Efekty weekendowych kontroli. "Stwierdziliśmy bardzo mało wykroczeń"

07.12.2020 | Efekty weekendowych kontroli. "Stwierdziliśmy bardzo mało wykroczeń"
07.12.2020 | Efekty weekendowych kontroli. "Stwierdziliśmy bardzo mało wykroczeń"
Paweł Płuska | Fakty TVN
07.12.2020 | Efekty weekendowych kontroli. "Stwierdziliśmy bardzo mało wykroczeń"Paweł Płuska | Fakty TVN

Minister zdrowia nie pozostawił złudzeń - nie będzie zmiany terminu i wydłużenia ferii. Za wszelką cenę trzeba uniknąć trzeciej fali pandemii. Restrykcje pozostają, a ich przestrzeganie będzie kontrolowane. W miniony weekend kontrole odbywały się w galeriach handlowych i na stokach narciarskich.

Entuzjaści sportów zimowych ruszyli na stoki, a wraz z tym rozpoczęły się kontrole.

- Weekend, pod kątem stoków narciarskich, szanowni państwo, był weekendem, kiedy te standardy sanitarno-epidemiologiczne był wypełniane - poinformował Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Nie było mandatów. Jeśli już to pouczenia, które zwykle dotyczyły tego, by poprawić maseczkę. Policjanci obecni na stokach rejestrowali tylko wykroczenia typowe dla ludzi spragnionych śniegu, prędkości i efektownych ślizgów.

- Efekt naszych weekendowych działań to jest 30 pouczeń z katalogu FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska - przyp. red.). Zazwyczaj była to zbyt szybka, zbyt agresywna jazda, gwałtowna zmiana kierunku - informuje asp. sztab. Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Nie oznacza to, że po tym jednym weekendzie zmieni się kierunek działań rządu. Minister zdrowia w poniedziałek rano - dopytywany o to, czy może hotele na ferie zostaną otwarte i czy może w ogóle zmieni się termin ferii - jednym zdaniem pozbawił złudzeń i narciarzy, i hotelarzy.

- Będę w tej sprawie nieugięty, bo zdecydowanie najważniejszym celem jest to, żeby przywracać normalność. Nie tylko w okresie ferii. Nie chciałbym, żeby przywracanie normalności w czasie ferii odbiło się za chwilę czkawką - powiedział na antenie radia RMF FM minister Adam Niedzielski.

Społeczna odpowiedzialność

Czkawką - pozostając w retoryce ministra - nie odbiło się też otwarcie galerii. Nie tylko dlatego, że policja i służby sanitarne skrupulatnie sprawdzały, czy przestrzegane są zasady dotyczące liczby osób w sklepach, dezynfekcji i noszenia maseczek.

- Łącznie przez ten cały weekend skontrolowaliśmy ponad 57000 placówek handlowych, galerii i różnego rodzaju innych sklepów. I trzeba powiedzieć, że należy się ogromna pochwała. Zarówno dla administratorów tych obiektów, jak i dla Polaków, bo stwierdziliśmy bardzo mało wykroczeń - mówi insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Bardzo mało, czyli ponad 1200 wykroczeń na prawie sześćdziesiąt tysięcy kontroli. Nałożono ponad 900 mandatów. Służby sanitarne też nie miały powodów, by karać właścicieli sklepów i ich klientów.

- Przez ten weekend organy inspekcji sanitarnej nałożyły 11 mandatów zaledwie i w dwóch przypadkach wydano decyzje administracyjne, czyli tutaj już są te kary wyższe niż zwykle - przekazał Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W obu przypadkach chodziło o nieprzestrzeganie zapisów dotyczących liczby osób, które jednorazowo mogą przebywać w sklepie.

Generalnie jest lepiej, bo - jak mówią i kontrujący, i kontrolowani - zdaliśmy sobie sprawę, że to od nas wszystkich zależy, kiedy wrócimy do normalności.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS