"To runie", mówią ratownicy. Pytania o odpowiedzialność za przygotowania do pandemii

22.03.2021 | "To runie", mówią ratownicy. Pytania o odpowiedzialność za przygotowania do pandemii
22.03.2021 | "To runie", mówią ratownicy. Pytania o odpowiedzialność za przygotowania do pandemii
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.03.2021 | "To runie", mówią ratownicy. Pytania o odpowiedzialność za przygotowania do pandemiiArleta Zalewska | Fakty TVN

Zakażeni i zmarli. Za mało karetek. Brak lekarzy przy łóżkach i ocena jednego z ratowników medycznych: "to runie". Poseł PiS Radosław Fogiel twierdzi: "nie możemy zakładać, że dzisiejsza sytuacja jest efektem polityki rządu, jest efektem koronawirusa".

- Mi już się śnią telefony i dzwonki wyjazdowe, rozumie pani? Tak, jesteśmy przeciążeni. To my, ratownicy, teraz dźwigamy tę całą kulę i jeżeli nikt nie zwróci na to uwagi, to to runie, a dopiero mamy początek trzeciej fali - twierdzi Rafał Chanas, ratownik medyczny z Warszawy. Tygodniowo spędza w pracy nawet od 80 do 100 godzin, bo tylko tak system ratownictwa medycznego w stolicy jest w stanie funkcjonować.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Tego nam brakuje. Nie ma karetek, nie ma obstawy medycznej, nikt o to nie zadbał, a rok czasu jest pandemia, przecież to było wiadomo wcześniej - ocenia Rafał Chanas. Gdyby takie słowa padły rok temu, na początku pandemii, to byłyby po prostu opisem złego stanu polskiej służby zdrowia.

Dziś, po 12 miesiącach walki z koronawirusem, takie apele - że "trzeba zwiększyć nakłady na ratownictwo medyczne" - to punkt wyjścia do pytania, czy rządzący właściwie wykorzystali czas i przygotowali nas na trzecią falą zachorowań na COVID-19.

- Jest moment krytyczny, jest źle, trzeba się naprawdę mocno dyscyplinować, ale to nie jest sytuacja najgorsza - przekonuje wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin.

- Sytuacja, z którą się zmagamy, jest dużo trudniejsza i widać systemowe wieloletnie zapóźnienia ochrony zdrowia - ocenia poseł PiS Radosław Fogiel.

Kwestia odpowiedzialności

Obecnie ministrem zdrowia nie jest Bartosz Arłukowicz, tylko Adam Niedzielski, a premierem jest Mateusz Morawiecki, a nie Ewa Kopacz czy Donald Tusk. To Zjednoczona Prawica od ponad sześciu lat odpowiada za ochronę zdrowia Polaków.

W lipcu zeszłego roku Mateusz Morawiecki przekonywał, że koronawirus jest w odwrocie. Miesiąc wcześniej twierdził, że jego rząd odniósł "ogromny sukces" w walce z chorobą. W maju - że "zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata".

- To nie było chełpienie się - broni dziś słów premiera Radosław Fogiel. - To był premier przekazujący informację o stanie rzeczy - uważa.

W kontekście tamtych wypowiedzi premiera i obecnych statystyk pojawia się pytanie o odpowiedzialność rządzących za złą sytuację, gdy zasługi za dobrą przypisywali sobie. W ciągu ostatnich 30 dni liczba zakażonych koronawirusem, którzy są hospitalizowani, wzrosła o prawie 12 tysięcy.

- Nie możemy zakładać, że dzisiejsza sytuacja jest efektem polityki rządu. Ona jest efektem działania koronawirusa, drugiej i trzeciej fali, mutacji - wymienia Radosław Fogiel.

- To umierają ludzie. Nasi sąsiedzi, nasza rodzina, nasi bliscy. To umierają ludzie, a nie tabelki, i za to, co się dziś dzieje w Polsce, odpowiedzialność bierze personalnie premier Morawiecki - komentuje europoseł PO Bartosz Arłukowicz.

W poniedziałek premier wizytował niedawno otwarty szpital tymczasowy w Radomiu, gdzie od soboty przyjmowani są pacjenci. - Im więcej osób przestrzega zasad, im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej zwalczymy wirusa - powiedział.

Ministerstwo Zdrowia zapewniło w poniedziałek, że liczba ekip ratunkowych ma w najbliższych tygodniach wzrosnąć.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS