Fakty po południu

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Skalska / Fakty po południu
  • Zamarł ruch w przygranicznych miejscowościach. "Tragiczna sytuacja"
  • Opozycja krytykuje komunikację rządu w sprawie nowych obostrzeń

Gmina chce przetestować wszystkich mieszkańców. "Pomysł jest świetny"

Świeradów-Zdrój jako pierwsza gmina w Polsce przetestuje wszystkich swoich mieszkańców na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi. W piątek pierwsza pula testów trafiła do mieszkańców. Celem akcji jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

Do niedzieli testy wykrywające przeciwciała przeciwko koronawirusowi mają trafić do wszystkich dorosłych mieszkańców gminy Świeradów-Zdrój.

- Pomysł jest świetny. Każdy się może przetestować. Sprawdzić, czy jest bezpieczny - mówi jedna z mieszkanek.

Przetestowania wszystkich mieszkańców gminy na obecność przeciwciał SARS-CoV- 2 chce burmistrz Świeradowa-Zdroju Roland Marciniak. - Test jest anonimowy i celowo jest anonimowy, bo liczymy na to, że jeżeli ktoś będzie miał pozytywny wynik, to skonsultuje się telefonicznie ze swoim lekarzem z przychodni zdrowia - wyjaśnia.

Przesiewowe testowanie mieszkańców ma ujawnić tych, którzy mieli kontakt z koronawirusem. Ale następny krok należy już do osoby testowanej.

- Jeśli komuś wyjdzie wynik pozytywny, to powinien zawiadomić lekarza pierwszego kontaktu - podkreśla dr Zdzisław Krynicki z Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu.

Badanie jest dobrowolne, reakcja na wynik także, jednak to właśnie od niej zależy skuteczność całego przedsięwzięcia. - Jeżeli osoby z tym nic nie zrobią, to jest badanie bardziej ad acta, dla celów statystycznych - podkreśla dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Jaki jest koszt testów?

W poniedziałek pierwsza szczepionka ma zostać zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków

Możliwe, że Europejska Agencja Leków już w poniedziałek zatwierdzi szczepionkę przeciw COVID-19...

Świeradów-Zdrój jest miejscowością, która w 90 procentach utrzymuje się z turystyki. Według wyliczeń miasta teraz traci ono 19 złotych na sekundę. Testy mają pomóc mieszkańcom stanąć na nogi.

- Musimy być przygotowani na przyjęcie naszych gości, ale pod warunkiem, że nasi mieszkańcy, przedsiębiorcy i pracownicy będą wiedzieć, czy mieli, czy nie mieli kontaktu z koronawirusem - zaznacza burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Skalę problemu w miejscowości najlepiej odzwierciedlają liczby. Na około cztery tysiące mieszkańców w mieście zarejestrowanych jest 430 firm, z czego obecnie nie funkcjonuje aż 390 z nich.

- W styczniu może zabraknąć pieniędzy na wynagrodzenia - mówi Piotr Budzyński, właściciel hotelu w Świeradowie-Zdroju.

Koszt testów to około 150 tysięcy złotych. Gmina pokryje je w całości z dochodów uzyskanych z wydawanych koncesji na alkohol. - Mamy rozporządzenie tych wszystkich przepisów covidowych, że te środki możemy wydawać na walkę z COVID-19 - wyjaśnia burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Test można wykonać samodzielnie w domu lub poprosić o pomoc zespół medyczny. Na wynik trzeba poczekać około 30 minut.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix