Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?
Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?
Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24
Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24

Choć bunt w małopolskim sejmiku przygasł, to wciąż widoczny jest kryzys przywództwa Jarosława Kaczyńskiego w Prawie i Sprawiedliwości. Pojawiają się kolejne wypowiedzi - i to znaczących polityków - o pęknięciach wewnątrz partii. Były minister w rządzie PiS i wieloletni poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski mówi, że czas na zmianę i chce tworzyć na prawicy nowe ugrupowanie. 

Oto kolejny cios w wymianie między politykami byłego obozu rządzącego. - Błaszczak zawsze był takim prymusem i wręcz słowo w słowo powtarzał to, co mu napisałem, żeby powtarzał. I to były chyba ostatnie mądre słowa, które pan przewodniczący Błaszczak powiedział - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Wcześniej szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak skrytykował polityczne ambicje Mastalerka i stwierdził, że ten nigdy nic w polityce nie zbudował. - Współczuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Współczuję, skoro ma takiego współpracownika. Naprawdę bardzo duże wyzwanie przed panem prezydentem - powiedział Mariusz Błaszczak.

ZOBACZ WIĘCEJ: Mastalerek krytykuje Błaszczaka. Były szef MON "współczuje prezydentowi"

Między najbliższym człowiekiem prezydenta a najbliższym człowiekiem prezesa PiS iskrzy od dawna.

Podobnie iskrzy w całej partii po wydarzeniach w małopolskim sejmiku, gdzie o miejsca w zarządzie województwa walczyły trzy frakcje: Ryszarda Terleckiego, Beaty Szydło i Andrzeja Dudy. Mimo próśb i gróźb człowieka, do którego w partii zawsze należało ostatnie słowo, forsowany przez niego kandydat pięć razy przegrał. Zgłoszono nowego, a rozłamowcy, mimo zawieszenia w partii, utrzymali swoje wpływy. 

- To nie jest kompromis polegający na tym, że ja o tym, co się działo i co niektórzy ludzie robili, zapomniałem. Nie zapomniałem - przyznał Jarosław Kaczyński.

- Dla mnie bardzo ważne i dużym wyróżnieniem było to, że moja osoba była rekomendowana przez pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Została zaakceptowana przez radnych sejmiku województwa małopolskiego i wynik głosowania jest dla mnie zadowalający - mówi Łukasz Smółka, nowy marszałek województwa małopolskiego.

Po pięciu podejściach w końcu wybrano marszałka Małopolski. Jarosław Kaczyński przegrał ze swoimi dołami
Po pięciu podejściach w końcu wybrano marszałka Małopolski. Jarosław Kaczyński przegrał ze swoimi dołamiJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Wewnętrzny spór

To, co nowego marszałka cieszy, dla innych jest potwarzą. Zwłaszcza dla byłego wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który w gorzkim wpisie w mediach społecznościowych pisze o ludziach zdolnych do każdej intrygi, których utrzymanie na listach PiS miało być oczywistym błędem, a ich szantaż okazał się skuteczny.

To nie pierwszy raz, kiedy Terlecki zabiera głos w sprawie sytuacji w sejmiku. Podczas jednej z sesji nadzwyczajnych głośno komentował zgłoszoną przez wicemarszałka Józefa Gawrona (PiS) kandydaturę radnego, byłego wojewody małopolskiego, wiceszefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika. Terlecki nazwał wtedy Gawrona "trollem". - Takie słowa tutaj są zupełnie nie na miejscu. Zresztą nie pierwszy raz, bo widziałem w social mediach, że zachowanie, wydawałoby się poważnych polityków, jest ogromną żenadą i wstydem dla całego środowiska Prawa i Sprawiedliwości - komentuje Józef Gawron.

Sytuację, jeszcze bardziej dosadnie niż Ryszard Terlecki, określił senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk. "A jednak król jest nagi - mamy w PiS coraz większy kryzys przywództwa, lojalności i elementarnej przyzwoitości. Partia jest skłócona, po raz kolejny okazuje się, że aby wysoko awansować, trzeba ostro się postawić, a nawet zdradzić" - napisał na portalu X.

- To jest swego rodzaju zapowiedź jeszcze głębszych konfliktów wtedy, kiedy będzie wyłaniany kandydat w wyborach prezydenckich, kandydat PiS-u - ocenia Mariusz Witczak, poseł Platformy Obywatelskiej.

Terlecki krzyczy na sesji sejmiku Małopolski: trollem to ty jesteś
Terlecki krzyczy na sesji sejmiku Małopolski: trollem to ty jesteśTVN24

Poseł PiS zakłada nową partię

Otwarte jest pytanie, czy ostry konflikt w Małopolsce - regionie dla PiS-u arcyważnym - będzie początkiem kryzysu całej partii. Wielu twierdzi, że tak, bo to konflikt, który prezes po prostu przegrał.

- To jest oczywiście sytuacja, którą partia musi przepracować, bo absolutnie to jest zły sygnał na temat przywództwa i sytuacji wewnętrznej - uważa Stanisław Żaryn, minister w Kancelarii Prezydenta. - Oczywiście 6-krotne głosowanie to pewna skaza na wizerunku partii, ale dobrze, ze ostatecznie wszystkie te wątpliwości poszły na bok i władze udało się wybrać - podkreśla Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

To, co jedni określają mianem "skazy", inni - mianem pęknięcia, którego nie da się już naprawić. I nie są to głosy oponentów, a głosy z tej samej partii. Jan Krzysztof Ardanowski - członek PiS od 2001 roku - właśnie stwierdził, że może ją uratować tylko odejście lidera, którego przywództwo przypomina czasy komunistów. Dlatego odchodzi on sam i zakłada własną partię.

- Prezesowi Kaczyńskiemu polecę ten rozdział "Małego Księcia", kiedy planetę numer 325 odwiedza. To jest rozdział o żądzy władzy - komentuje Marcin Mastalerek. - Zaczynają łamać się struktury, zaczyna się łamać wewnętrzne zarządzanie, zaczynają się łamać autorytety i w tym momencie trzeba podejmować decyzje. Jakie one będą? Myślę, że zobaczymy. Czy one będą natychmiast? Wątpię - ocenia Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy.

75-letni Jarosław Kaczyński zapowiadał, że to jego ostatnia kadencja w roli prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jednak zimą zmienił zdanie i ogłosił, że na przyszłorocznym kongresie będzie chciał pozostać na czele partii, której szefuje nieprzerwanie od 21 lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS