Premier Węgier o niesuwerennej Ukrainie, europoseł PiS o "kolonizatorach" z Brukseli. Kontrowersyjne wypowiedzi na konferencji prawicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Premier Węgier o niesuwerennej Ukrainie, europoseł PiS o "kolonizatorach" z Brukseli. Kontrowersyjne wypowiedzi na konferencji prawicy
Premier Węgier o niesuwerennej Ukrainie, europoseł PiS o "kolonizatorach" z Brukseli. Kontrowersyjne wypowiedzi na konferencji prawicy
Jakub Loska/Fakty o Świecie
Premier Węgier o niesuwerennej Ukrainie, europoseł PiS o "kolonizatorach" z Brukseli. Kontrowersyjne wypowiedzi na konferencji prawicyJakub Loska/Fakty o Świecie

"Ukraina nie jest już suwerennym państwem, jest jedynie protektoratem Zachodu" - te skandaliczne słowa wypowiedział Viktor Orban w Brukseli na konferencji liderów narodowych konserwatystów, czyli liderów prawicowych i skrajnie prawicowych partii z Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela. W spotkaniu uczestniczył również były premier Mateusz Morawiecki, który słowa Orbana skrytykował dopiero po powrocie do Warszawy.

Viktor Orban pozostaje w centrum uwagi. Premier Węgier o Ukrainie w Brukseli mówił niczym Putin. - Ukraina nie jest już suwerennym państwem, jest obecnie jedynie protektoratem Zachodu. Bez pieniędzy i broni od Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Ukraina jako państwo przestałaby istnieć - powiedział Orban .

Na konferencji nikt nie skrytykował Orbana za skandaliczne słowa o Ukrainie

Te słowa padły na konferencji NatCon w Brukseli, na którą zjechali prawicowi i skrajnie prawicowi politycy z Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych, nazywający samych siebie narodowymi konserwatystami. Orbana za skandaliczne wypowiedzi o Ukrainie nie skrytykował nikt. Nawet goście z Polski. Były premier Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu podkreślał znaczenie wolności słowa. - Wolność słowa jest podstawowym prawem człowieka, z którego należy korzystać bez obawy przed odwetem i cenzurą - powiedział Morawiecki. Do słów swojego politycznego przyjaciela odniósł się dopiero w Polsce, odpowiadając na pytanie zadane przez dziennikarkę TVN24. - Z pierwszą częścią pytania pani redaktor się fundamentalnie i całkowicie nie zgadzam. Ukraina jest nie tylko suwerennym państwem, Ukraina zaciekle walczy o swoją suwerenność, ale także o nasze bezpieczeństwo. Co do drugiej części pytania, można się zgodzić niestety. Bez pomocy Stanów Zjednoczonych, bez pomocy Zachodu, prawdopodobnie w bardzo krótkich kilku miesiącach duża część Ukrainy byłaby opanowana przez armię rosyjską - stwierdził Morawiecki.

Wypowiedzi europosłów PiS na NatCon

Na brukselskiej konferencji przemówienia wygłosili też europosłowie Prawa i Sprawiedliwości - Ryszard Legutko i Jacek Saryusz-Wolski. Zamiast o rosyjskim imperializmie, mówili o rzekomej dominacji Francji i Niemiec oraz o "kolonizatorach" z Brukseli, którzy próbują podbić Europę Środkowo-Wschodnią. - Kolonizatorzy rezydujący w biurokratycznych strukturach Brukseli, Paryża, Strasburga, Luksemburga czy innych wielkich centrach władzy, na szczęście nie mają tak łatwego zadania jak początkowo myśleli - mówił Ryszard Legutko, Europoseł z Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ: Orban: Ukraina nie jest już suwerennym państwem

- Gdyby sytuację z Europy przenieść do Ameryki, to Stany Zjednoczone byłyby rządzone przez Teksas i Kalifornię, a pozostałe stany nie miałyby nic do powiedzenia. Duet Francji i Niemiec jest właśnie w taki sposób uprzywilejowany przez system głosowania w Unii - podkreślał Jacek Saryusz-Wolski, Europoseł z Prawa i Sprawiedliwości.

Konferencja się odbyła, prawica mówi o cenzurze

Konferencja prawicy zyskała nieoczekiwany rozgłos po tym, jak burmistrz brukselskiej dzielnicy Saint-Josse zdecydował o przerwaniu imprezy z powodów bezpieczeństwa. Jak twierdził, w obawie przed wtargnięciem na nią antyfaszystów. O tej decyzji poinformował organizatorów patrol policji, więc politycy momentalnie przedstawili to jako dowód, że są prześladowani. - Policja jest zachęcana do przyjazdu i zamknięcia tej konferencji. Lokalne władze rozmawiały nawet z firmami cateringowymi, więc nie dotarło jedzenie, nie dotarły talerze. Co najgorsze, nie dotarły też drinki - żartował Niger Farage, były lider partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Prezydent o rozmowie z Donaldem Trumpem, o pomocy dla Ukrainy
Prezydent o rozmowie z Donaldem Trumpem, o pomocy dla UkrainyTVN24

Konferencja doszła jednak do skutku, bo decyzję burmistrza unieważniła Belgijska Rada Stanu - najwyższa instancja sądowa w sprawach administracyjnych. Liberalny premier Belgii, Alexander De Croo, któremu wyjątkowo daleko do skrajnej prawicy, napisał: "Zakaz spotkań politycznych jest niezgodny z konstytucją. Kropka".

Ale prawica nadal mówi o cenzurze. - Próby radykalnej lewicy, by powstrzymać tę konferencję, czynią nasze spotkanie tym ważniejszym i tym bardziej satysfakcjonującym - mówiła Suella Braverman, była minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii. Najgłośniej o wolności mówił Viktor Orban, atakując jednocześnie Ukrainę. Według premiera Węgier nigdy nie wolno pozwolić jej na członkostwo w Unii Europejskiej lub NATO.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP, Forum

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS