Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"
Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"
Katarzyna Skalska/ Fakty po Południu TVn24
Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"Katarzyna Skalska/ Fakty po Południu TVn24

Jadwiga Emilewicz po 31 miesiącach wraca do rządu. Została właśnie powołana na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej oraz wiceministra funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej w rządzie Mateusza Morawieckiego była ministrem rozwoju, a przez pół roku wicepremierem. Rząd Zjednoczonej Prawicy jest najliczniejszym po 1989 roku. Samych wiceministrów jest aż 73 w poszczególnych resortach i dodatkowych 13 w samej kancelarii premiera. Do tego dochodzi jeszcze 58 pełnomocników rządu.

Odchodziła z rządu jako wicepremier, teraz wraca jako wiceminister. Jadwiga Emilewicz - oprócz teki wiceministra funduszy i polityki regionalnej - została także rządowym pełnomocnikiem ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. 58. pełnomocnikiem rządu. - Koszty kancelarii premiera, Rady Ministrów są dziesięciokrotnie wyższe od tych z roku 2015, kiedy pani premier Kopacz oddawała władzę - mówi Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, PO.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest najliczniejszym w historii III RP - liczy łącznie 111 osób. - Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle po PiS-owsku. Czyli kompletny rozjazd tych obietnic z rzeczywistością. W PiS-ie, wśród parlamentarzystów tej partii, już trudno znaleźć kogoś, kto nie jest wiceministrem albo nie dorabia gdzieś na boku. To jest taka metoda walki z inflacją - zauważa rzecznik prasowy PSL Miłosz Motyka.

Rząd ma swojego pełnomocnika do spraw wspierania reform w Ukrainie czy Mołdawii, do spraw innowacyjności w projektach europejskich czy monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. - Mamy zdublowaną administrację publiczną. Są resorty, ale obok nich są pełnomocnicy, którzy - co ciekawe - choć są przypisani do jakiegoś resortu, ale jednak de facto ich przełożonym jest premier, a nie szef resortu - przekonuje Jan Maria Jackowski, senator niezrzeszony.

- Wtedy, kiedy pojawia się nowy problem, zamiast uznać, że jest to odpowiedzialność któregoś z ministerstw i któregoś z ministrów, oni powołują kolejną osobę na kolejnego pełnomocnika. Może lepiej rozwiązać ministerstwa i zrobić rząd wyłącznie składający się z pełnomocników - proponuje Michał Kobosko z Polski 2050.

Łagodzenie relacji?

Jako członek koalicyjnej partii Porozumienie Jadwiga Emilewicz pełniła funkcję ministra rozwoju. Po dymisji Jarosława Gowina przejęła funkcję wicepremiera, ale w 2020 roku Jadwiga Emilewicz straciła stanowisko w wyniku rekonstrukcji rządu, mającej zmniejszyć liczebność administracji państwowej i została szeregowym posłem. - Tradycją stało się, że jak ktoś jest niepokorny, chce głosować trochę inaczej, to Kaczyński daje dyspozycję: "macie z posła zrobić ministra". No i dzisiaj widzimy pani Jadwiga, żeby głosowała jeszcze pięć miesięcy, żeby może znalazła się na liście wyborczej, będzie miała sekretariat, asystentów, asystentki, samochód. A za wszystko zapłacą podatnicy, którzy ledwo wiążą koniec z końcem - mówi Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Obecnie samych wiceministrów jest aż 73 w poszczególnych resortach i dodatkowych 13 w samej kancelarii premiera. - Dzisiaj Kaczyński ma trudne relacje z Ziobrą, czasami mu brakuje 20 posłów Zbigniewa Ziobry, więc dlatego kupuje pozostałych, żeby gwarantować sobie większość w Sejmie - przekonuje Grzegorz Schetyna z PO.

Wydatki związane z pracą pełnomocników rządu pokrywa budżet państwa, czyli wszyscy podatnicy.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS