Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN
Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki
Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki
Marek Nowicki/Fakty TVN
Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutkiMarek Nowicki/Fakty TVN

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Naukowcy biją na alarm: organizacje pacjentów coraz bardziej uzależniają się finansowo od producentów leków. Widać to w danych opublikowanych przez Uniwersytet w Bath i Akademię Leona Koźmińskiego. W 2012 roku firmy farmaceutyczne przekazały organizacjom pacjentów w Polsce 700 tysięcy euro. W 2020 roku było to już prawie 2,5 miliona euro, a w 2022 roku już ponad 3 miliony euro.

- Jest to alarmujące z kilku względów: rozmawiamy o korporacjach międzynarodowych - dla nich liczy się zysk. One są odpowiedzialne wobec swoich akcjonariuszy. One muszą generować te zyski, więc te inwestycje w organizacje pacjentów to nie są rzeczy altruistyczne - wskazuje dr Piotr Ozierański z Uniwersytetu w Bath.

Polska szóstym w Europie rynkiem farmaceutycznym

Nie są to inwestycje bezinteresowne, bo organizacje i fundacje reprezentujące pacjentów, na przykład chorych na raka, bardzo często naciskają na rząd i parlament, aby państwo refundowało ten czy inny drogi lek.

- Niektóre z tych organizacji mogą stanowić element takiej sieci wpływu firm farmaceutycznych. Polega to na tym, że zamiast bezpośrednio lobbować u ministra zdrowia czy w agencji oceny eków, taka firma farmaceutyczna urabia sobie organizacje pacjentów - mówi dr Piotr Ozierański.

A jest o co walczyć, bo w zeszłym roku państwo polskie wydało na refundowane świadczenia i leki ponad 140 miliardów złotych. Jesteśmy w tej chwili co do wielkości szóstym w Europie rynkiem farmaceutycznym. Zatem i na liście płacowej producenci leków wysoko umieszczają polskie organizacje pacjentów.

- Polska jest na dziewiątej pozycji spośród państw, które dostają najwięcej pieniędzy. Najwięcej dostaje Wielka Brytania, potem jest Belgia i Francja. My znajdujemy się na miejscu dziewiątym. Te kwoty nie są tak duże jak w krajach Europy Zachodniej, ale jednak - zauważa dr Marta Makowska z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

"Komisja Europejska powinna popracować nad uregulowaniem lobbingu u siebie"

Cała Unia Europejska ma z tym problem. Tylko w roku 2022 organizacje pacjentów w krajach Unii oraz w Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii otrzymały od producentów leków aż 110 milionów euro. Unia Europejska kompletnie nad tym nie panuje i trudno się dziwić, skoro urzędnicy unijni nie panują nawet nad lobbingiem, który odbywa się w samej centrali Unii.

ZOBACZ TEŻ: Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach - Komisja Europejska powinna popracować nad uregulowaniem lobbingu u siebie. Bo w tej chwili jest tylko rejestr przejrzystości, natomiast nie ma porządnej regulacji lobbingowej, która obejmowałaby Komisję Europejską, Radę Europejską i Parlament Europejski, a tam najwięcej się dzieje - wskazuje prof. Grzegorz Makowski z Fundacji im. Stefana Batorego, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Problem polega na tym, że interes coraz ostrzej lobbujących producentów leków nierzadko rozmija się z publicznym interesem - także pacjentów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

- Ten okręt jest jak Nowy Jork, nigdy nie śpi - mówi oficer jednego z okrętów podczas operacji "Zatoka na Bałtyku". Na falach, na morzu też pracują polskie służby, bo zdarza się, że muszą przepędzać podejrzane statki. Na przykład takie, które kręcą się w pobliżu rury platformy wiertniczej. 

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Źródło:
Fakty TVN

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu doszło do tragicznego wypadku, gdzie zginął niepełnoletni kierowca. Nie miał prawa jazdy - był na to zbyt młody. Trzech jego pasażerów trafiło do szpitala. W 2023 roku dzieci i nastolatkowie od siedmiu do 17 lat spowodowali w Polsce 477 wypadków drogowych. - W przypadku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców ponad 35 procent to wypadki spowodowane przez nadmierną, niedostosowaną do warunków ruchu prędkość - przekazał nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

- Pan marszałek Hołownia wziął urlop na dwa kolejne posiedzenia Sejmu, a potem podejmie decyzję, co dalej - powiedział Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). W "Faktach po Faktach" wraz z Moniką Rosą (Koalicja Obywatelska) komentował także postępy w pracach nad zmianą prawa aborcyjnego.

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Źródło:
TVN24

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS