Jacek Sasin chce wykorzystać kryzys do osłabienia pozycji premiera? Tak twierdzą ludzie Morawieckiego

26.09.2022 | Jacek Sasin chce wykorzystać kryzys do osłabienia pozycji premiera? Tak twierdzą ludzie Morawieckiego
26.09.2022 | Jacek Sasin chce wykorzystać kryzys do osłabienia pozycji premiera? Tak twierdzą ludzie Morawieckiego
Arleta Zalewska | Fakty TVN
26.09.2022 | Jacek Sasin chce wykorzystać kryzys do osłabienia pozycji premiera? Tak twierdzą ludzie MorawieckiegoArleta Zalewska | Fakty TVN

Spór między Mateuszem Morawieckim a Jackiem Sasinem nie jest nowy, ale zdaje się, że wszedł w fazę wojny totalnej. Współpracownicy szefa rządu twierdzą, że wicepremier widzi kogo innego w fotelu premiera. Do tego jest grupa polityków PiS, którzy z Sasinem zawiązali taktyczny sojusz.

Mieszkańcy ustawili się przed składem węgla w Ostrowie Wielkopolskim w poniedziałek nie po worki z węglem, ale po to, by dopiero zostawić dane i zapisać się w kolejkę. Teraz każdy z nich czeka na telefon z informacją. Węgiel ma być dostępny we wtorek.

Związkowcy nie mają wątpliwości, kto w rządzie powinien ponieść odpowiedzialność za kryzys węglowy. Z symbolicznym biletem w jedną stronę przyszli do biura poselskiego Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Premiera jednak nie zastali.

- To jest kolejny pokaz ignorancji władzy wobec obywateli - uważa Rafał Jedwabny, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Sierpień '80 w Polskiej Grupie Górniczej.

- Doprowadzili do tego, że ludzie nie będą mieli ciepła. Ściągają węgiel 10-krotnie droższy z zagranicy, co będzie skutkowało w cenach energii i w cenach całej produkcji w naszym kraju - dodaje Patryk Pieczko z Wolnego Związku Zawodowego Sierpień '80 w PGG.

Niepewna pozycja premiera

Na związkowcach lista krytyków premiera się nie kończy - wręcz przeciwnie, co przyznał nawet prezes PiS.

- Na pewno pan premier z mojego z mojego punktu widzenia, bo to nie jest jedyny punkt widzenia w partii, dobrze wypełnia swoje obowiązki - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Radia Wrocław.

Jednak szef partii rządzącej pytany, czy to Mateusz Morawiecki ponownie poprowadzi PiS do zwycięstwa, jasnej odpowiedzi nie udzielił.

- Ja w tej chwili nie odpowiem na to pytanie, bo jest na przykład jeszcze kwestia rozwiązania tych problemów z węglem, problemu zimowego i tutaj zastanowimy się nad tym, w jakiej konfiguracji będzie można to rozwiązać najlepiej - przyznał Jarosław Kaczyński.

Konflikt na linii Morawiecki-Sasin

Do starcia na linii Morawiecki-Sasin doszło na ostatniej naradzie władz partii. Od ludzi premiera usłyszeliśmy, że wicepremier "chce wykorzystać kryzys węglowy do osłabienia, a nawet odwołania" szefa rządu. Do tego jest grupa polityków, którzy z Sasinem zawiązali taktyczny sojusz.

To, co dzieje się dziś w zamkniętych, rządowych gabinetach to przede wszystkim próba przerzucania się odpowiedzialnością za kryzys węglowy. To też walka Jacka Sasina i jego sojuszników o to, by to Mateusz Morawiecki był jedyną twarzą tego kryzysu.

- Oni chcą namówić Polaków, żeby palili meblami w piecach, czyli stołkami. Albo Sasina, albo Morawieckiego. Tym się nie ogrzejemy - uważa Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Opozycja twierdzi, że jest gotowa popierać każde rozwiązanie, które skutecznie wesprze Polaków w starciu z wysokimi cenami energii. W tym pomysł wicepremiera Sasina dotyczący opodatkowania tak zwanych nadzwyczajnych zysków wszystkich dużych spółek i prywatnych przedsiębiorstw.

- To jest pomysł idący w dobrym kierunku, tylko o 3-4 miesiące spóźniony - ocenia Hołownia.

Szacowany przez rząd wpływ do budżetu to ponad 13 miliardów złotych. - W tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji tej daniny publicznej - przekazał wiceminister finansów Artur Soboń.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go do huraganu 5. kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS