Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"
Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"
Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24
Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję" Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24

Trwają zmiany we władzach lokalnych struktur PiS, ale centrala ma problem. Nie wszędzie wybór liderów poszedł gładko i nie wszędzie zgodnie ze wskazaniami z Nowogrodzkiej. W Poznaniu działacze odrzucili posła Szymona Szynkowskiego vel Sęka, a w Płocku - Macieja Małeckiego. Problemy są też w Gdańsku i w Kielcach.

Jarosław Kaczyński chciał, żeby ważnym okręgiem gdańskim kierował Jacek Kurski, ale lokalni działacze mieli inne zdanie, przez co były szef TVP wycofał swoja kandydaturę. - To się zdarzało już wiele lat temu u nas w Gdańsku. Kilkanaście lat temu też był taki przypadek, że kandydat rekomendowany nie uzyskał większości, więc to się zdarza - twierdzi Kazimierz Smoliński, szef gdańskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Poznańscy działacze PiS w głosowaniu odrzucili wskazanego przez centralę, dotychczasowego szefa poznańskich struktur Szymona Szynkowskiego vel Sęka, chociaż był jedynym kandydatem. Sam poseł nie chciał 12 listopada skomentować wyników głosowania przed kamerą, ale w oświadczeniu przesłanym PAP pisze, że "niepotrzebnie niektórych poniosły emocje i osobiste ambicje". A on sam koncentruje się na przygotowaniach do wsparcia w kampanii prezydenckiej i jest do dyspozycji partii w każdej powierzonej mu roli.

- Być może zdarzyło się jakieś potknięcie, ale nie czyniłbym z tego jakiegoś wyrazu tego, że gdzieś jest zburzona konsolidacja. Jedność jest trwała - komentuje Mariusz Gosek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jan Krzysztof Ardanowski: z Kaczyńskim PiS już niczego nie wygra
Jan Krzysztof Ardanowski: z Kaczyńskim PiS już niczego nie wygraMaciej Knapik/Fakty TVN

"Świętokrzyski PiS umiera"

Kandydatka na szefową struktur świętokrzyskich partii, rekomendowana przez kierownictwo partii Anna Krupka została oprotestowana, a lokalni działacze partii nazwali wprost termin głosowania pogrzebem świętokrzyskiego PiS.

- Jeśli zdarzyło się jakieś drobne potknięcie wewnątrz struktur, to ono będzie konwalidowane, przywrócony będzie ład, skład i porządek, ale co do jedności proszę nie mieć wątpliwości - zapewnia Mariusz Gosek.

Jak informuje Onet, w głosowaniu na szefa lokalnych struktur w Płocku przepadł wieloletni poseł PiS i były wiceminister Maciej Małecki. Choć był jedynym kandydatem, zatwierdzonym przez centralę partii.

- Wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości też trwa walka, walka o władzę, walka o wpływy, walka o podział frakcyjny i te poszczególne frakcje walczą dzisiaj także ze sobą, próbując ustawić pionki w grze - uważa Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, posłanka Lewicy.

CZYTAJ TAKŻE: I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

Po niedawnym połączeniu PiS z Suwerenną Polską partia musi się podzielić władzą w okręgach, a sygnał wysyłany przez regiony do centrali przed wyborami prezydenckimi i nawet przed ogłoszeniem nazwiska kandydata raczej nie buduje jedności.

- PiS to jest jedyna tak scentralizowana partia w Polsce, to znaczy o wszystkim tam decyduje prezes, więc szczerze mówiąc, to raczej dobrze świadczy, że pojawia się ktoś, kto mówi, że może nie wszystkie światłe decyzje prezesa Kaczyńskiego są takie wspaniałe - ocenia Cezary Tomczyk, wiceminister obrony, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Kaczyński: za kilkanaście dni poznamy kandydata na prezydenta
Kaczyński: za kilkanaście dni poznamy kandydata na prezydentaTVN24

Struktury lokalne PiS coraz częściej podejmują decyzje wbrew centrali

Problemu z wyborem na szefa małopolskich struktur nie miał Łukasz Kmita. Ale to jego kandydatura i nieudany wybór na marszałka województwa, wbrew woli i wskazaniu prezesa Jarosława Kaczyńskiego, była pierwszym, tak widocznym przejawem buntu lokalnych struktur PiS.

ZOBCZ WIĘCEJ: Wyciekło tajne pismo w sprawie wyboru marszałka. "Ma na celu dobro PiS"

- Kiedyś to było nie do pomyślenia, żeby Jarosław Kaczyński namaszczał tego czy innego przedstawiciela PiS-u, i żeby ten czy inny przedstawiciel nie osiągał tego, co chciał Jarosław Kaczyński, a teraz wygląda to tak, że Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: "nie, dziękuję" - zwraca uwagę Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Lokalne struktury mają się sprzeciwiać narzucaniu kandydatów, którzy nie są zaangażowani w sprawy regionu, ale mają znane nazwiska. - Znak też dla nas wszystkich, że po prostu nic nikomu nie jest dane raz na zawsze. Trzeba po prostu ciężko pracować, a czasy mamy takie, że wymagają one właśnie dodatkowej ciężkiej pracy - przyznaje Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Szefami okręgów zostali już między innymi Łukasz Schreiber w Bydgoszczy, Zbigniew Bogucki w Szczecinie czy Przemysław Czarnek w Lublinie. 

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS