Lawinowy wzrost krytycznych przypadków. Ostatnią deską ratunku dla chorych jest ECMO

23.03.2021 | Lawinowy wzrost krytycznych przypadków. Ostatnią deską ratunku dla chorych jest ECMO
23.03.2021 | Lawinowy wzrost krytycznych przypadków. Ostatnią deską ratunku dla chorych jest ECMO
Marek Nowicki | Fakty TVN
23.03.2021 | Lawinowy wzrost krytycznych przypadków. Ostatnią deską ratunku dla chorych jest ECMOMarek Nowicki | Fakty TVN

Dramatycznie rośnie liczba bardzo ciężkich przypadków COVID-19 - takich, w których szansą na ratunek jest już tylko zastępująca płuca technologia ECMO. Choroba częściej dopada także młodszych ludzi.

Oddział intensywnej terapii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest pełen podpiętych do ECMO nieprzytomnych ludzi, którzy walczą o życie.

- W tej chwili sześć łóżek mamy zajętych. A ile wolnych? Nie mamy w tej chwili wolnego łóżka na oddziale intensywnej terapii - tłumaczy Alicja Krzysicka-Kowalska, pielęgniarka oddziałowa.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Wszystkich łóżek dla chorych na COVID-19 jest siedem. Pielęgniarka powiedziała jednak, że nie ma więcej wolnych, bo siódme było już zarezerwowane dla osoby, która jechała w momencie nagrania do szpitala. W trakcie transportu zmarła.

W szpitalu MSWiA w Warszawie też widać lawinowy wzrost krytycznych przypadków. - Ta liczba urosła dosłownie w ciągu tygodnia. (...) Widzimy bardzo dużą dynamikę, w tej chwili mamy rekord, jeżeli chodzi o liczbę terapii ECMO - informuje prof. Piotr Suwalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. We wtorek w szpitalu MSWiA do ECMO było podpiętych aż trzynastu chorych. Został im jeden wolny aparat ECMO.

W innych ośrodkach nie jest lepiej. Ilu z tych ludzi podpiętych do ECMO uda się uratować? Lekarze odpowiadają szczerze: nie wiemy.

ECMO to urządzenie, które nie leczy - ono tylko pozwala organizmowi odzyskać minimum sił. Dostarcza tlen do krwi, dając wytchnienie zniszczonym przez koronawirusa płucom. To ostatnia deska ratunku.

- Nawet jeżeli będzie to połowa pacjentów, nawet jeżeli to będzie 40 procent, a 60 procent się nie uda, to alternatywą jest śmierć. ECMO wszczepiamy, kiedy tych pacjentów czeka pewna śmierć - opisuje prof. Piotr Knapik z oddziału intensywnej terapii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Koronawirus dopada coraz młodszych

Najgorsze jest to, że coraz młodsi pacjenci to ci, których czeka prawie pewna śmierć.

- To są pacjenci stosunkowo młodzi, praktycznie wiek żadnego z nich nie przekracza 50 lat. Pacjenci nie mają poważniejszych schorzeń towarzyszących - mówi prof. Piotr Knapik.

Mariusz Suszka z Lublińca ma 49 lat. Zakaził się w listopadzie. Szybko okazało się, że sytuacja jest beznadziejna. Jarosław Dziędzioł też ma 49 lat. Pochodzi z okolic Tychów. Jego historia jest bardzo podobna. Obydwaj zostali podpięci do ECMO i przeżyli.

- Ostatnim znanym obrazem w mojej głowie to aparat tlenowy - wspomina Mariusz Suszka. - W ogóle nie miałem świadomości, po prostu spałem - opowiada Jarosław Dziędzioł.

Poznali się dopiero w trakcie rehabilitacji. Znajomość i ocalenie uczcili łykiem piwa bezalkoholowego. Teraz trzymają kciuki za tych, którzy wciąż leżą na oddziałach, i za tych, którzy im towarzyszą w walce o życie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS