Jak wygląda służba amerykańskich żołnierzy w Polsce? Wywiad z majorem Robertem Stillingsem


Unikalne spojrzenie na codzienne życie amerykańskich żołnierzy w Polsce. Jak wygląda ich służba w Polsce? O wszystkim opowiada gość Jacka Stawiskiego, major Robert Stillings. Major Stillings dowodzi grupą żołnierzy, którzy na co dzień stacjonują w Poznaniu, a teraz biorą udział w ćwiczeniach na poligonie na Mazurach.

Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. Program wydawany codziennie od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godzinie 19.55.

- Jesteśmy 1. Dywizją Piechoty, jesteśmy kwaterą dowodzenia i kontroli armii USA w Europie, jesteśmy częścią prowadzonych wspólnie z naszymi sojusznikami manewrów "Saber Strike". I bardzo się z tego cieszymy - mówi major Robert Stillings w rozmowie z Jackiem Stawiskim.

1. Dywizja Piechoty obecnie stacjonuje w Poznaniu i dowodzi amerykańskimi brygadami, które biorą udział w manewrach NATO "Saber Strike". Bierze w nich udział łączenie 18 tysięcy żołnierzy z 19 krajów.

- Jesteśmy częścią obecności "Atlantic Resolve", ale jako że jesteśmy częścią armii USA w Europie i europejskiego Dowództwa EUCOM, to czasami jest to trudno rozdzielić, bo bardzo dużo współdziałamy z NATO. Szkolimy się wszyscy razem, jesteśmy tutaj z tego samego powodu, aby być jeszcze lepsi - mówi.

Przede wszystkim szkolenie

Jak podkreśla major Stillings, rotacyjna obecność amerykańskich żołnierzy w tej części Europy to "przede wszystkim świetne szkolenie". - Przyjeżdżamy tutaj, szkolimy się z siłami danego kraju-gospodarza, podczas całego pobytu mamy manewry w ośmiu krajach. Daje nam to dużo doświadczenia i to świetna szansa dla każdego żołnierza, który trafia do jednostki i szkoli się z naszymi sojusznikami. No i czasami mamy wolne, możemy zobaczyć też kawałek Europy - chwali.

- Jesteśmy rozmieszczani razem ze sprzętem, to też część naszego szkolenia. Niezależnie od tego, w jakim punkcie świata jesteśmy potrzebni, musimy też potrafić przerzucić tam sprzęt, więc zawsze jest on tam razem z naszymi żołnierzami - dodaje. Zaznacza, że muszą szkolić się, aby być gotowymi niezależnie od tego, gdzie będą potrzebni.

Dobre wrażenia z Polski

- Mam jak najlepsze doświadczenia ze współpracy z polskim wojskiem. Przyjmują nas w swoich bazach, pomagają ustalić grafik tego, gdzie i kiedy możemy się szkolić. Mamy bataliony i brygady szkolące się z Polakami każdego dnia. Mamy tutaj 2. batalion 8. regimentu z 1. Dywizji Kawalerii z Drawska Pomorskiego wraz z jedną z polskich dywizji zmechanizowanych. I robią rewelacyjną robotę. Mamy też sprzęt lotniczy współdziałający z polskimi jednostkami. Tak więc moje doświadczenie i całość pracy z Polakami w ramach Saber Strike jest naprawdę świetna - opowiada major Stillings.

Po zakończeniu manewrów na Mazurach 1. Dywizja Piechoty wróci do Poznania. Ale to nie koniec ćwiczeń. - Odbywa się tutaj bardzo wiele manewrów, wszystkie one szykowane są, aby siły USA i NATO były jak najlepiej wyszkolone. Wracam do Poznania i zaczynam szykować nas do kolejnych manewrów. Mamy grupę bojową brygady pancernej oraz lotniczą, będziemy ich szkolić, zaopatrywać i szykować do kolejnych manewrów, niezależnie od tego, w którym z krajów "Atlantic Resolve" będą się odbywać - informuje oficer.

Czy major Stillings poleciłby rodzinie wizytę w Polsce? - Ależ absolutnie, zachęcam do tego. Byłoby cudownie gdyby przyjechali, ale mamy małe dzieci, więc jest im trochę trudniej - odpowiada.

Autor: Jacek Stawiski / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS