"Zabijali rodziców na oczach dzieci. Bili ich, odcinali ręce. Widziałem to na własne oczy"


Według szacunków UNHCR na całym świecie pod koniec 2020 roku było ponad dwa i pół miliona miliona afgańskich uchodźców. Afgańczycy, którzy znaleźli schronienie za granicą, z niepokojem obserwują to, co dzieje się w ich ojczyźnie. Wielu z nich w Afganistanie zostawiło rodziny. Nie mają z nimi kontaktu. Nie widzą, czy jeszcze żyją, bo na własne oczy widzieli, do czego są zdolni talibowie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Najtrudniej było mu znieść milczenie rodziny. Przez kilka dni mieszkający we Francji Mokhles nie był w stanie skontaktować się ze swoimi bliskimi, którzy ukrywają się w Kabulu bojąc się o swoje życie.

Mokhles to były tłumacz sił koalicyjnych w Afganistanie. Jest zdesperowany. Chciałby pomóc swojej rodzinie wydostać się z kraju.

- Co jeśli zmuszą moich dwóch braci do walki? Moi rodzice są starzy. Co się stanie, jeśli talibowie przyjdą i siłą zmuszą moją siostrę do małżeństwa? Jak możesz to sobie w ogóle wyobrazić jako starszy brat? - mówi Mokhles R., uchodźca z Afganistanu.

Mokhles uciekł z Afganistanu w 2014 roku. Jest jednym z tysięcy ludzi, którzy w czasie trwającej 20 lat wojny współpracowali z siłami zachodnim. Mokhles ukrywa swoje nazwisko, by chronić bliskich przed represjami ze strony talibów. - Zabijali dzieci, niewinnych ludzi, starszych. Zabijali rodziców na oczach dzieci. Bili ich, odcinali ręce. Widziałem to na własne oczy, gdy byłem dzieckiem - wspomina mężczyzna.

Podobne obrazy zapadły w pamięci Daryuoshowi, który współpracował z hiszpańską armią jako tłumacz w Kabulu. Dziś 29-latek mieszka w Madrycie ze swoją żoną, która do Hiszpanii przyjechała trzy miesiące temu. Patrząc na obrazy płynące z Afganistanu Daryuosh mówi, że czuje się jak w więzieniu, bo nie jest w stanie zrobić nic, by pomóc swojej rodzinie.

- Najbardziej martwię się o moją siostrę. Jest nieletnia. Serce mi pęka, gdy słyszę o talibach wchodzących do domów zwykłych ludzi i szukających dziewcząt. Szukają też młodych mężczyzn, którzy mogliby do nich dołączyć. Boję się, że młode dziewczyny będą zmuszone poślubić bojowników - opowiada Daryuosh Mohammadi, uchodźca z Afganistanu.

"Talibowie wszystko zniszczyli"

Wątpliwości, że taki scenariusz może się ziścić, nie mają inni Afgańczycy, którzy w ostatnich latach uciekli z ojczyzny. Rodzice Dariusa na wyjazd zdecydowali się, gdy miał sześć lat. Dziś mieszkają w Londynie. Ojciec mężczyzny założył stowarzyszenie, które pomaga przybywającym na Wyspy Afgańczykom przystosować się do życia w Wielkiej Brytanii. Każdego dnia otrzymuje dziesiątki wiadomości od ludzi błagających o pomoc. - To bardzo trudna i szokująca sytuacja. Mam nadzieję, że społeczność międzynarodowa zmieni swoje podejście - mówi Darius Nisimi.

Nadzieję Dariusa podzielają Afgańczycy mieszający w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. W poniedziałek około pół tysiąca migrantów wzięło udział w proteście przeciwko talibom. 21-letnia Elena, która ubiega się o azyl, przyznaje, że w tej chwili najważniejsza jest pomoc tym, którzy zostali w Afganistanie.

- Mam przyjaciół w Afganistanie. Panikują, nie wiedzą co mają robić. Co z młodym pokoleniem, które miało tyle marzeń, tyle planów? Co się z nimi stanie? Co z dziećmi? Co z prawami kobiet? Talibowie wszystko zniszczyli - mówi Elena.

Według UNHCR - pod koniec 2020 roku na całym świecie było ponad 2,5 miliona afgańskich uchodźców. Wielu z tych, którzy uciekli w ciągu 20 lat wojny, wierzyło, że kiedyś wrócą do ojczyzny. Wraz z przejęciem kontroli nad Afganistanem przez, talibów ich nadzieje legły w gruzach.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS