Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN
Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości
Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości
Marek Nowicki/Fakty TVN
Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwościMarek Nowicki/Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Anna Makarewicz jako salowa ma codziennie pełne ręce roboty, a zarabia najniższą krajową, więc teraz cieszy się, że jej minimalna pensja wzrośnie do 4600 złotych brutto. To oznacza dodatkowo kilkaset złotych.

- Dobre jest te 300 złotych, no, ale mogłoby być też trochę więcej, patrząc na zarobki i na naszą pracę, którą wykonujemy - mówi Makarewicz, salowa w Szpitalu Świętego Łukasza w Bolesławcu.

Trochę więcej, czyli ile, żeby pracownicy niemedyczni byli usatysfakcjonowani? Przydałoby się plus 500 złotych - słyszymy.

- Wydaje mi się, że (odpowiednia - przyp. red.) byłaby kwota 5100 złotych. Mówię o kwocie brutto i wydaje mi się, że ta różnica byłaby okej - ocenia Krystian Krasowski, prezes Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia.

Jednak dodatkowe pieniądze dla niższego personelu oznaczałyby automatycznie większe oczekiwania pozostałych pracowników.

Ile teraz wynosi pensja minimalna dla pielęgniarek i lekarzy?

Od 1 lipca pensja minimalna brutto pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem to 9200. Lekarzy: 10 300. Między jednymi a drugimi jest za mała różnica - alarmują lekarze.

- Dzisiaj mieliśmy zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i już mamy takie głosy od naszych koleżanek i kolegów, że pierwszą grupą, która się zjawiła, jeżeli chodzi o podwyżki i pewne oczekiwania, to są lekarze - mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

CZYTAJ TAKŻE: Od lipca wzrost płacy minimalnej pracowników ochrony zdrowia. Biały personel: tę podwyżkę zjadła już inflacja

W polskiej opiece zdrowia brakuje 60 tysięcy medyków
W polskiej opiece zdrowia brakuje 60 tysięcy medykówTVN24

Z lekarzami sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana, bo między tymi, którzy zarabiają minimum na etacie, a tymi, którzy zarabiają lepiej na kontrakcie, istnieje gigantyczna różnica. Lekarz kontraktowy może jednocześnie zarabiać w oddziale szpitalnym, w poradniach przyszpitalnych i pracowniach diagnostycznych, pracując wiele godzin.

Jak to wygląda w szpitalu w Bolesławcu, gdzie minimalną pensję odbiera salowa Anna Makarewicz? - Z tego, co kojarzę z wystawianych faktur, myślę, że wartości kilkudziesięciu tysięcy, 80 tysięcy nawet złotych w ciągu miesiąca może lekarz zarobić - mówi Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala Świętego Łukasza w Bolesławcu.

A to nie jest ostatnie słowo lekarzy tych specjalizacji, których brakuje na rynku. Bywa, że jeden lekarz pracuje nie tylko w kilku jednostkach szpitalnych, ale też w niejednym szpitalu.

- To skumulowane wynagrodzenie w różnych jednostkach, zdaje się, że od dawna przekracza zdecydowanie kwoty na poziomie 100 tysięcy złotych - komentuje Jerzy Ostruch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Kolejne podwyżki wynagrodzeń minimalnych są planowane w przyszłym roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS