I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"
I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

To było głosowanie ostatniej szansy. Marszałkiem województwa małopolskiego został Łukasz Smółka, a nie Łukasz Kmita, kandydat forsowany przez Jarosława Kaczyńskiego. Coraz więcej jest głosów w Zjednoczonej Prawicy o chaosie i zdradzie, o kryzysie przywództwa. Politycy koalicji rządzącej się z tymi głosami zgadzają.

- Dla mnie to zdrada. Za zdradę się każe, a nie nagradza - mówi była kurator Barbara Nowak, tłumacząc swoją decyzję o rezygnacji z mandatu małopolskiej radnej i krytykując partyjnych kolegów. - Myślę, że panią byłą radną kierowały bardziej względy, powiedziałbym, personalne, osobiste - komentuje wypowiedź Barbary Nowak Mirosław Suchoń, poseł Trzeciej Drogi-Polski 2050.

- To niej jest kompromis polegający na tym, że ja o tym, co się działo i co niektórzy ludzie robili, zapomniałem. Nie zapomniałem - mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

"Każde podejście tego kandydata PiS było niczym mecz polskiej reprezentacji"

Chociaż marszałkiem województwa ostatecznie zostanie polityk Prawa i Sprawiedliwości, to jednak nie Łukasz Kmita, którego w czasie kolejnych pięciu głosowań forsował sam prezes. - Każde podejście tego pierwotnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości było niczym mecz polskiej reprezentacji o wszystko - komentuje ministra do spraw równości Katarzyna Kotula.

Żarliwie Kmitę wspierał też Ryszard Terlecki. - Trollem to ty jesteś! - zwrócił się do radnego PiS-u Józefa Gawrona, który zaproponował kandydaturę innego członka Prawa i Sprawiedliwości - tym razem związanego z prezydentem. Józef Gawron, podobnie jak kilku innych małopolskich radnych PiS, został zawieszony w partii.

- A jednak król jest nagi. Mamy w Prawie i Sprawiedliwości coraz większy kryzys przywództwa, lojalności i elementarnej przyzwoitości. Partia jest skłócona, po raz kolejny okazuje się, że aby wysoko awansować, trzeba ostro się postawić, a nawet zdradzić - o takim "gorzkim smaku zwycięstwa" pisze były marszałek i wicemarszałek Senatu oraz obecny senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk.

- Pan senator, no, jest troszkę tutaj - w tym wypadku przynajmniej - nazbyt emocjonalny - ocenia Jarosław Kaczyński.

Ardanowski o PiS-ie: to prywatna partia jednego człowieka

Przeciwnicy polityczni PiS-u nie podważają oceny senatora Marka Pęka. - Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław - komentuje poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak.

- Jeżeli pan marszałek Pęk mówi, że w PiS-ie zwyciężają ci przyspawani do stanowisk, zdrajcy, ci, którzy nie słuchają decyzji struktur, to ja mu mogę tylko powiedzieć, że pan tę strukturę zna najlepiej - podsumowuje senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski.

CZYTAJ TAKŻE: "Mam nadzieję, że sejmik będzie mniej memiczny". Jest nowy marszałek Małopolski

Szósta próba sił w sejmiku województwa małopolskiego
Szósta próba sił w sejmiku województwa małopolskiegoTVN24

Doskonale partyjne realia zna też były minister rolnictwa. - Różne głupie zarzuty pana Suskiego czy innych tam o podobnej skali inteligencji pewnie będą - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa z Prawa i Sprawiedliwości, w odpowiedzi na zarzut "ucieczki z tonącego okrętu".

Jan Krzysztof Ardanowski zakłada bowiem własne ugrupowanie, a o partii, której członkiem był - jak wspomina - od 25 lat, teraz trudno mu znaleźć jakiekolwiek cieple słowo.

- Ma być ten i nie dyskutować, a jak się komu nie podoba to won z tej partii, bo jest to prywatna partia jednego człowieka i on będzie decydował o wszystkim - komentuje były minister rolnictwa z Prawa i Sprawiedliwości Jan Ardanowski.

ZOBACZ TEŻ: Ardanowski: jeśli służby podejmują działania w celu szukania haków, to jest to skandal

Jeszcze się nie zdarzyło, by więzienie groziło wiceministrom sprawiedliwości

Politycy koalicji rządzącej zwracają uwagę na słabnącą pozycję Jarosława Kaczyńskiego. Wicemarszałkini Senatu z Nowej Lewicy, Magdalena Biejat, podkreśla, że prezes PiS traci posłuch członków swojej partii. - Myślę, że część radnych po prostu ze wstydem patrzy na doniesienia dotyczące posłów Suwerennej Polski - ocenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej z Koalicji Obywatelskiej Jacek Karnowski.

Prezes liczył na wzmocnienie swoich szeregów poprzez wchłonięcie polityków Suwerennej Polski. Na razie udało mu się to z nietuzinkowym posłem Januszem Kowalskim, ale - jeśli chodzi o pozostałych - sytuacja się komplikuje.

- Wydaje mi się, że dzisiaj Suwerenna Polska jest kwintesencją patologii partyjnej w Polsce i mam nadzieję, że zgniją na śmietniku historii - komentuje Michał Wypij, były poseł Porozumienia Jarosława Gowina.

Jeszcze się nie zdarzyło, żeby więzienie groziło wiceministrom sprawiedliwości, a może i samemu byłemu ministrowi. Zwłaszcza w sprawie ustawiania konkursów w ramach Funduszu Sprawiedliwości, czy wydawania jego środków na własną kampanię. - To uderzało po oczach. Mieli tak duże materiały i tak dużo materiałów, że nie wierzę w to, że byli w stanie zmieścić się w ramach limitu - zaznacza Michał Wypij.

ZOBACZ TEŻ: "Miał świadomość funkcjonowania w zorganizowanej grupie przestępczej"

Adwokat Romanowski o liście prezesa PiS do Ziobry: są podstawy do tego, aby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego
Adwokat Romanowski o liście prezesa PiS do Ziobry: są podstawy do tego, aby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława KaczyńskiegoTVN24

"To jest solidarność, jaką się widzi właśnie w zorganizowanej grupie przestępczej"

Sam były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski może usłyszeć 11 zarzutów - w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, na razie bez wskazania, kto stał na jej czele. Do tego sam prezes PiS miał pisać do Zbigniewa Ziobry o "odpowiedzialności politycznej, a najprawdopodobniej też w innych wymiarach".

- Ta patologia w Suwerennej Polsce była realizowana i działa się za przyzwoleniem również Jarosława Kaczyńskiego, który o wszystkim wiedział - mówi posłanka Trzeciej Drogi-Polski 2050 Barbara Oliwiecka.

Politycy Suwerennej Polski wielokrotnie zapewniali, że "wszyscy są równi wobec prawa", ale sami przed sądem woleliby jednak nie stanąć. - To jest solidarność, jaką się widzi właśnie w zorganizowanych grupach przestępczych, że oni murem stoją jeden za drugim. Bo oni wiedzą, że porażka jednego oznaczać będzie za chwilę porażkę drugiego - podsumowuje Joanna Solska, dziennikarka i publicystka "Polityki".

Za wykorzystanie środków z Funduszu Sprawiedliwości w kampanii przed Państwową Komisją Wyborczą Suwerenna Polska z Prawem i Sprawiedliwością też mogą odpowiedzieć solidarnie.

Do czego był potrzebny Fundusz Sprawiedliwości? "Do tego, żeby wspierać swoich"
Do czego był potrzebny Fundusz Sprawiedliwości? "Do tego, żeby wspierać swoich"TVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS