Ma niepełnosprawnego syna i 800 złotych emerytury. Wyższego świadczenia nie dostanie, bo przepisy nie pozwalają

14.07.2018 | Ma niepełnosprawnego syna i 800 złotych emerytury. Wyższego świadczenia nie dostanie, bo przepisy nie pozwalają
14.07.2018 | Ma niepełnosprawnego syna i 800 złotych emerytury. Wyższego świadczenia nie dostanie, bo przepisy nie pozwalają
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
14.07.2018 | Ma niepełnosprawnego syna i 800 złotych emerytury. Wyższego świadczenia nie dostanie, bo przepisy nie pozwalająKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Projekt ustawy o podatku solidarnościowym jest już gotowy. Rząd chce ściągnąć od najbogatszych 2 miliardy złotych i przeznaczyć na pomoc dla niepełnosprawnych. A ci mówią wciąż o urzędniczych absurdach i codziennych problemach z uzyskaniem pomocy. Ich zdaniem, rząd mógłby je usunąć już teraz.

Mama musi zajmować się Rafałem całą dobę. Mężczyzna nie widzi, nie chodzi i nie mówi. Urodził się 1976 roku, w czasach - jak mówi jego mama - też nie najlepszych. - To były koszmarnie trudne czasy. Nie było żadnych zapomóg, nie było żadnych świadczeń - wspomina pani Mariola Krysiak, mama Rafała.

By w dzień go wyżywić, po nocach szyła i składała zabawki. Tak przez dwadzieścia lat. Teraz ma tylko osiemset pięćdziesiąt złotych emerytury.

- Gdyby pani Mariola nie wykonywała pracy, to mogłaby się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne, które wynosi 600 złotych więcej niż przyznana jej emerytura - komentuje mecenas Katarzyna Kucharczyk, pełnomocnik pani Marioli.

"Lekceważenie starszych matek"

Wyższe świadczenie zamiast niskiej emerytury byłoby dla rodziny dużym wsparciem. Ale na drodze stanęły przepisy i urzędnicy.

- Dzisiaj nie ma takiego zapisu, z którego wynika, że można zrzec się prawa nabytego jakim jest emerytura i sięgnąć po ten zasiłek, mimo że ten zasiłek jest wyższy - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. Z tym zgodziły się sądy wszystkich instancji.

Pani Mariola ma żal, ale do rządu. - Tak zlekceważył te starsze matki, matki które tyrały minimum 20 lat i jednocześnie opiekowały się dzieckiem - stwierdza pani Mariola.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tym matkom różnice w świadczeniach planuje wyrównać. Wiceminister Bartosz Marczuk nie konkretyzuje jednak, w jaki dokładnie sposób.

2 miliardy złotych na pomoc niepełnosprawnym

Więcej konkretnych rozwiązań dla niepełne znajduje się za to w projekcie ustawy o podatku solidarnościowym, który w piątek opublikował rząd.

Do Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych za dwa lata ma trafić blisko dwa miliardy złotych. Pieniądze mają trafić tam z 4-pocentowego podatku nałożonego na osoby zarabiające powyżej miliona złotych, z dotacji budżetowych a także ze składek na funduszu pracy.

Zdaniem niepełnosprawnego Sebastiana Szostka, pieniądze powinny między innymi zostać przeznaczone na szkoły dla niepełnosprawnych, którzy chcą i mogą się uczyć. Sebastian, mimo zaniku mięśni, skończył szkołę i jest technikiem administracji. Ale na tym dla niego koniec.

- Uczyć się nie będzie, ponieważ na tę chwilę po prostu nie ma systemu wsparcia - mówi Marzena Szostek, mama Sebastiana.

Wsparcie - społeczne i zawodowe mają zapewnić projekty realizowane właśnie z Funduszu. Sejm nowymi przepisami zajmie się po wakacjach.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS