Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN
Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości
Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości
Marek Nowicki/Fakty TVN
Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwościMarek Nowicki/Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Anna Makarewicz jako salowa ma codziennie pełne ręce roboty, a zarabia najniższą krajową, więc teraz cieszy się, że jej minimalna pensja wzrośnie do 4600 złotych brutto. To oznacza dodatkowo kilkaset złotych.

- Dobre jest te 300 złotych, no, ale mogłoby być też trochę więcej, patrząc na zarobki i na naszą pracę, którą wykonujemy - mówi Makarewicz, salowa w Szpitalu Świętego Łukasza w Bolesławcu.

Trochę więcej, czyli ile, żeby pracownicy niemedyczni byli usatysfakcjonowani? Przydałoby się plus 500 złotych - słyszymy.

- Wydaje mi się, że (odpowiednia - przyp. red.) byłaby kwota 5100 złotych. Mówię o kwocie brutto i wydaje mi się, że ta różnica byłaby okej - ocenia Krystian Krasowski, prezes Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia.

Jednak dodatkowe pieniądze dla niższego personelu oznaczałyby automatycznie większe oczekiwania pozostałych pracowników.

Ile teraz wynosi pensja minimalna dla pielęgniarek i lekarzy?

Od 1 lipca pensja minimalna brutto pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem to 9200. Lekarzy: 10 300. Między jednymi a drugimi jest za mała różnica - alarmują lekarze.

- Dzisiaj mieliśmy zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i już mamy takie głosy od naszych koleżanek i kolegów, że pierwszą grupą, która się zjawiła, jeżeli chodzi o podwyżki i pewne oczekiwania, to są lekarze - mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

CZYTAJ TAKŻE: Od lipca wzrost płacy minimalnej pracowników ochrony zdrowia. Biały personel: tę podwyżkę zjadła już inflacja

W polskiej opiece zdrowia brakuje 60 tysięcy medyków
W polskiej opiece zdrowia brakuje 60 tysięcy medykówTVN24

Z lekarzami sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana, bo między tymi, którzy zarabiają minimum na etacie, a tymi, którzy zarabiają lepiej na kontrakcie, istnieje gigantyczna różnica. Lekarz kontraktowy może jednocześnie zarabiać w oddziale szpitalnym, w poradniach przyszpitalnych i pracowniach diagnostycznych, pracując wiele godzin.

Jak to wygląda w szpitalu w Bolesławcu, gdzie minimalną pensję odbiera salowa Anna Makarewicz? - Z tego, co kojarzę z wystawianych faktur, myślę, że wartości kilkudziesięciu tysięcy, 80 tysięcy nawet złotych w ciągu miesiąca może lekarz zarobić - mówi Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala Świętego Łukasza w Bolesławcu.

A to nie jest ostatnie słowo lekarzy tych specjalizacji, których brakuje na rynku. Bywa, że jeden lekarz pracuje nie tylko w kilku jednostkach szpitalnych, ale też w niejednym szpitalu.

- To skumulowane wynagrodzenie w różnych jednostkach, zdaje się, że od dawna przekracza zdecydowanie kwoty na poziomie 100 tysięcy złotych - komentuje Jerzy Ostruch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Kolejne podwyżki wynagrodzeń minimalnych są planowane w przyszłym roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN