Radość po puczu w Gwinei. "Wojskowym mówimy: dobra robota"


W niedzielę wieczorem doszło do puczu w Gwinei. Wojskowi ogłosili, że rząd został obalony, a prezydent Alpha Conde jest aresztowany. Społeczność międzynarodowa potępiła wydarzenia w Gwinei, ale na ulicach stolicy jest ogromna radość i nadzieja, że to początek zmian. Alpha Conde był prezydentem od ponad dekady, a w czasie jego rządu Gwinea pogrążyła się w kryzysie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W stolicy Gwinei euforia po tym, jak wojsko dokonało puczu. W niedzielę oddziały wkroczyły do dzielnicy rządowej. W okolicach pałacu prezydenckiego przeprowadzono silny ostrzał. Z przekazanych informacji wynika, że prezydent Alpha Conde został obalony i pojmany przez armię.

- Zdecydowaliśmy, że konstytucja przestaje obowiązywać. Rząd został rozwiązany. Zdecydowaliśmy o zamknięciu granic lądowych i lotnisk. Wzywamy naszych towarzyszy broni do zjednoczenia się, żeby odpowiedzieć na uzasadnione aspiracje Gwinejczyków - przekazał Mamady Doumbouyi, dowódca sił specjalnych Gwinei.

Wojskowi w wydanym komunikacie, po zajęciu telewizji państwowej, oświadczyli o rozwiązaniu również wszystkich najważniejszych instytucji państwowych.

Granice państwa już otwarto, ale wprowadzono godzinę policyjną, a ministrom obalonego rządu kazano stawić się na rozmowy w poniedziałek. Nieobecność ma oznaczać rebelię.

Wojskowi jednocześnie zapewnili, że prezydentowi Alpha Conde nie grozi niebezpieczeństwo.

- Chcemy zapewnić obywateli Gwinei oraz społeczność międzynarodową, że byłemu prezydentowi nie grozi fizyczne oraz psychiczny niebezpieczeństwo. Podjęliśmy działania, żeby miał dostęp do opieki medycznej. Wszystko będzie w porządku - przekazali wojskowi w wydanym komunikacie.

Miejsce pobytu pojmanego prezydenta nie jest jednak znane. Pojawiło się nagranie, na którym widać 83-letniego Alpha Conde, jednak autentyczność filmu nie została potwierdzona, a ze stolicy Gwinei płyną sprzeczne doniesienia. Rząd początkowo informował o udaremnieniu puczu.

Rządy Alphy Condego

Gwinea to jeden z najbiedniejszych krajów świata, choć ma największe złoża boksytu, a gospodarkę opiera również na wydobyciu rud żelaza, złota oraz diamentów. Od miesięcy kraj pogrążony jest w politycznym i gospodarczym kryzysie.

Alpha Conde. Ma 83 lata, prezydentem został po wyborach w 2010 roku.

Wcześniej Conde walczył o demokratyczne przemiany. Z ojczyzny musiał uciekać, był też więziony. Jednak dwie prezydenckie kadencje to było dla niego za mało. Przeforsował zmianę konstytucji i umożliwił sobie kolejne lata rządów. Na trzecią kadencję został wybrany na trzecią kadencję.

Przez ponad 10 lat prezydentury Conde gospodarka Gwinei się rozwijała. Sam o sobie mówił, że będzie Mandelą i Obamą Gwinei, ale przez lata rządów w kraju rosły napięcia etniczne, a ludziom wcale nie żyło się lepiej.

- Byli zmęczeni prezydentem Conde. Uważali, że stracił już swoją legitymację do władzy. Te manipulacje konstytucji i wydłużenie liczby kadencji były tego takim gwoździem do trumny w porozumieniu między społeczeństwem a prezydentem - zwraca uwagę dr Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Społeczność międzynarodowa potępiła wydarzenia w Gwinei. Stany Zjednoczone ostrzegają, że pucz może uniemożliwić zagraniczne wsparcie dla kraju. Unia Afrykańska zażądała natychmiastowego uwolnienia prezydenta, ale dla części Gwinejczyków zdjęcia obalonego Conde są symbolem i nadzieją na zmiany.

- To zwycięstwo gwinejskiej młodzieży. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi. Wojskowym mówimy: dobra robota. Młodość zwyciężyła, od dzisiaj jesteśmy wolni, każdy odzyskał wolność - mówi Thierno Abdourahim Diallo, mieszkaniec Konakry.

Gwinea musi odzyskać polityczną stabilność i prawowite rządy. Armia obiecuje, że władza zostanie powierzona narodowi.

Autor: Przemysław Kaleta / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS