Polska pominięta przez Joe Bidena. "Chyba nie ma kraju, z którym mamy normalne relacje"


Joe Biden ma na sztandarach demokrację i praworządność. Jest teraz w Europie, ale Polski nie odwiedzi. Politycy obozu rządzącego przekonują, że Polska pozostaje strategicznym partnerem USA. - Nie ma już chyba kraju, z którym mamy normalne, dyplomatyczne relacje - uważa z kolei przewodniczący PO Borys Budka.

Prezydent Joe Biden podróżuje po Europie z wielkim orędziem o sile demokracji - rozwijającej się, a nie ginącej, zdolnej do pokonywania autokratów.

- Demokracje i kraje demokratyczne muszą dołączyć do wspólnej strategii, żeby radzić sobie lepiej z Chińczykami i z Putinem. To jest strategia demokratycznej solidarności - mówi Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

CAŁA ROZMOWA Z DANIELEM FRIEDEM DOSTĘPNA JEST W TVN24 GO

Prezydent Biden zapowiada też tworzenie koalicji demokratycznych państw. - Demokracja nie jest dziełem przypadku. Musimy ją chronić, wzmacniać i odnawiać - przekonuje Joe Biden.

W programie trwającej europejskiej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych nie ma żadnego polskiego wątku, choć przez lata władza przekonywała, że Ameryka to nasz największy sojusznik. Prezydent Andrzej Duda tuż przed reelekcją pojechał do Waszyngtonu po poparcie. Tyle, że wtedy prezydentem USA był Donald Trump.

Polski rząd zaniedbał kontakty z demokratami, a prezydent Duda afiszował się z Donaldem Trumpem i zwlekał tygodniami z gratulacjami dla Joe Bidena.

- Od pięciu miesięcy nie było bezpośredniego kontaktu pomiędzy Joe Bidenem a Andrzejem Dudą - zauważa Szymon Hołownia z Polski 2050.

Strategiczny partner?

Brak kontaktów to także efekt postrzegania polskiej władzy przez obecną amerykańską administrację, co dobitnie wyraził były prezydent Barack Obama, w niedawnym wywiadzie mówiąc tak o Polsce i Węgrzech: - 10 lat temu były dobrze funkcjonującymi demokracjami, w gruncie rzeczy stały się autorytarne.

Polskie władze najwyraźniej uwierzyły też DonaldowiTrumpowi, że prezydent Biden to "sleepy Joe" (ang. senny Joe - przyp. red.) - bez energii i woli działania. Jest dokładnie odwrotnie.

- Obama mówi to, czego jeszcze nie chce, albo jeszcze nie wypada powiedzieć Bidenowi, ale za chwilę to będzie mówił Biden - uważa prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jeśli prezydent Biden tak wielki nacisk kładzie na promowanie demokracji, to z Polską, która jest postrzegana jako autorytarna, unika kontaktów. Władza oficjalnie problemu nie dostrzega. Wicepremier Jarosław Gowin przekonuje, że Polska "jest i będzie, ze względu na swoje położenie geopolityczne, ze względu na swoją przynależność do NATO oraz Unii Europejskiej, jednym ze strategicznych partnerów" dla Stanów Zjednoczonych.

- Mamy dowództwo wojsk amerykańskich, mamy wojska amerykańskie w Polsce, mamy wzmocnioną flankę wschodnią NATO, jesteśmy ważnym graczem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na flance wschodniej - wylicza Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Żal ministra

Tymczasem polski minister spraw zagranicznych żali się publicznie, że o decyzji Amerykanów w sprawie zniesienia sankcji na wykonawców Nord Stream 2 dowiedział się z mediów.

- To nie jest opowieść o romantycznej, odrzuconej nastolatce, tylko to jest konsekwencja pięciu lat, czy sześciu, konsekwentnej polityki wstawania z kolan i walenia głową w stół - komentuje Szymon Hołownia.

Szef MSZ Zbigniew Rau żali się także, że sojusznicy amerykańscy nie znaleźli czasu na konsultacje z najbardziej narażonym na skutki tej decyzji regionem świata.

- Brak konsultacji z Polską, po wszystkim, co było wcześniej, świadczy jednoznacznie, że to był prztyczek - uważa były rektor Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. w stanie spoczynku Bogusław Pacek.

Generał podkreśla, że wspólne interesy wojskowe i gospodarcze są bez zarzutu. Tylko w kontaktach politycznych jest chłód i brak emocji. Polska dla Ameryki to faktycznie partner strategiczny na geopolitycznej mapie.

- Pewne błędy, które zostały popełnione. Z jednej strony przesadna proamerykańskość, z drugiej strony niedochowanie jednak wielu standardów, o których mówili Amerykanie, spowodowało ten stan, który jest. Sądzę, że powinna nadejść refleksja - dodaje gen. Pacek. Także ze strony Amerykanów.

Politycznie trudny będzie powrót do kontaktów z przeszłości. - Nie ma już chyba kraju, z którym mamy normalne, dyplomatyczne relacje - mówi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Szansa na spotkanie Andrzeja Dudy z Joe Bidenem będzie najwcześniej na szczycie NATO w najbliższy poniedziałek. Nic dotychczas nie zostało jednak zaplanowane.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS