"To runie", mówią ratownicy. Pytania o odpowiedzialność za przygotowania do pandemii

22.03.2021 | "To runie", mówią ratownicy. Pytania o odpowiedzialność za przygotowania do pandemii
22.03.2021 | "To runie", mówią ratownicy. Pytania o odpowiedzialność za przygotowania do pandemii
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.03.2021 | "To runie", mówią ratownicy. Pytania o odpowiedzialność za przygotowania do pandemiiArleta Zalewska | Fakty TVN

Zakażeni i zmarli. Za mało karetek. Brak lekarzy przy łóżkach i ocena jednego z ratowników medycznych: "to runie". Poseł PiS Radosław Fogiel twierdzi: "nie możemy zakładać, że dzisiejsza sytuacja jest efektem polityki rządu, jest efektem koronawirusa".

- Mi już się śnią telefony i dzwonki wyjazdowe, rozumie pani? Tak, jesteśmy przeciążeni. To my, ratownicy, teraz dźwigamy tę całą kulę i jeżeli nikt nie zwróci na to uwagi, to to runie, a dopiero mamy początek trzeciej fali - twierdzi Rafał Chanas, ratownik medyczny z Warszawy. Tygodniowo spędza w pracy nawet od 80 do 100 godzin, bo tylko tak system ratownictwa medycznego w stolicy jest w stanie funkcjonować.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Tego nam brakuje. Nie ma karetek, nie ma obstawy medycznej, nikt o to nie zadbał, a rok czasu jest pandemia, przecież to było wiadomo wcześniej - ocenia Rafał Chanas. Gdyby takie słowa padły rok temu, na początku pandemii, to byłyby po prostu opisem złego stanu polskiej służby zdrowia.

Dziś, po 12 miesiącach walki z koronawirusem, takie apele - że "trzeba zwiększyć nakłady na ratownictwo medyczne" - to punkt wyjścia do pytania, czy rządzący właściwie wykorzystali czas i przygotowali nas na trzecią falą zachorowań na COVID-19.

- Jest moment krytyczny, jest źle, trzeba się naprawdę mocno dyscyplinować, ale to nie jest sytuacja najgorsza - przekonuje wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin.

- Sytuacja, z którą się zmagamy, jest dużo trudniejsza i widać systemowe wieloletnie zapóźnienia ochrony zdrowia - ocenia poseł PiS Radosław Fogiel.

Kwestia odpowiedzialności

Obecnie ministrem zdrowia nie jest Bartosz Arłukowicz, tylko Adam Niedzielski, a premierem jest Mateusz Morawiecki, a nie Ewa Kopacz czy Donald Tusk. To Zjednoczona Prawica od ponad sześciu lat odpowiada za ochronę zdrowia Polaków.

W lipcu zeszłego roku Mateusz Morawiecki przekonywał, że koronawirus jest w odwrocie. Miesiąc wcześniej twierdził, że jego rząd odniósł "ogromny sukces" w walce z chorobą. W maju - że "zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata".

- To nie było chełpienie się - broni dziś słów premiera Radosław Fogiel. - To był premier przekazujący informację o stanie rzeczy - uważa.

W kontekście tamtych wypowiedzi premiera i obecnych statystyk pojawia się pytanie o odpowiedzialność rządzących za złą sytuację, gdy zasługi za dobrą przypisywali sobie. W ciągu ostatnich 30 dni liczba zakażonych koronawirusem, którzy są hospitalizowani, wzrosła o prawie 12 tysięcy.

- Nie możemy zakładać, że dzisiejsza sytuacja jest efektem polityki rządu. Ona jest efektem działania koronawirusa, drugiej i trzeciej fali, mutacji - wymienia Radosław Fogiel.

- To umierają ludzie. Nasi sąsiedzi, nasza rodzina, nasi bliscy. To umierają ludzie, a nie tabelki, i za to, co się dziś dzieje w Polsce, odpowiedzialność bierze personalnie premier Morawiecki - komentuje europoseł PO Bartosz Arłukowicz.

W poniedziałek premier wizytował niedawno otwarty szpital tymczasowy w Radomiu, gdzie od soboty przyjmowani są pacjenci. - Im więcej osób przestrzega zasad, im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej zwalczymy wirusa - powiedział.

Ministerstwo Zdrowia zapewniło w poniedziałek, że liczba ekip ratunkowych ma w najbliższych tygodniach wzrosnąć.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jest wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że ten wniosek to jest 50-stronicowy akt oskarżenia wobec człowieka, który mówił o sobie, że jest talibem Prawa i Sprawiedliwości. Co dokładnie jest w tym wniosku?

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek ma zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu. Premier Donald Tusk zapowiada również zmianę liczby ministerstw. Odchodzący ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - zapewnia Borys Budka, minister aktywów państwowych. Odejdą także Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński i Krzysztof Hetman.

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie wiemy, gdzie dalej podróżował, z kim się zadawał, z kim żył i z kim miał kontakt - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując podróż sędziego Szmydta na Białoruś w 2023 roku, o czym "najprawdopodobniej nie wiedziały służby". - Zapytajmy się, dlaczego służby podległe Donaldowi Tuskowi pozwoliły sędziemu Szmydtowi uciec na Białoruś - sugerował z kolei Karol Karski (PiS).

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Źródło:
TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

Skrajnie prawicowe skrzydło republikanów chciało doprowadzić do usunięcia przedstawiciela ich własnej partii z urzędu spikera Izby Reprezentantów. Cała sytuacja pokazała tak naprawdę, jak mocno podzieleni są republikanie, bo na 217 reprezentantów tej partii tylko 43 zagłosowało za odwołaniem Mike'a Johnsona. Ponieważ zmiany nie chcieli też demokraci - wniosek przepadł. Liderką grupy chcącej zmiany była Marjorie Taylor Greene, która ten wniosek zapowiadała od dawna. Dlaczego to forsowała i jakie były okoliczności głosowania?

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS