Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"
Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"
Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24
Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję" Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24

Trwają zmiany we władzach lokalnych struktur PiS, ale centrala ma problem. Nie wszędzie wybór liderów poszedł gładko i nie wszędzie zgodnie ze wskazaniami z Nowogrodzkiej. W Poznaniu działacze odrzucili posła Szymona Szynkowskiego vel Sęka, a w Płocku - Macieja Małeckiego. Problemy są też w Gdańsku i w Kielcach.

Jarosław Kaczyński chciał, żeby ważnym okręgiem gdańskim kierował Jacek Kurski, ale lokalni działacze mieli inne zdanie, przez co były szef TVP wycofał swoja kandydaturę. - To się zdarzało już wiele lat temu u nas w Gdańsku. Kilkanaście lat temu też był taki przypadek, że kandydat rekomendowany nie uzyskał większości, więc to się zdarza - twierdzi Kazimierz Smoliński, szef gdańskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Poznańscy działacze PiS w głosowaniu odrzucili wskazanego przez centralę, dotychczasowego szefa poznańskich struktur Szymona Szynkowskiego vel Sęka, chociaż był jedynym kandydatem. Sam poseł nie chciał 12 listopada skomentować wyników głosowania przed kamerą, ale w oświadczeniu przesłanym PAP pisze, że "niepotrzebnie niektórych poniosły emocje i osobiste ambicje". A on sam koncentruje się na przygotowaniach do wsparcia w kampanii prezydenckiej i jest do dyspozycji partii w każdej powierzonej mu roli.

- Być może zdarzyło się jakieś potknięcie, ale nie czyniłbym z tego jakiegoś wyrazu tego, że gdzieś jest zburzona konsolidacja. Jedność jest trwała - komentuje Mariusz Gosek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jan Krzysztof Ardanowski: z Kaczyńskim PiS już niczego nie wygra
Jan Krzysztof Ardanowski: z Kaczyńskim PiS już niczego nie wygraMaciej Knapik/Fakty TVN

"Świętokrzyski PiS umiera"

Kandydatka na szefową struktur świętokrzyskich partii, rekomendowana przez kierownictwo partii Anna Krupka została oprotestowana, a lokalni działacze partii nazwali wprost termin głosowania pogrzebem świętokrzyskiego PiS.

- Jeśli zdarzyło się jakieś drobne potknięcie wewnątrz struktur, to ono będzie konwalidowane, przywrócony będzie ład, skład i porządek, ale co do jedności proszę nie mieć wątpliwości - zapewnia Mariusz Gosek.

Jak informuje Onet, w głosowaniu na szefa lokalnych struktur w Płocku przepadł wieloletni poseł PiS i były wiceminister Maciej Małecki. Choć był jedynym kandydatem, zatwierdzonym przez centralę partii.

- Wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości też trwa walka, walka o władzę, walka o wpływy, walka o podział frakcyjny i te poszczególne frakcje walczą dzisiaj także ze sobą, próbując ustawić pionki w grze - uważa Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, posłanka Lewicy.

CZYTAJ TAKŻE: I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

Po niedawnym połączeniu PiS z Suwerenną Polską partia musi się podzielić władzą w okręgach, a sygnał wysyłany przez regiony do centrali przed wyborami prezydenckimi i nawet przed ogłoszeniem nazwiska kandydata raczej nie buduje jedności.

- PiS to jest jedyna tak scentralizowana partia w Polsce, to znaczy o wszystkim tam decyduje prezes, więc szczerze mówiąc, to raczej dobrze świadczy, że pojawia się ktoś, kto mówi, że może nie wszystkie światłe decyzje prezesa Kaczyńskiego są takie wspaniałe - ocenia Cezary Tomczyk, wiceminister obrony, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Kaczyński: za kilkanaście dni poznamy kandydata na prezydenta
Kaczyński: za kilkanaście dni poznamy kandydata na prezydentaTVN24

Struktury lokalne PiS coraz częściej podejmują decyzje wbrew centrali

Problemu z wyborem na szefa małopolskich struktur nie miał Łukasz Kmita. Ale to jego kandydatura i nieudany wybór na marszałka województwa, wbrew woli i wskazaniu prezesa Jarosława Kaczyńskiego, była pierwszym, tak widocznym przejawem buntu lokalnych struktur PiS.

ZOBCZ WIĘCEJ: Wyciekło tajne pismo w sprawie wyboru marszałka. "Ma na celu dobro PiS"

- Kiedyś to było nie do pomyślenia, żeby Jarosław Kaczyński namaszczał tego czy innego przedstawiciela PiS-u, i żeby ten czy inny przedstawiciel nie osiągał tego, co chciał Jarosław Kaczyński, a teraz wygląda to tak, że Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: "nie, dziękuję" - zwraca uwagę Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Lokalne struktury mają się sprzeciwiać narzucaniu kandydatów, którzy nie są zaangażowani w sprawy regionu, ale mają znane nazwiska. - Znak też dla nas wszystkich, że po prostu nic nikomu nie jest dane raz na zawsze. Trzeba po prostu ciężko pracować, a czasy mamy takie, że wymagają one właśnie dodatkowej ciężkiej pracy - przyznaje Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Szefami okręgów zostali już między innymi Łukasz Schreiber w Bydgoszczy, Zbigniew Bogucki w Szczecinie czy Przemysław Czarnek w Lublinie. 

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS