TVN

Co kilka dni dostajemy i kupujemy setki ton środków ochrony dla lekarzy, ratowników, pracowników sklepów i dla nas wszystkich. Nie myślimy jednak, co z nimi będzie po zużyciu. Gumowe rękawiczki pod sklepami i maseczki wysypujące się z koszy dają do myślenia.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W zaledwie kilka tygodni doprowadziliśmy do tego, że nasze ulice, parki i lasy są pełne foliowych rękawiczek i jednorazowych maseczek. Na zdjęciach z centrum Warszawy widać porozrzucane środki ochronne. - Zauważamy jako samorząd porozrzucane maseczki, rękawiczki zwłaszcza przy galeriach handlowych - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

- To taka bezmyślność niektórych ludzi, że oni po zrobionych zakupach, zanim wsiądą do samochodu, to ściągają rękawiczki i rzucają, i odjeżdżają - dodaje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Problem dotyczy całego kraju i całego świata, gdzie każdego dnia zużywa się setki milionów ochronnych rękawiczek. W niektórych wielkich metropoliach zatykają one kanalizacje, a w Chinach tworzą się "wyspy" nowych śmieci.

Zdjęcia, które zalewają internet, nie pokazują skali problemu, bo ta, niestety, jest znacznie większa. - Już w wielu krajach widać narastającą ilość śmieci plastikowych w morzach i oceanach, które i tak są potwornie zanieczyszczone plastikiem. Na samej powierzchni mórz pływa sto milionów ton odpadów - alarmuje Katarzyna Karpa-Świderek z Fundacji WWF Polska.

Gdzie wyrzucać zużyte środki ochrony?

Te najnowsze śmieci w postaci maseczek, rękawiczek - są szczególnie niebezpieczne. - Te zużyte elementy stanowią zagrożenie nie tylko dla osób sprzątających, ale także dla nas wszystkich - dla tych, którzy spacerują, dla dzieci, które spacerują z nami - tłumaczy Karolina Gałecka z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Eksperci alarmują, bo na tworzywach sztucznych wirus może przeżyć nawet kilkadziesiąt godzin.

Dlatego tak ważne jest to, by wszystko, co ma nas chronić i zostanie zużyte, trafiło do kosza. I co ważne - mimo że rękawiczki są zrobione z tworzyw sztucznych, to nie powinny być wyrzucane do pojemnika na plastik.

Maseczki i rękawiczki wyrzucamy do odpadów zmieszanych.

- Niekoniecznie musimy szukać pojemników, które są zaplombowane. Po prostu włóżmy je do zwykłych, ale zadbajmy o to, by one nie wyfrunęły z wiatrem. Dbajmy o siebie i o bezpieczeństwo innych - przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek z Fundacji WWF Polska.

Dziś ekolodzy mówią wprost o nowej fali plastiku. - Wielu producentów opakowań plastikowych i plastiku próbuje wykorzystać tę sytuację, w której teraz jesteśmy, żeby pokazać, że jesteśmy na plastik skazani. Walka z kryzysem zdrowotnym i koronawirusem nie może stanowić wymówki do tego, żeby gdzieś pod stołem lobbyści w porozumieniu z politykami próbowali przepchnąć rozwiązania, które przywrócą plastik do łask - podkreśla Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

Kiedy epidemia przeminie, to mikrocząsteczki plastiku, które są w jedzeniu, powietrzu, a nawet w wodzie, nadal będą nam szkodzić.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS