Za bogaci, by dostać mieszkanie komunalne, za biedni na kredyt

Za bogaci, by dostać mieszkanie komunalne, za biedni na kredyt
Za bogaci, by dostać mieszkanie komunalne, za biedni na kredyt
Katarzyna Sosulska | Fakty po południu
Za bogaci, by dostać mieszkanie komunalne, za biedni na kredytKatarzyna Sosulska | Fakty po południu

Małżeństwu z Lublina do szczęścia brakuje jedynie 32 metrów kwadratowych. Jednak nie może być to pierwsze lepsze mieszkanie, bo pan Łukasz ma czterokończynowe spastyczne porażenie mózgowe i w komunikacji pomaga mu syntezator mowy. Para potrzebuje mieszkania, które będzie specjalnie przystosowane.

Do szczęścia brakuje im tylko 32 metrów kwadratowych. - My to mieszkanie wyremontowaliśmy dzięki pomocy dobrych ludzi. Bo tutaj, hmmm... Może nie powiem, że było katastrofalnie, ale nie bardzo było do zamieszkania - mówi Ewelina Czerwińska.

A mieszkanie trzeba było nie tylko wyremontować, ale przede wszystkim dostosować do potrzeb pana Łukasza. Mężczyzna od urodzenia ma czterokończynowe spastyczne porażenie mózgowe i w komunikacji pomaga mu syntezator mowy.

- Niekiedy moje ciało jest napięte jak struna. Potrzebuję pomocy przy każdej czynności intymnej. Wielu uważa mnie za upośledzonego intelektualnie tylko dlatego, że nie mówię - tłumaczy Łukasz Czerwiński.

I choć żona rozumie go bez słów, wielu osobom ciężko zrozumieć ich związek. Nawet ksiądz nie chciał udzielić im ślubu, a oni sami wciąż muszą walczyć ze stereotypami.

- Mnie takie coś boli, że ktoś nie wpadnie na to, że to jest mój mąż. To może być mój brat albo mój podopieczny, ale mąż? Coraz więcej osób na to wpada, bo po nas to widać, po naszych relacjach - mówi Ewelina Czerwińska.

Pomagają radami

Czerwińscy starają się żyć tak jak każda inna para. Na swojej stronie "Miłość bez tabu" pokazują swoje radości, rozterki i problemy. Przełamują tabu, mówiąc o swojej wierze, małżeństwie czy dzieciach.

- Przy żonie nauczyłem się cieszyć tym, co jest tu i teraz - wyznaje Łukasz. - Ostatnio napisały do nas dwie osoby, które przyznały się, że coś czują do drugiej osoby z dysfunkcją, lecz bali się do tego przyznać. Dzięki naszej historii poczynili pierwsze kroki ku temu, by coś stworzyć - opowiada.

Oni też chcieliby coś stworzyć: własny kąt, w którym będą mogli spokojnie mieszkać, bez obawy, że ktoś wypowie im umowę. Pan Łukasz robi, co może, żeby zarobić pieniądze - przez co, paradoksalnie, jest im nie łatwiej, a trudniej.

- Wnioskowaliśmy o mieszkanie komunalne z zasobów miasta i nawet już jedno oglądaliśmy. Jednak przy końcowym etapie okazało się, że o 56 złotych przekroczyliśmy próg dochodowy - tłumaczy Łukasz.

Tarapaty z mieszkaniem

Czerwińscy byli więc za bogaci na mieszkanie komunalne, ale za biedni, żeby dostać kredyt w banku. Po wielu miesiącach radni miasta w Lublinie zmienili kryteria. - W przypadku rodziny to kryterium wzrosło o 20 procent, a w przypadku osób samotnych o 30 procent - mówi Ewa Lipińska z Wydziału Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta w Lublinie.

Jednak przedtem Czerwińscy nie mogli dłużej czekać w niepewności. Podpisali umowę przedwstępną z prywatnym właścicielem mieszkania, przez co wypadli z kolejki na to miejskie.

- Mieliśmy zastrzeżoną możliwość pierwokupu. No i pojawił się pomysł, że skoro mamy część oszczędności, bo mamy trochę ze ślubu, trochę dostaliśmy od rodziców w prezencie, to czemu by tego nie wykupić - mówi Ewelina Czerwińska.

Czerwińskim wciąż brakuje pieniędzy, które muszą wpłacić do końca miesiąca. Jeśli tego nie zrobią, mieszkanie może zostać sprzedane komuś innemu, a oni sami stracą szansę na realizację swoich marzeń.

- Nie możemy sobie pozwolić na chwilę niepewności przy planowaniu potomstwa. Własne "m" to poczucie bezpieczeństwa - mówi Łukasz.

Autor: Katarzyna Sosulska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Artur Mulak | archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS