"To faza piąta, katastrofalny poziom". Ponad ćwierć miliona ludzi na granicy śmierci głodowej


Trwający w Jemenie konflikt i jego konsekwencje spowodowały, że około 22,2 miliona ludzi - ponad 75 procent populacji - pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a około 3,5 miliona ludzi zostało przesiedlonych. W środę po raz kolejny świat obiegły wstrząsające zdjęcia ludzi poszukujących w jemeńskich szpitalach swoich bliskich.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Na jednym z nagrań z Jemenu widać chłopca, który właśnie dowiedział się, że jego mama nie przeżyła bombardowania, a jego siostrzyczka walczy o życie. Na innym jest mężczyzna, którym targają sprzeczne emocje - ulga, bo odnalazł żonę i maleńkie dziecko wśród żywych. Rozpacz, bo zginęła jego siostra.

Ale większość nagrań ze szpitala jest zbyt drastyczna, by je pokazać.

Takie tragedie to niemal codzienność w oblężonym mieście Al-Hudajda. Zdesperowani Jemeńczycy przychodzą do szpitala w poszukiwaniu swoich bliskich. - Straciłem córkę i wnuka. Nie żyje też moja druga córka i jej mąż. To zbyt wiele dla mnie - mówi jeden z mężczyzn.

Dla wielu rannych nie ma miejsca w placówce.

Trudne rozmowy

W Jemenie bomby wciąż spadają na cywilów, mimo że w Szwecji rozpoczynają się nieformalne rozmowy pokojowe między dwiema stronami brutalnej wojny domowej. Między wspieranymi przez Iran szyickimi rebeliantami Huti, a stroną rządową, za którą stoją Arabia Saudyjska i inne kraje arabskie. Do tej pory nie udało się wynegocjować zawieszenia broni.

- Bardzo ciężko jest przekonać dwie walczące strony do tego, by złożyły broń i zaufały porozumieniu, które przygotował ktoś z zewnątrz - mówi Martin Griffiths, specjalny wysłannik ONZ do Jemenu.

Na pendrivie, który trzymał w dłoni jeden z uczestników rozmów, znajduje się lista 15 tysięcy nazwisk jeńców, których wymienią między sobą strony konfliktu. Wymiana ma umożliwić zbudowanie minimum zaufania między nimi.

Wielki głód

Dla ONZ, które wspiera rozmowy, kluczowe jest to, żeby do Jemenu bez problemu mogła docierać pomoc humanitarna. Osią sporu są strategiczne porty i lotniska, przez które żywność i leki trafiają do cywilów.

Jemen liczy prawie 30 milionów mieszkańców. 22 miliony potrzebują pomocy humanitarnej, 8 milionów głoduje. Setki tysięcy osób, w tym dzieci, od śmierci dzielą dni, a nawet godziny.

- Ponad 250 tysięcy ludzi w Jemenie jest już na granicy śmierci głodowej. To faza piąta, katastrofalny poziom. Nigdy wcześniej nie odnotowaliśmy w Jemenie takiego kryzysu żywnościowego - informuje Mark Lowcock, urzędnik ONZ.

Wojna w Jemenie rozpoczęła się w 2015 roku. W działaniach wojennych zginęło 10 tysięcy ludzi, ale pośrednio cierpią miliony - przez głód i epidemie. To obecnie największy kryzys humanitarny na świecie.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS