Co zrobić, gdy dziecko się zakrztusi? "Największym zaszkodzeniem jest brak działania"

10.10.2021 | Co zrobić, gdy dziecko się zadławi? Porady ratowników
10.10.2021 | Co zrobić, gdy dziecko się zadławi? Porady ratowników
Marek Nowicki | Fakty TVN
10.10.2021 | Co zrobić, gdy dziecko się zadławi? Porady ratownikówMarek Nowicki | Fakty TVN

Kiedy małe dziecko traci oddech, rodzic najczęściej traci głowę. A właśnie wtedy powinien zachować zimną krew. Dlatego ratownicy przypominają, jak należy się zachować.

Konrad Pieszchalski jest ratownikiem medycznym i działa w Stowarzyszeniu "Pomogę bo mogę". W rozmowie z TVN24 wyjaśniał, jak udzielić pierwszej pomocy kilkumiesięcznemu dziecku, które się zakrztusiło.

- Najważniejszą rzeczą będzie to, byśmy chwycili sobie nasze niemowlę, najlepiej za kości policzka, za części twarde twarzoczaszki, bo u niemowlaków główka jest ciężka i duża. Następnie pochylamy lekko w dół nasze niemowlę i wykonujemy pięć uderzeń międzyłopatkowych - tłumaczy ratownik medyczny.

Jak dodaje Pieszchalski, uderzenia międzyłopatkowe sprawiają drgania na mięśnie grzbietu, które przechodzą na mięśnie międzyżebrowe i na tchawicę - w związku z tym ciało obce ma szansę wylecieć z dróg oddechowych. Potem obracamy dziecko i powtarzamy czynności.

Dziecko uratowali strażacy

O tym, jak ważna jest pierwsza pomoc, przekonała się ostatnio pani Giulia Rizzati - matka Stasia, który zakrztusił się i stracił oddech.

- Pamiętałam, że dziecko należy obrócić głową w dół, oparte na przedramieniu i poklepywać, ale to są takie emocje, jeżeli chodzi o życie i zdrowie własnego dziecka, że nie wiedziałam, czy robię to poprawnie - opowiada kobieta.

Pani Giulia krzycząc wybiegła z dzieckiem przed blok do jednostki strażackiej, która mieści się obok. Strażacy zareagowali natychmiast i prawidłowo - dziecko zostało uratowane. Nie każdy jednak mieszka obok strażaków, dlatego warto ćwiczyć.

- Jeśli państwo mogą, wysyłajcie dzieci na kursy pierwszej pomocy. Jeśli jesteście dorośli, macie możliwość: uczcie się pierwszej pomocy. To naprawdę może się przydać w każdej chwili - podkreśla mł. bryg. Jacek Jakóbczyk z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Eksperci podkreślają również, by nie bać się udzielać pierwszej pomocy niemowlęciu. Większe nieszczęście może wyniknąć z bierności i bezradności, a w sytuacji, kiedy dziecko się zakrztusi, liczą się sekundy.

- Z tym zaszkodzeniem to jest bardziej taki mit, który funkcjonuje w naszym społeczeństwie. Największym zaszkodzeniem jest brak działania. Jeżeli zaczniemy działać, to już dążymy w tym kierunku, żeby było dobrze - zaznacza Konrad Pierzchalski.

Ratownik medyczny radzi też by - oczywiście w miarę możliwości - jednocześnie wzywać profesjonalną pomoc telefonicznie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS