Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.
Chociaż w poniedziałek jako prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta - świętował 30-lecie stołecznego metra, to i tam pojawił się, najważniejszy w prezydenckiej kampanii wyborczej wątek bezpieczeństwa.
- Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz. To ważne, dlatego że ten element odstraszania, pokazywania tym, którzy źle nam życzą, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, jestem o tym głęboko przekonany, przyczyni się do tego, że jesteśmy i będziemy jeszcze bardziej bezpieczni - wskazał na uroczystości Trzaskowski.
Do wyborów pozostało niespełna dwa miesiące i to czas, w którym każdy z kandydatów chce być wyrazisty.
Kandydaci o zmianach w składce zdrowotnej
Magdalena Biejat - wicemarszałkini Senatu i kandydatka Lewicy na prezydenta - w poniedziałek jest w Gdańsku. Uderzyła i w rząd i w swojego kontrkandydata, za przegłosowanie zmian w składce zdrowotnej.
- Ofiarą tej kampanii wyborczej pada ochrona zdrowia, bo Szymon Hołownia musi mieć jaki sukces. Ten sam Szymon Hołownia, który na każdym spotkaniu ostatnio atakuje Sławomira Mentzena, który krytykuje go jako szkodnika, dzisiaj ręka w rękę z nim przeprowadza demolkę ochrony zdrowia - stwiedziła Biejat.
Sam Hołownia - marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Polski 2050-Trzeciej Drogi - w poniedziałek walczył o głosy w Krakowie, gdzie poruszył między innymi temat zakazu smartofonów w szkołach podstawowych.
Słowa Lewicy i jej kandydatki na prezydenta nazywa "bałamutnymi". - Jeśli ta składka byłaby utrzymywana na tym poziomie, to mielibyśmy sytuację z zamykaniem się kolejnych dziesiątek tysięcy małych, mikro, średnich działalności, a to oznaczałoby, że nie będzie żadnej składki i żadnych podatków i że dziura w NFZ-cie będzie jeszcze większa - ocenił Hołownia.
O zawetowanie ustawy o zmniejszeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców apelował z Chojnic, Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta.
- Dobito jeszcze ten publiczny system, zabierając z niego kolejne miliardy złotych, bo Donald Tusk postanowił się policytować w głupi sposób ze Sławomirem Mentzenem, w taki sposób, że cenę za to zapłacą tysiące pacjentów - przekonywał Zandberg.
Doradca prezydenta na spotkaniu Nawrockiego
Andrzej Duda wprost nie wspiera żadnego z kandydatów, ale jego doradca, Andrzej Zyberowicz wziął w poniedziałek udział w kampanijnym spotkaniu Karola Nawrockiego z ludźmi kultury.
- Różnica między dziadersami zarządzającymi Prawem i Sprawiedliwością a ważną częścią elektoratu przyczyniła się do tego, że środowiska patriotyczne przegrały wybory - ocenił między innymi Zybertowicz.
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości, krytykując Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, proponuje bon kulturalny, by propagować polską kulturę, zwłaszcza wśród młodzieży.
- Nie zostawiać marginesu na kontrkulturę i pseudokulturę, która cały czas z głęboką presją uderza w Rzeczpospolitą Polską - wzywał Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta.
Dotąd na urząd prezydenta zgłosiło się 17 kandydatów. Państwowa Komisja Wyborcza zweryfikowała dostarczone podpisy i oficjalnie jako kandydatów zarejestrowała 11. Kalendarza wyborczego powinni pilnować też wyborcy.
Co trzeba wiedzieć o kalendarzu wyborczym?
Do 5 maja wyborcy z niepełnosprawnościami i ci, którzy skończyli 60 lat, mogą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego lub potrzebę transportu na wybory.
Do 9 maja ci sami wyborcy mogą wnioskować o akty pełnomocnictwa.
Ci, którzy w dniu wyborów będą za granicą, do 13 maja muszą złożyć wniosek o ujęciu ich w spisie wyborców w zagranicznych obwodach.
Do 15 maja można wnioskować o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu i zmianę miejsca głosowania.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura 1 czerwca. Debatę kandydatów przed pierwszą turą wyborów prezydenckich 12 maja będzie można oglądać także w TVN24.
Źródło: Fakty po Południu TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock