Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "To parę rzeczy może zmienić"

04.06.2021 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "To parę rzeczy może zmienić"
04.06.2021 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "To parę rzeczy może zmienić"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
04.06.2021 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "To parę rzeczy może zmienić"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Donald Tusk zapewnił w wywiadzie dla TVN24, że zrobi wszystko, by uratować partię, której był twórcą i przywrócić w Polsce wolnościowy ład. Czy stanie na czele Platformy Obywatelskiej? Zdradził, że rozmawia teraz z liderami Platformy i innych partii, a decyzje zapadną już wkrótce.

Jestem gotów zrobić wszystko, żeby Platforma nie przeszła do historii - zapewnił Donald Tusk i to pierwsza od dawna tak jednoznaczna zapowiedź byłego premiera. Donald Tusk zadeklarował, że chce wrócić do polskiej polityki, a swój powrót bezpośrednio wiąże z Platformą Obywatelską. Powiedział, że on i liderzy opozycji od tygodni poszukują dla niego roli.

- Mam wielką potrzebę spełnienia pewnego celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce i tego ładu wolnościowego. Mentalnie, emocjonalnie, życiowo, ja jestem gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny, moim zdaniem, dla Polski bieg zdarzeń - zapewnił w wywiadzie dla "Jeden na jeden" TVN24 Donald Tusk.

Scenariusz, o którym w nieoficjalnych rozmowach mówią ważni politycy opozycji, to start Donalda Tuska na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, czyli zastąpienia w tej roli Borysa Budki. To możliwe byłoby w styczniu.

- Dzisiaj była deklaracja intencji, woli. Była bardzo taka konkretna. Uważam, że to parę rzeczy może zmienić w polskiej polityce - ocenił Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO. - Jest atutem dla Polski, dla demokracji, dla Platformy. Bardzo wyraźnie też powiedział, że bez Platformy nie ma silnej opozycji - zauważył Tomasz Siemoniak. - Nie wiem, jaką rolę dla siebie znajdzie. Na pewno jego głos, jego doświadczenie, będzie miało ogromne znaczenie - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Wszystkie ręce na pokład"

Donald Tusk na konkretne pytanie o Borysa Budkę i o ewentualny powrót na fotel szefa Platformy po siedmiu latach nie mówi "nie", ale przyznaje, że o swojej decyzji najpierw poinformuje samego Budkę. - Niedługo się kończy kadencja i będzie się zastanawiał - zauważył Donald Tusk.

Żeby dobrze zrozumieć, co dziś dzieje się wokół Tuska i wokół Platformy, warto wiedzieć, że były premier ostatni rok z niewielkimi przerwami spędził nie w Brukseli, ale w Polsce. Przez cały czas jest w stałym kontakcie z grupą polityków Platformy i liderami opozycji, także z Szymonem Hołownią i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

- Wiem, że Borys Budka i Rafał Trzaskowski są w stałym kontakcie z Donaldem Tuskiem, w związku z tym te plany będą ustalali razem - powiedział poseł PO Cezary Tomczyk. - Ja nie wiem, jakie są plany i aspiracje Donalda Tuska, natomiast na pewno wszystkie ręce na pokład - skomentował prezydent Warszawy i były kandydat na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski.

Platformę od tygodni gnębią problemy: wewnętrzne napięcia, odejścia i kryzysy. Pozycja szefa partii jeszcze nigdy nie była tak trudna i tak osłabiona.

Zdaniem byłego prezydenta Polski Donald Tusk powinien w końcu przejść do działania, albo usunąć się w cień. - To czekanie na Godota trwa zbyt długo i moim zdaniem ono jest demobilizujące - uważa Aleksander Kwaśniewski.

Donald Tusk swoje decyzje ma ogłosić w ciągu najbliższych tygodni.

Oglądaj całą rozmowę z Donaldem Tuskiem w TVN24 GO

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS