72 godziny kontrowersyjnego eksperymentu. "Wiedza, którą teraz zdobyliśmy, jest ogromna"


To kontrowersyjny, ale ważny eksperyment medyczny. Lekarze ze szpitala w Nowym Jorku przeszczepili dwojgu pacjentom w stanie śmierci mózgowej zmodyfikowane serca świń. Chcieli sprawdzić, czy organizm je odrzuci, czy nie. Próby wypadły obiecująco.

Dwoje pacjentów w stanie śmierci mózgowej, dwa serca zwierząt i sztab lekarzy. Wszystko po to, by pomóc tysiącom ludzi, którzy czekają na przeszczep.

- W czasie przeszczepu musieliśmy dokonać pewnych chirurgicznych modyfikacji, bo serce świni jest bardzo podobne, ale jednak nie jest identyczne do ludzkiego - przekazał dr Nader Moazami, kardiochirurg z Akademickiego Centrum Medycznego NYU Langone Health.

Modyfikacja dotyczyła wykluczenia wirusów odzwierzęcych i ewentualnego odrzucenia przeszczepu. Serca pacjentów - 72-letniego weterana z Wietnamu i 64-letniej mieszkanki Nowego Jorku - zaczęły pracować, nie trzeba było wspomagania aparaturą medyczną. Eksperyment trwał 72 godziny.

- Byliśmy w stanie uchwycić w czasie rzeczywistym wszystko, co działo się w ciągu tych 72 godzin. Gdyby biorca był zupełnie żywym człowiekiem, nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Można by było uzyskać tylko kilka zdjęć tego, co działo się w sercu. Wiedza, którą teraz zdobyliśmy, jest ogromna - wyjaśnił dr Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Akademickiego Centrum Medycznego NYU Langone Health.

Przypadek z Baltimore

Na początku roku lekarze z Uniwersytetu w Baltimore przeszczepili serce od genetycznie zmodyfikowanej świni 57-letniemu pacjentowi i to była jedyna szansa dla Davida Bennetta. Pacjent zmarł po 49 dniach. Przyczyny nie są jasne, ale lekarze uznali, że był to naukowy przełom.

Profesor Michał Zembala też mówi o przełomie i przypomina, że pierwszego na świecie przeszczepu serca świni dokonał profesor Zbigniew Religa. Wtedy, a było to 30 lat temu, operacja zakończyła się niepowodzeniem.

- Dalsze badania są potrzebne, żeby pokazać skuteczność i bezpieczeństwo takiego leczenia. Przed nami też spory dyskurs dotyczący etyki - zwraca uwagę polski kardiochirurg i transplantolog.

Wielka szansa

Ksenotransplantacja jest wielką niewiadomą, ale i wielką szansą na życie. Jesienią zeszłego roku lekarze przeszczepili ludziom zmodyfikowane świńskie nerki.

Na liście oczekujących na transplantację w Stanach Zjednoczonych widnieje ponad 100 tysięcy nazwisk, blisko 3,5 tysiąca Amerykanów liczy na nowe serce. Każdego dnia średnio umiera tam kilkanaście takich osób. W Polsce na przeszczep organów czeka prawie 1,8 tysiąca pacjentów, w tym 388 - na serce.

- To może mieć wpływ na życie tysięcy osób. Przeszedłem przez ten proces, bo sam też czekałem na narząd. Mam wiele doświadczeń z pogranicza życia i śmierci. Ksenotransplantacja daje nadzieję, dzięki temu nikt nie będzie musiał umierać w tej długiej niepewności - ocenia dr Robert Montgomery.

Znaków zapytania jest wiele i przed lekarzami może lata pracy, ale jest nadzieja, że pacjenci nie będą musieli czekać w nieskończoność.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN