Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"
Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Seniorem być warto - słyszymy. - Nie pracujemy. Co jeszcze? Mamy czasu dla siebie może troszkę więcej, dla dzieci, wnuków - wymienia pani Lidia.

- Można sobie na więcej pozwolić, gdzieś pójść, pospacerować, zająć się sobą - mówi pani Olga. - Wolność: o której się śpi, wstaje - wtóruje jej pan Tadeusz.

Niestety - obok korzyści, są też troski i zmartwienia. - To jak ja już 80 lat, to jest naprawdę trudno - przyznaje pani Bożena. - Jestem sama, samiutka na świecie w ogóle, także, no, jest ciężko - mówi pani Janina. - Jak się jakieś zabezpieczenie ma, to jakoś tam się żyje, a dużo jest takich biednych, że brakuje im na życie - zwraca uwagę pan Tadeusz.

Głos osób w wieku 65 plus to głos wielu z nas

- Zalecenia ONZ pokazują, iż granica sześciu procent dla udziału osób w tym wieku. Możemy ją uznać, że społeczeństwo jest społeczeństwem starym. Polska tę granicę przekroczyła w połowie lat 60. ubiegłego wieku, czyli 60 lat temu - zauważa Katarzyna Góral-Radziszewska, zastępca dyrektora Departamentu Badań Demograficznych w Głównym Urzędzie Statystycznym.

W 2003 roku seniorzy stanowili prawie trzynaście procent populacji, dziesięć lat później wskaźnik ten wzrósł o niecałe dwa procent, po upływie kolejnej dekady okazało się, że już jedna piąta z nas to osoby starsze. Powodów takiej sytuacji demograficznej jest kilka.

- Zwiększone wydłużające się trwanie życia, coraz mniejsza liczba urodzeń, ale też musimy pamiętać, iż obecnie w ten wiek senioralny 65 lat i więcej wchodzą liczne roczniki urodzone w wyżu demograficznym w latach 50. - wskazuje Katarzyna Góral-Radziszewska.

Ludność w Polsce w wieku 65+Główny Urząd Statystyczny

Co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem

To mało pocieszające, że w Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem.

- Ważne jest, aby przy tym trendzie demograficznym prowadzić działania, które są zorientowane na przeciwdziałanie negatywnym skutkom demograficznym w ramach polityki gospodarczej, polityki społecznej - mówi Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Wzrost liczby osób w wieku 65 lat i więcej zdecydowanie będzie mieć wpływ na rynek pracy w Polsce oraz na ochronę zdrowia, więcej osób może potrzebować pomocy lekarskiej, (...) mniej osób będzie na rynku pracy - wskazuje Katarzyna Góral-Radziszewska.

Postulaty dla seniorów w 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej

Wśród postulatów dla seniorów zapisanych w 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej na pierwsze 100 dni rządów udało się zrealizować jeden - zamrozić ceny gazu. Nad pozostałymi trwają prace. Chodzi o przepisy umożliwiające drugą waloryzację rent i emerytur przy inflacji powyżej pięciu procent, zniesienie limitów NFZ w lecznictwie szpitalnym i zwiększenie dostępności do lekarzy geriatrów oraz opieki długoterminowej.

- Opieka długoterminowa i jak najszybsze doinwestowanie, w ogóle zainwestowanie w opiekę w miejscu zamieszkania - mówi Marzena Okła-Drewnowicz, ministra ds. polityki senioralnej z Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Na tym według ministry do spraw polityki senioralnej powinny się skupić i skupiają się najpilniejsze działania resortu. Projekt ustawy o bonie senioralnym jest w trakcie konsultacji.

- Projekt skierowany jest do rodziny aktywnej zawodowo, która ze względu na pracę ma trudności w organizacji opieki na osobą bliską, starszą - informuje Marzena Okła-Drewnowicz.

"Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Geriatra, profesor Tomasz Kostka mówi, że kilkaset łóżek geriatrycznych, przeznaczonych w polskich szpitalach dla seniorów, to o dziesięć razy za mało.

- Tworzenie centrów opieki geriatrycznej, które w planach politycznych wszystkich opcji było od wielu wielu lat, powinno się wreszcie zdarzyć - wskazuje prof. Tomasz Kostka, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - W chwili obecnej ogromna część seniorów jest tak naprawdę pozbawiona kompleksowej skoordynowanej opieki - dodaje.

Prezeska Polskiego Towarzystwa Neurologicznego alarmuje. - Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową, obok kardiologii i onkologii - ocenia prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Obecnie przeciętny polski neurolog ma 55 lat, a ponad połowa pacjentów na oddziałach neurologicznych to seniorzy - słyszymy.

Seniorzy coraz chętniej o siebie dbają

- Mamy w kraju około pół miliona osób z zaburzeniami pamięci, z demencją, większość to są chorzy na chorobę Alzheimera, mamy około 90 tysięcy chorych na chorobę Parkinsona, a rocznie około 90 tysięcy osób zachorowuje na udar mózgu, te liczby rosną - ostrzega prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska.

Coraz więcej starszych osób bierze sprawy w swoje ręce. Pani Irena Wielocha - która prowadzi na Instagramie profil Kobieta Zawsze Młoda - pierwszy raz poszła na siłownię piętnaście lat temu, w wieku 57 lat, gdy przynajmniej formalnie - nie była seniorką.

"Podrzucani przez rodziny" do szpitala, "często odwadniani specjalnie"
"Podrzucani przez rodziny" do szpitala, "często odwadniani specjalnie"TVN24

- Fizycznie byłam seniorką, psychicznie byłam seniorką, nie lubiłam siebie - przyznaje Irena Wielocha. Dziś pani Irena za seniorkę się nie uważa i takich osób w wieku 65 plus jest więcej.

- Społeczeństwo się zdecydowanie zmieniło i chęci poprawy własnej kondycji, czyli w domyśle zdrowia, bo o to chodzi, są zupełnie inne, a przy okazji wygląd, wszystko się zmienia, no i umysł się nawet zmienia - zwraca uwagę Irena Wielocha.

Wartość indeksu starości też rośnie

Co do zmian, widać je też w indeksie starości, który mówi o proporcji pomiędzy najstarszymi i najmłodszymi generacjami. W ubiegłym roku wyniósł 133, to znaczy, że na 100 osób w wieku od 0 do 14 lat przypadały 133 osoby w wieku 65 lat i więcej.

- Prognozy demograficzne wskazują, iż będzie ta wartość wzrastała. Do 2060 roku osiągnie około 255 - informuje Katarzyna Góral-Radziszewska.

- Na przykład w blokach, jak jesteśmy sami, no, jest człowiek po prostu sam w tych czterech ścianach, żeby ci młodzi widzieli, że oni też kiedyś będą w naszym wieku, jeśli dożyją - przypomina pani Janina.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS