I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"
I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

To było głosowanie ostatniej szansy. Marszałkiem województwa małopolskiego został Łukasz Smółka, a nie Łukasz Kmita, kandydat forsowany przez Jarosława Kaczyńskiego. Coraz więcej jest głosów w Zjednoczonej Prawicy o chaosie i zdradzie, o kryzysie przywództwa. Politycy koalicji rządzącej się z tymi głosami zgadzają.

- Dla mnie to zdrada. Za zdradę się każe, a nie nagradza - mówi była kurator Barbara Nowak, tłumacząc swoją decyzję o rezygnacji z mandatu małopolskiej radnej i krytykując partyjnych kolegów. - Myślę, że panią byłą radną kierowały bardziej względy, powiedziałbym, personalne, osobiste - komentuje wypowiedź Barbary Nowak Mirosław Suchoń, poseł Trzeciej Drogi-Polski 2050.

- To niej jest kompromis polegający na tym, że ja o tym, co się działo i co niektórzy ludzie robili, zapomniałem. Nie zapomniałem - mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

"Każde podejście tego kandydata PiS było niczym mecz polskiej reprezentacji"

Chociaż marszałkiem województwa ostatecznie zostanie polityk Prawa i Sprawiedliwości, to jednak nie Łukasz Kmita, którego w czasie kolejnych pięciu głosowań forsował sam prezes. - Każde podejście tego pierwotnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości było niczym mecz polskiej reprezentacji o wszystko - komentuje ministra do spraw równości Katarzyna Kotula.

Żarliwie Kmitę wspierał też Ryszard Terlecki. - Trollem to ty jesteś! - zwrócił się do radnego PiS-u Józefa Gawrona, który zaproponował kandydaturę innego członka Prawa i Sprawiedliwości - tym razem związanego z prezydentem. Józef Gawron, podobnie jak kilku innych małopolskich radnych PiS, został zawieszony w partii.

- A jednak król jest nagi. Mamy w Prawie i Sprawiedliwości coraz większy kryzys przywództwa, lojalności i elementarnej przyzwoitości. Partia jest skłócona, po raz kolejny okazuje się, że aby wysoko awansować, trzeba ostro się postawić, a nawet zdradzić - o takim "gorzkim smaku zwycięstwa" pisze były marszałek i wicemarszałek Senatu oraz obecny senator z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk.

- Pan senator, no, jest troszkę tutaj - w tym wypadku przynajmniej - nazbyt emocjonalny - ocenia Jarosław Kaczyński.

Ardanowski o PiS-ie: to prywatna partia jednego człowieka

Przeciwnicy polityczni PiS-u nie podważają oceny senatora Marka Pęka. - Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław - komentuje poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak.

- Jeżeli pan marszałek Pęk mówi, że w PiS-ie zwyciężają ci przyspawani do stanowisk, zdrajcy, ci, którzy nie słuchają decyzji struktur, to ja mu mogę tylko powiedzieć, że pan tę strukturę zna najlepiej - podsumowuje senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski.

CZYTAJ TAKŻE: "Mam nadzieję, że sejmik będzie mniej memiczny". Jest nowy marszałek Małopolski

Szósta próba sił w sejmiku województwa małopolskiego
Szósta próba sił w sejmiku województwa małopolskiegoTVN24

Doskonale partyjne realia zna też były minister rolnictwa. - Różne głupie zarzuty pana Suskiego czy innych tam o podobnej skali inteligencji pewnie będą - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa z Prawa i Sprawiedliwości, w odpowiedzi na zarzut "ucieczki z tonącego okrętu".

Jan Krzysztof Ardanowski zakłada bowiem własne ugrupowanie, a o partii, której członkiem był - jak wspomina - od 25 lat, teraz trudno mu znaleźć jakiekolwiek cieple słowo.

- Ma być ten i nie dyskutować, a jak się komu nie podoba to won z tej partii, bo jest to prywatna partia jednego człowieka i on będzie decydował o wszystkim - komentuje były minister rolnictwa z Prawa i Sprawiedliwości Jan Ardanowski.

ZOBACZ TEŻ: Ardanowski: jeśli służby podejmują działania w celu szukania haków, to jest to skandal

Jeszcze się nie zdarzyło, by więzienie groziło wiceministrom sprawiedliwości

Politycy koalicji rządzącej zwracają uwagę na słabnącą pozycję Jarosława Kaczyńskiego. Wicemarszałkini Senatu z Nowej Lewicy, Magdalena Biejat, podkreśla, że prezes PiS traci posłuch członków swojej partii. - Myślę, że część radnych po prostu ze wstydem patrzy na doniesienia dotyczące posłów Suwerennej Polski - ocenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej z Koalicji Obywatelskiej Jacek Karnowski.

Prezes liczył na wzmocnienie swoich szeregów poprzez wchłonięcie polityków Suwerennej Polski. Na razie udało mu się to z nietuzinkowym posłem Januszem Kowalskim, ale - jeśli chodzi o pozostałych - sytuacja się komplikuje.

- Wydaje mi się, że dzisiaj Suwerenna Polska jest kwintesencją patologii partyjnej w Polsce i mam nadzieję, że zgniją na śmietniku historii - komentuje Michał Wypij, były poseł Porozumienia Jarosława Gowina.

Jeszcze się nie zdarzyło, żeby więzienie groziło wiceministrom sprawiedliwości, a może i samemu byłemu ministrowi. Zwłaszcza w sprawie ustawiania konkursów w ramach Funduszu Sprawiedliwości, czy wydawania jego środków na własną kampanię. - To uderzało po oczach. Mieli tak duże materiały i tak dużo materiałów, że nie wierzę w to, że byli w stanie zmieścić się w ramach limitu - zaznacza Michał Wypij.

ZOBACZ TEŻ: "Miał świadomość funkcjonowania w zorganizowanej grupie przestępczej"

Adwokat Romanowski o liście prezesa PiS do Ziobry: są podstawy do tego, aby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego
Adwokat Romanowski o liście prezesa PiS do Ziobry: są podstawy do tego, aby złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława KaczyńskiegoTVN24

"To jest solidarność, jaką się widzi właśnie w zorganizowanej grupie przestępczej"

Sam były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski może usłyszeć 11 zarzutów - w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, na razie bez wskazania, kto stał na jej czele. Do tego sam prezes PiS miał pisać do Zbigniewa Ziobry o "odpowiedzialności politycznej, a najprawdopodobniej też w innych wymiarach".

- Ta patologia w Suwerennej Polsce była realizowana i działa się za przyzwoleniem również Jarosława Kaczyńskiego, który o wszystkim wiedział - mówi posłanka Trzeciej Drogi-Polski 2050 Barbara Oliwiecka.

Politycy Suwerennej Polski wielokrotnie zapewniali, że "wszyscy są równi wobec prawa", ale sami przed sądem woleliby jednak nie stanąć. - To jest solidarność, jaką się widzi właśnie w zorganizowanych grupach przestępczych, że oni murem stoją jeden za drugim. Bo oni wiedzą, że porażka jednego oznaczać będzie za chwilę porażkę drugiego - podsumowuje Joanna Solska, dziennikarka i publicystka "Polityki".

Za wykorzystanie środków z Funduszu Sprawiedliwości w kampanii przed Państwową Komisją Wyborczą Suwerenna Polska z Prawem i Sprawiedliwością też mogą odpowiedzieć solidarnie.

Do czego był potrzebny Fundusz Sprawiedliwości? "Do tego, żeby wspierać swoich"
Do czego był potrzebny Fundusz Sprawiedliwości? "Do tego, żeby wspierać swoich"TVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS