Co ze spotkaniem Duda-Biden? Rau: Amerykanie nie znaleźli czasu


W niedzielę zakończył się trzydniowy szczyt G7, w którym udział wziął prezydent USA Joe Biden. W poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie z amerykańskim przywódcą w roli głównej - szczyt NATO. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozmowach, ale nie spotka się osobiście z Joe Bidenem. Jak przekazał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, amerykański przywódca nie znalazł czasu na rozmowę.

Szczyt G7 zakończył się w niedzielę wspólnym grillem.

- Nie szukamy konfliktu. Chodzi o to, by zakończyć działania naruszające międzynarodowe normy - powiedział na konferencji prasowej po trzydniowym szczycie G7 prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. To były słowa skierowane do Rosji, ale podobnie amerykański przywódca mówił o Chinach.

Zachód ma być zjednoczony, wspólnie stawić czoło wyzwaniom stawianym przez COVID-19, chronić klimat, a także wspierać demokracje, wolność, równość i rządy prawa - to tylko kilka konkluzji zawartych w komunikacie po szczycie G7.

Państwa G7 po szczycie zobowiązały się także do dostarczenia miliarda szczepionek przeciwko COVID-19 biedniejszym krajom, aby wspomóc je w walce z pandemią. Przywódcy zobowiązali się do wzmocnienia wysiłków na rzecz ochrony ludzi przed kolejnymi pandemiami i ochrony oceanów przed zaśmiecaniem.

Z ustaleń wynika też, że ma być mniej korzystania z węgla w krajach G7, które zainwestują w ograniczenie jego użycia w krajach rozwijających się. Najpotężniejsze państwa świata chcą postawić na demokrację, wolność, równość, rządy prawa i poszanowanie praw człowieka, by przezwyciężyć najważniejsze wyzwania.

Przywódcy Zachodu podkreślają, że epoka Trumpa się skończyła. - Miło widzieć, że amerykański prezydent jest częścią klubu - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w trakcie spotkania z Joe Bidenem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w połowie lipca ma polecieć z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Jeśli Joe Biden mówi o Zachodzie, dla którego wyzwaniem są Chiny i Rosja, czyli Wschód, to gdzie jest Polska? - No, w tylnej części ciała jesteśmy - uważa Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy i wicemarszałek Sejmu. - Polska kłócąca się z Unią Europejską nie znaczy nic - dodaje.

- Kiedy Stany Zjednoczone próbują budować nową geopolitykę, okazuje się, że miejsca tam dla Polski nie ma - twierdzi Piotr Zgorzelski, poseł Koalicji Polskiej i wicemarszałek Sejmu.

Nic podobnego - odpowiada obóz władzy.

- Będziemy zachęcali wszystkich inwestorów, w tym amerykańskich, żeby w naszym kraju inwestować. Co jest ważne, są te inwestycje w Polsce przeprowadzane - mówi Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. - Polska jest ważnym uczestnikiem NATO - dodaje.

Dojdzie do spotkania Duda-Biden?

Prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden w poniedziałek wezmą udział w szczycie NATO. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau potwierdził, że nie dojdzie do spotkania przywódców, bo Amerykanie nie znaleźli czasu "dla sojuszników ze wschodniej flanki". W rozmowie z "Rzeczpospolitą" dodał, że w Polsce wciąż nie ma nowego amerykańskiego ambasadora.

- Polska dyplomacja prawie nie istnieje, właściwie tak się poddaje. Jedynie ogranicza się do jęków, narzekania - ocenia Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO, profesor Uczelni Vistula.

Został nam premier Węgier Viktor Orban - komentuje opozycja.

- Satelitą Rosji radzieckiej już kiedyś byliśmy i teraz nie warto stawać się satelitą Rosji putinowskiej - twierdzi Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.

NATO to w dużej mierze kraje tworzące jednocześnie Unię Europejską, z którą Polska jest w permanentnym sporze, i którą Zbigniew Ziobro porównywał ostatnio do Związku Radzieckiego.

- Polski rząd robi to, co jest w naszej mocy, aby te relacje jakoś odbudować, pomimo że do tanga trzeba dwojga - mówi eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki.

Tu chodzi o upadek rządów prawa i standardów demokracji - alarmuje z kolei Unia Europejska. Ostatnio podobny alarm dotarł zza oceanu. Były prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla stacji CNN stwierdził, że Polska i Węgry są w istocie autorytarne.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS