Polska pominięta przez Joe Bidena. "Chyba nie ma kraju, z którym mamy normalne relacje"


Joe Biden ma na sztandarach demokrację i praworządność. Jest teraz w Europie, ale Polski nie odwiedzi. Politycy obozu rządzącego przekonują, że Polska pozostaje strategicznym partnerem USA. - Nie ma już chyba kraju, z którym mamy normalne, dyplomatyczne relacje - uważa z kolei przewodniczący PO Borys Budka.

Prezydent Joe Biden podróżuje po Europie z wielkim orędziem o sile demokracji - rozwijającej się, a nie ginącej, zdolnej do pokonywania autokratów.

- Demokracje i kraje demokratyczne muszą dołączyć do wspólnej strategii, żeby radzić sobie lepiej z Chińczykami i z Putinem. To jest strategia demokratycznej solidarności - mówi Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

CAŁA ROZMOWA Z DANIELEM FRIEDEM DOSTĘPNA JEST W TVN24 GO

Prezydent Biden zapowiada też tworzenie koalicji demokratycznych państw. - Demokracja nie jest dziełem przypadku. Musimy ją chronić, wzmacniać i odnawiać - przekonuje Joe Biden.

W programie trwającej europejskiej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych nie ma żadnego polskiego wątku, choć przez lata władza przekonywała, że Ameryka to nasz największy sojusznik. Prezydent Andrzej Duda tuż przed reelekcją pojechał do Waszyngtonu po poparcie. Tyle, że wtedy prezydentem USA był Donald Trump.

Polski rząd zaniedbał kontakty z demokratami, a prezydent Duda afiszował się z Donaldem Trumpem i zwlekał tygodniami z gratulacjami dla Joe Bidena.

- Od pięciu miesięcy nie było bezpośredniego kontaktu pomiędzy Joe Bidenem a Andrzejem Dudą - zauważa Szymon Hołownia z Polski 2050.

Strategiczny partner?

Brak kontaktów to także efekt postrzegania polskiej władzy przez obecną amerykańską administrację, co dobitnie wyraził były prezydent Barack Obama, w niedawnym wywiadzie mówiąc tak o Polsce i Węgrzech: - 10 lat temu były dobrze funkcjonującymi demokracjami, w gruncie rzeczy stały się autorytarne.

Polskie władze najwyraźniej uwierzyły też DonaldowiTrumpowi, że prezydent Biden to "sleepy Joe" (ang. senny Joe - przyp. red.) - bez energii i woli działania. Jest dokładnie odwrotnie.

- Obama mówi to, czego jeszcze nie chce, albo jeszcze nie wypada powiedzieć Bidenowi, ale za chwilę to będzie mówił Biden - uważa prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jeśli prezydent Biden tak wielki nacisk kładzie na promowanie demokracji, to z Polską, która jest postrzegana jako autorytarna, unika kontaktów. Władza oficjalnie problemu nie dostrzega. Wicepremier Jarosław Gowin przekonuje, że Polska "jest i będzie, ze względu na swoje położenie geopolityczne, ze względu na swoją przynależność do NATO oraz Unii Europejskiej, jednym ze strategicznych partnerów" dla Stanów Zjednoczonych.

- Mamy dowództwo wojsk amerykańskich, mamy wojska amerykańskie w Polsce, mamy wzmocnioną flankę wschodnią NATO, jesteśmy ważnym graczem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na flance wschodniej - wylicza Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Żal ministra

Tymczasem polski minister spraw zagranicznych żali się publicznie, że o decyzji Amerykanów w sprawie zniesienia sankcji na wykonawców Nord Stream 2 dowiedział się z mediów.

- To nie jest opowieść o romantycznej, odrzuconej nastolatce, tylko to jest konsekwencja pięciu lat, czy sześciu, konsekwentnej polityki wstawania z kolan i walenia głową w stół - komentuje Szymon Hołownia.

Szef MSZ Zbigniew Rau żali się także, że sojusznicy amerykańscy nie znaleźli czasu na konsultacje z najbardziej narażonym na skutki tej decyzji regionem świata.

- Brak konsultacji z Polską, po wszystkim, co było wcześniej, świadczy jednoznacznie, że to był prztyczek - uważa były rektor Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. w stanie spoczynku Bogusław Pacek.

Generał podkreśla, że wspólne interesy wojskowe i gospodarcze są bez zarzutu. Tylko w kontaktach politycznych jest chłód i brak emocji. Polska dla Ameryki to faktycznie partner strategiczny na geopolitycznej mapie.

- Pewne błędy, które zostały popełnione. Z jednej strony przesadna proamerykańskość, z drugiej strony niedochowanie jednak wielu standardów, o których mówili Amerykanie, spowodowało ten stan, który jest. Sądzę, że powinna nadejść refleksja - dodaje gen. Pacek. Także ze strony Amerykanów.

Politycznie trudny będzie powrót do kontaktów z przeszłości. - Nie ma już chyba kraju, z którym mamy normalne, dyplomatyczne relacje - mówi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Szansa na spotkanie Andrzeja Dudy z Joe Bidenem będzie najwcześniej na szczycie NATO w najbliższy poniedziałek. Nic dotychczas nie zostało jednak zaplanowane.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS