Kryzys w krakowskim szpitalu dziecięcym. "Niektórzy mają już dość i rzucają pracę"

02.12.2012 | Kryzys w krakowskim szpitalu dziecięcym. "Niektórzy mają już dość i rzucają pracę"
02.12.2012 | Kryzys w krakowskim szpitalu dziecięcym. "Niektórzy mają już dość i rzucają pracę"
Renata Kijowska | Fakty TVN
02.12.2012 | Kryzys w krakowskim szpitalu dziecięcym. "Niektórzy mają już dość i rzucają pracę"Renata Kijowska | Fakty TVN

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie epidemia COVID-19 nie jest jedynym zmartwieniem. Ponad stu lekarzy specjalistów złożyło wypowiedzenia lub zamierza je złożyć. Jeżeli nie będzie kadry medycznej, to przestaną istnieć całe oddziały, a chore dzieci nie przestaną nagle potrzebować pomocy.

Na korytarzach Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu jest ten sam tłum pacjentów, co zwykle, ale coś się zmieniło. Ponad stu lekarzy specjalistów już złożyło wypowiedzenia lub zamierza je złożyć.

- Oddział pediatrii, oddział reumatologii, pulmonlogii z alergologią i oddział nefrologii - to są oddziały, które praktycznie od 1 stycznia 2022 roku, jeżeli nie stanie się cud, przestaną istnieć - wymienia Agata Hałabuda, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

Krakowska placówka ratuje dzieci z Małopolski, Świętokrzyskiego i Podkarpacia. Wśród nich jest między innymi dwumiesięczny Oskar.

- Naszego synka, gdyby nie specjaliści, to pewnie by nie było dzisiaj z nami. Gdyby nie ten szpital, to moglibyśmy nie mieć już synka - mówi Krzysztof Honkowicz, ojciec Oskara.

- Obraz zamykanego szpitala, chociaż przerażający, jest absolutnie całkiem realny - uważa dr Marcin Kautsch, ekspert do spraw zarządzania w ochronie zdrowia.

Jak to możliwe? Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za mało za świadczenia pediatryczne - mówią lekarze z krakowskiej placówki. Gdy nie ma pieniędzy w kasie szpitala, nie ma ich też na podwyżki.

- Nie ma możliwości dać lekarzom możliwości zarobienia tego, co zarobią w tak zwanym sektorze prywatnym - tłumaczy Katarzyna Pokorna-Hryniszyn z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- To było takie przekonanie, że im mniejszy pacjent, tym mniejszych wymaga nakładów finansowych, a jest naprawdę odwrotnie. Im mniejszy cewnik, tym więcej kosztuje - podkreśla Agata Hałabuda.

Lekarka podaje, że NFZ za usunięcie zęba płaci szpitalowi 20 złotych. W prywatnej klinice zabieg kosztuje dziesięć razy więcej.

Komentarz NFZ i Ministerstwa Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia w przesłanym do "Faktów" TVN oświadczeniu zapewnia, że wywiązuje się z kontraktów.

Płaci, ale to nieuczciwe stawki - komentują lekarze nie tylko z krakowskiego szpitala.

- Natychmiastowe podniesienie wyceny świadczeń udzielanych przez szpital, my proponujemy o 50 procent - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

O tym kryzysie w czwartek na konferencji rozmawiali medycy z siedmiu szpitali pediatrycznych w Polsce. - Te problemy dotyczą wszystkich nas - mówił dr Filip Pierlejewski, onkolog, hematolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

- Samochód na gorszej benzynie jeszcze trochę pojedzie, ale w pewnym momencie powie: "już nie jadę" (...). Jeżeli mamy niedobry system, to ludzie się bardzo starają, a niektórzy mają już dość i rzucają pracę - twierdzi dr Marcin Kautsch.

Powstrzymać lekarzy z krakowskiego szpitala dziecięcego może tylko decyzja o zwiększeniu nakładów. Rzecznik resortu zdrowia jednak mówi, że władze placówki zapewniały ministra, że szpital problemy ma już za sobą.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS