Porozrzucane rękawiczki, "wyspy śmieci" z maseczek. Ekolodzy alarmują

26.04.2020 | Porozrzucane rękawiczki, "wyspy śmieci" z maseczek. Ekolodzy alarmują
26.04.2020 | Porozrzucane rękawiczki, "wyspy śmieci" z maseczek. Ekolodzy alarmują
Fakty TVN
26.04.2020 | Porozrzucane rękawiczki, "wyspy śmieci" z maseczek. Ekolodzy alarmująFakty TVN

Co kilka dni dostajemy i kupujemy setki ton środków ochrony dla lekarzy, ratowników, pracowników sklepów i dla nas wszystkich. Nie myślimy jednak, co z nimi będzie po zużyciu. Gumowe rękawiczki pod sklepami i maseczki wysypujące się z koszy dają do myślenia.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W zaledwie kilka tygodni doprowadziliśmy do tego, że nasze ulice, parki i lasy są pełne foliowych rękawiczek i jednorazowych maseczek. Na zdjęciach z centrum Warszawy widać porozrzucane środki ochronne. - Zauważamy jako samorząd porozrzucane maseczki, rękawiczki zwłaszcza przy galeriach handlowych - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

- To taka bezmyślność niektórych ludzi, że oni po zrobionych zakupach, zanim wsiądą do samochodu, to ściągają rękawiczki i rzucają, i odjeżdżają - dodaje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Problem dotyczy całego kraju i całego świata, gdzie każdego dnia zużywa się setki milionów ochronnych rękawiczek. W niektórych wielkich metropoliach zatykają one kanalizacje, a w Chinach tworzą się "wyspy" nowych śmieci.

Zdjęcia, które zalewają internet, nie pokazują skali problemu, bo ta, niestety, jest znacznie większa. - Już w wielu krajach widać narastającą ilość śmieci plastikowych w morzach i oceanach, które i tak są potwornie zanieczyszczone plastikiem. Na samej powierzchni mórz pływa sto milionów ton odpadów - alarmuje Katarzyna Karpa-Świderek z Fundacji WWF Polska.

Gdzie wyrzucać zużyte środki ochrony?

Te najnowsze śmieci w postaci maseczek, rękawiczek - są szczególnie niebezpieczne. - Te zużyte elementy stanowią zagrożenie nie tylko dla osób sprzątających, ale także dla nas wszystkich - dla tych, którzy spacerują, dla dzieci, które spacerują z nami - tłumaczy Karolina Gałecka z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Eksperci alarmują, bo na tworzywach sztucznych wirus może przeżyć nawet kilkadziesiąt godzin.

Dlatego tak ważne jest to, by wszystko, co ma nas chronić i zostanie zużyte, trafiło do kosza. I co ważne - mimo że rękawiczki są zrobione z tworzyw sztucznych, to nie powinny być wyrzucane do pojemnika na plastik.

Maseczki i rękawiczki wyrzucamy do odpadów zmieszanych.

- Niekoniecznie musimy szukać pojemników, które są zaplombowane. Po prostu włóżmy je do zwykłych, ale zadbajmy o to, by one nie wyfrunęły z wiatrem. Dbajmy o siebie i o bezpieczeństwo innych - przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek z Fundacji WWF Polska.

Dziś ekolodzy mówią wprost o nowej fali plastiku. - Wielu producentów opakowań plastikowych i plastiku próbuje wykorzystać tę sytuację, w której teraz jesteśmy, żeby pokazać, że jesteśmy na plastik skazani. Walka z kryzysem zdrowotnym i koronawirusem nie może stanowić wymówki do tego, żeby gdzieś pod stołem lobbyści w porozumieniu z politykami próbowali przepchnąć rozwiązania, które przywrócą plastik do łask - podkreśla Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

Kiedy epidemia przeminie, to mikrocząsteczki plastiku, które są w jedzeniu, powietrzu, a nawet w wodzie, nadal będą nam szkodzić.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Będą konsultacje i ekspertyzy, ale nikt nie ukrywa, że ścieżka legislacyjna będzie możliwie szybka, a intencja jest oczywista - zaostrzenie kar za nielegalną sprzedaż alkoholu, zmiany przepisów, tak by zmniejszyć jego dostępność czy możliwość reklamowania. Prace już ruszyły.

Zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. "Po tym, co się wydarzyło, mamy większą liczbę sojuszników"

Zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. "Po tym, co się wydarzyło, mamy większą liczbę sojuszników"

Źródło:
Fakty TVN

- Ukraińscy jeńcy są rozstrzeliwani, a przeciwnicy Putina są w Rosji więzieni w nieludzkich warunkach i torturowani. System więzienny niewiele zmienił się od czasów Stalina - mówi opozycjonista Ilia Jaszyn. Niedawno został wymieniony na szpiegów i morderców na usługach rosyjskich służb.

System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24