"Jest to kolejny ruch idący w kierunku zwiększenia represyjności"

"Jest to kolejny ruch idący w kierunku zwiększenia represyjności"
"Jest to kolejny ruch idący w kierunku zwiększenia represyjności"
Fakty po południu
"Jest to kolejny ruch idący w kierunku zwiększenia represyjności"Fakty po południu

Poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, zawiera propozycję przepisu, by nie można było - jak dotąd - odmówić przyjęcia mandatu, byłaby natomiast możliwość zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu. Projekt zamieszczony został w piątek na stronach Sejmu. Zmiana według PiS ma odciążyć sądy. Zdaniem opozycji chodzi o coś innego: o łatwiejsze karanie między innymi protestujących.

Dziś każdy może odmówić przyjęcia mandatu, ale to ma się zmienić, za sprawą projektu autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

- Jest to kolejny ruch idący w kierunku zwiększenia represyjności, (...) żeby móc gnębić obywateli - uważa Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy.

Poselski projekt zakłada, że jeżeli obywatel nie przyjmie mandatu, to i tak mandat wypisany przez funkcjonariusza uznaje się za odebrany i tym samym przyjęty.

- W każdym postępowaniu represyjnym, a takim jest postępowanie wykroczeniowe, to państwo ma udowodnić winę obywatelowi. Ten projekt odwraca kota ogonem - ocenia adwokat dr Wojciech Górowski.

- Mandat trzeba przyjąć, natomiast możemy się od niego odwołać w ciągu 7 dni - tłumaczy poseł PiS Jan Mosiński.

- W mojej ocenie wkracza to dalece w nasze prawo do obrony oraz w zasadę domniemania niewinności - twierdzi prawniczka Eliza Rutynowska.

Projekt krytykują nie tylko prawnicy, ale też opozycja. - Skandaliczna bzdura, horror prawny, myślę, że żaden prawdziwy prawnik nie doszedłby do wniosku, że takie rozwiązanie może obowiązywać - uznaje posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer,

Impulsywni obywatele

Według sejmowej mniejszości nowe przepisy są wycelowane w szczególną grupę osób.

- Ewidentnie widać, że nie podoba im się to, że ludzie protestują na ulicach, nie podoba im się to, że ludzie masowo odmawiają przyjęcia mandatów - komentuje posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. - Okazuje się, że ludzie potrafią się sprzeciwić - dodaje.

Joanna Scheuring-Wielgus często pojawia się na demonstracjach Strajku Kobiet. Jej zdaniem projekt posłów partii rządzącej ma uderzyć w ludzi, którzy wychodzą na ulice po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

- Nieuprawniona teza, (...) że jest to ustawa represyjna uderzająca w Strajk Kobiet - twierdzi Jan Mosiński.

Projekt nie wymaga konsultacji społecznych, bo jest to projekt poselski, a jego celem jest odciążenie pracy sądów - przekonuje jeden z posłów wnioskodawców, ale też - jak czytamy w uzasadnieniu projektu - "odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany".

- To, że czasami, kiedy odmawiamy przyjęcia mandatu, działamy emocjonalnie, później tych emocji żałujemy czasami. Myślę, że regulacja pozwoli też ukrócić te procedury - tłumaczy Jan Mosiński.

- Państwo lepiej od obywatela wie, jakie są jego emocje - komentuje argumenty posła Mosińskiego prawnik dr Wojciech Górowski.

Zmiany mają dotyczyć wszystkich mandatów, w tym tych dla kierowców.

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS