Kolejne zarzuty pod adresem Boeinga. "Widziałem ludzi skaczących po kadłubie samolotu, żeby dopasować części"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czarne chmury wiszą nad amerykańskim koncernem lotniczym Boeing. Przed amerykańskim kongresem zeznania złożył były pracownik firmy. Jego zdaniem od ponad 10 lat Boeing nie przestrzega procedur, które zapewniłyby pełne bezpieczeństwo w produkowanych samolotach. Sprawę bada już Federalna Agencja Lotnictwa.

Pracownicy Boeinga i eksperci lotniczy przed Kongresem walczą - jak mówią - o życie pasażerów. Bo ich zdaniem firma-legenda, ikona amerykańskiej gospodarki, od co najmniej 2013 roku kpi sobie ze podstawowych standardów produkcji maszyn, które przewożą codziennie tysiące ludzi na całym świecie.

- Jeśli nie zostaną podjęte działania, nie polecą głowy, każda osoba wchodząca na pokład samolotu Boeing będzie narażona na ryzyko - alarmował przed senacką komisją Ed Pierson, były pracownik Boeinga, dyrektor wykonawczy Fundacji na rzecz Bezpieczeństwa Lotniczego.

- Nie jestem tu dlatego, że tego chcę, a dlatego, że muszę. Nie chcę widzieć katastrofy 787 lub 777. Mam poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa tych samolotów - podkreślał Sam Salehpour, sygnalista, inżynier jakości w Boeingu.

ZOBACZ TEŻ: Podczas lotu pasażerski Boeing 737 stracił fragment poszycia kadłuba

Firma idzie na skróty w kwestii produkcji maszyn?

- Sygnaliści, w tym inżynier jakości firmie Boeing, zaznaczają, że firma idzie na skróty w kwestii produkcji samolotów Dreamliner 787 czy modelu 777 - mówi o wysłuchaniu przed Senatem Ivan Rodriguez z CNN.

To pójście na skróty to między innymi niedozwolone szczeliny w poszyciu samolotów Dreamliner 787 i dopasowywanie części - jak opisuje jeden z kontrolerów jakości w firmie - metodą "na Tarzana".

- Dosłownie widziałem ludzi skaczących po kadłubie samolotu, żeby dopasować części. Nazywam to efektem Tarzana - informował Salephour.

ZOBACZ TEŻ: Dyrektor generalny Boeinga ustąpi ze stanowiska

Kierownictwo firmy broni bezpieczeństwa samolotów, powołując się między innymi na liczby. W oświadczeniu Boeinga można przeczytać, że Dreamliner od początku swojej kariery przewiózł bezpiecznie 850 milionów pasażerów.

"Boeing 787 będzie mógł bezpiecznie latać przez co najmniej 30 lat, zanim będzie wymagał rozszerzonych procedur konserwacji poszycia. Obszerne i rygorystyczne testy kadłuba oraz intensywne kontrole prawie 700 samolotów będących w eksploatacji nie wykazały żadnych dowodów na zmęczenie płatowca" - można przeczytać w oświadczeniu firmy Boeing z 17 kwietnia. Sprawa jest szalenie poważna. Doniesienia o nieprawidłowościach w Boeingu bada Federalna Agencja Lotnictwa. 5 stycznia tego roku, krótko po starcie nowego samolotu 737 MAX, oderwały się drzwi ewakuacyjne, przymocowane - jak się okazało - niewystarczającą liczbą śrub. W kwietniu kolejny samolot - Boeing 737 - zgubił podczas startu osłonę silnika. To wszystko składa się na coraz gorszy obraz firmy.

Boeing od pięciu lat mierzy się z zarzutami

- Będę mówił wprost. Gdy próbujesz zwiększyć produktywność bez odpowiednich zasobów, z kiepskim kierownictwem skupionym na finansach i brakiem inspektorów na linii produkcyjnej, zawsze kładziesz na szali bezpieczeństwo. Nie da się tego pogodzić - komentuje doktor Shawn Pruchnicki, ekspert lotniczy i profesor inżynierii na Uniwersytecie Stanowym Ohio. Boeing od ponad 5 lat mierzy się z zarzutami i pytaniami. Zaczęło się dwóch katastrof modeli 737 MAX, w których zginęło łącznie 346 osób. Od początku roku akcje spółki spadły o ponad 30 procent, a dyrektor generalny firmy zapowiedział odejście. Okazało się, że w ubiegłym roku zarobił 32 miliony dolarów - o połowę więcej niż w 2022 roku.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: CNN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS