"Są na skraju bankructwa". Przedsiębiorcy z strefy stanu wyjątkowego apelują do rządu

31.03.2022 | "Są na skraju bankructwa". Przedsiębiorcy z strefy stanu wyjątkowego apelują do rządu
31.03.2022 | "Są na skraju bankructwa". Przedsiębiorcy z strefy stanu wyjątkowego apelują do rządu
Paweł Płuska | Fakty TVN
31.03.2022 | "Są na skraju bankructwa". Przedsiębiorcy z strefy stanu wyjątkowego apelują do rząduPaweł Płuska | Fakty TVN

W pobliżu granicy z Białorusią cały czas trwa zakaz przebywania. Dotyka to przede wszystkim właścicieli hoteli i restauracji, a także mniejszych przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić swoich działalności. Mówią, że są na skraju bankructw, a zapowiedzianych rekompensat od rządu nie otrzymują ze względu na wadliwą metodę ich naliczania.

Strefa przy granicy z Białorusią jest zamknięta, hotele i restauracje też, a obiecana pomoc od dawna nie płynie.

Marek Czarny, właściciel Hotelu "Białowieski", mówi, że tylko dwa hotele w regionie dostały rekompensatę za wrzesień 2021 roku. - Pozostałe podmioty gospodarcze dostawały do końca października, do końca listopada, do końca grudnia - dodaje Czarny.

- Nie ma pieniędzy, nie ma informacji, nie ma praktycznie nic - podkreśla właściciel Hotelu "Białowieski". Sytuacja ma dotyczyć dziewięciu hoteli i restauracji z miejsc znajdujących się w strefie stanu wyjątkowego.

Właściciele hoteli i restauracji nie dostają pomocy, bo dostawały ją też w pandemii i przekroczyły limity.

Ich zwiększeniem zajął się Polski Fundusz Rozwoju i - jak zapewnia prezes Paweł Borys - wszystko jest gotowe, tylko Ministerstwo Rozwoju i Technologii - choć o sprawie wiadomo od września 2021, a ustawę pomocową przyjęto w grudniu - dotąd nie złożyło wniosku o zgodę do Komisji Europejskiej.

Przedsiębiorcy czekają i pytają. - Co my mamy dalej robić? Mam ludziom powiedzieć, że niedługo będę ich zwalniał, będę zawieszał działalność - pyta Michał Cieślak z restauracji "Pokusa" w Białowieży. Przedstawiciele największych hoteli i restauracji z regionu napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym nie tylko przypominają, że od dawna nie otrzymują lub zaraz przestaną dostawać rekompensaty, a przecież muszą ponosić koszty stałe, płacić podatki i ZUS, ale też pytają - choć retorycznie - z czego mają płacić, skoro nie ma wpływów przez decyzje rządu.

- (Przedsiębiorcy - przyp. red.) są wykrwawieni finansowo, są na skraju bankructwa i za chwilę może się okazać, że tak piękny obszar Polski jak Białowieża może nie mieć ani jednego miejsca noclegowego - zwraca uwagę Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Problemy mniejszych przedsiębiorców

Problemy ma też agroturystyka i właściciele małych barów, sklepów czy wypożyczalni rowerów.

- Na koncie mam pustki, dosłownie. Przyznam, że nie stać mnie, by zapłacić ratę kredytu, zapłacić ZUS - mówi Daniel Chwaszczewski z agroturystyki "Wiśniowy Sad" w Białowieży.

Pomoc, którą mniejsi przedsiębiorcy dotąd dostawali, była naliczana z przychodów, gdy normalnie działali i zarabiali. Teraz - jak twierdzą - minister pozwolił im wybrać do naliczenia dowolne trzy miesiące z ostatnich sześciu, czyli z czasu, gdy byli zamknięci.

- W związku z tym, jeżeli złożą wniosek do urzędu wojewódzkiego o rekompensatę, to ta rekompensata wyniesie zero złotych - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz.

- Nie wiem, skąd takie poglądy się wzięły. My jako urząd wojewódzki wypłacamy regularnie rekompensaty - odpowiada Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Wojewoda twierdzi, że pomoc będzie, a całe zamieszanie wynika ze złej interpretacji prawa. Co innego mówią natomiast przedsiębiorcy. - Dostaliśmy informację, żebyśmy nie składali wniosków, bo wnioski będą odmownie rozpatrywane - przekazał Sławomir Droń z Białowieskiego Centrum Sportu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Świnoujściu żołnierze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża szkolą cywilów. Uczestnicy podczas wydarzenia mogą zapoznać się z obsługą broni, zasadami przetrwania i pomocy medycznej na froncie walki. Akcja pod nazwą "Trenuj z wojskiem" to kontynuacja otwartego programu szkoleń dla każdego chętnego Polaka od 18. do 65. roku życia.

Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sobota to ostatni dzień Koszalińskiego Festiwalu "Młodzi i Film" i tym samym tego dnia poznamy zwycięzców tegorocznej edycji. Prowadzący galę zamknięcia jako jedni z nielicznych znają już laureatów. Ich nazwisk nie mogą zdradzać, ale Agnieszka Matan i Szymon Majewski podzielili się wrażeniami z festiwalu.

Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie dobiega końca. Galę zamknięcia poprowadzą Agnieszka Matan i Szymon Majewski

Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie dobiega końca. Galę zamknięcia poprowadzą Agnieszka Matan i Szymon Majewski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam wrażenie, że ta drużyna zaczęła się tworzyć od początku i dzisiejszy mecz po części był tego dowodem - powiedział Radosław Majdan w "Faktach po Faktach", komentując niedzielny mecz Polska-Holandia. - Widzę zmianę. Zapaliło się światełko w tunelu - ocenił. - Najbardziej satysfakcjonujące jest to, że po raz pierwszy od Euro 2016 o reprezentacji Polski nie mówi się w tonacji ironicznej - stwierdził dziennikarz Mirosław Żukowski.

"Zapaliło się światełko w tunelu"

"Zapaliło się światełko w tunelu"

Źródło:
TVN24

Do PSL-u poszło w sumie 33 tysiące maili z prośbą o łaskawe spotkanie z tęczowymi rodzinami. To jest polityków psi obowiązek, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. 33 tysiące maili, okrągłe zero odpowiedzi - powiedział w "Faktach po "Faktach" w TVN24 Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. W ocenie Mirosławy Makuchowskiej z Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiedzialnym za sytuację par homoseksualnych w Polsce jest premier Donald Tusk.

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

Źródło:
TVN24

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po eurowyborach rozkład sił w parlamencie w Brukseli przesunął się w prawo, nadal jednak przewaga decyzyjna pozostała w rękach umiarkowanego centrum. Nie wiadomo jednak, czy ugrupowania skrajne, które dostały więcej mandatów, będą potrafiły się zjednoczyć i tej siły użyć. To może zależeć od wyniku wyborów we Francji czy od zdolności koalicyjnych AfD. Zdaniem Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z którym rozmawiał Michał Sznajder, przed Unią Europejską wyboista droga i trudniejszy okres w budowaniu konsensusu.

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS