"Nazywam się Trzaskowska". To kobiety zadecydują, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim?

"Nazywam się Trzaskowska". To kobiety zadecydują, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim?
"Nazywam się Trzaskowska". To kobiety zadecydują, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim?
Aleksandra Kąkol | Fakty po południu
"Nazywam się Trzaskowska". To kobiety zadecydują, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim?Aleksandra Kąkol | Fakty po południu

Ostatniej wyborczej prostej Rafał Trzaskowski nie pokonuje już sam, ale ramię w ramię z żoną. Małgorzata Trzaskowska nie chce dłużej milczeć i na każdym przystanku w kampanijnej trasie mówi coraz więcej i coraz śmielej. Agaty Kornhauser-Dudy w tej kampanii nie widać. Tymczasem z danych sondażowych wynika, że większość wyborców to kobiety, bo kobiety głosują częściej. Czy Małgorzata Trzaskowska przeważy szalę zwycięstwa na rzecz męża?

- Trzeba zwiększyć wynagrodzenia pielęgniarek, lekarzy i innych pracowników służby zdrowia - powiedziała Małgorzata Trzaskowska na wiecu męża.

Żona Rafała Trzaskowskiego angażuje się w jego kampanię, ale chce też działać sama. Jak na spotkaniu z częstochowskimi amazonkami, gdzie również mówiła o zdrowiu, a szczególnie o profilaktyce raka piersi.

- To jest próba obiecania kobietom, że ja będę innego rodzaju pierwszą damą, że ja będę aktywnie uczestniczyła i broniła kobiet, będę broniła naszej grupy, w przeciwieństwie do obecnej pierwszej damy - tak działanie żony Trzaskowskiego ocenia politolog Tomasz Płudowski.

Różne wizje pierwszej damy

Również inna wizja działań pierwszej damy jest tym, co dzieli Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego. - Ja jedyne, kogo się mogę czasami obawiać odrobinę, to Gosia. Natomiast pan prezydent obawia się po prostu prezesa - ocenił kandydat KO na prezydenta.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński kiedyś zachwalał Andrzeja Dudę, mówiąc, że jedną z jego zalet jest żona. Jednak Agata Kornhauser-Duda praktycznie milczała i w czasie poprzedniej kampanii prezydenckiej, i w trakcie upływającej kadencji męża, rzadko zabierając głos. - Z całym szacunkiem panie prezesie, ja się pana nie boję - powiedziała w trakcie poprzedniej kampanii.

Również podczas tej kampanii Agata Kornhauser-Duda jest niewidoczna, w przeciwieństwie do Małgorzaty Trzaskowskiej. - Rola małżonki, pierwszej damy, jest bardzo ważna w polityce. To nie jest rola decydująca, natomiast wyborcy, wybierając prezydenta, dokonują takiego psychologicznego "zakupu" pewnego pakietu, całości - tłumaczy Tomasz Płudowski.

- Nigdy się nie spodziewałem, że moja żona powie mi tak: "Rafał, musimy iść razem zmieniać Polskę". (...) Stroniła od polityki. My nawet w domu o polityce nie rozmawialiśmy - powiedział na wiecu Rafał Trzaskowski.

Wyborcy to w większości kobiety

Kiedy w czerwcu Małgorzata Trzaskowska założyła konto na Instagramie, w błyskawicznym tempie zyskała licznych obserwujących. Również dzięki prywatnym zdjęciom. W kilka godzin prześcignęła liczbę obserwujących oficjalny profil na Instagramie pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Małgorzata Trzaskowska chce to wykorzystać. - Chcę, żeby nasz głos był słyszalny, bo w nas, kobietach, jest moc - powiedziała na wiecu męża.

- Została taką trochę kobietą z sąsiedztwa. Przez to, że pani Agata Duda jest troszeczkę wyniesiona i widać, że jest taka dumna, blada i się nie odzywa - skomentował Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku.

Wizerunek "kobiety z sąsiedztwa" może się Trzaskowskim opłacić. W pierwszej turze kobiety najchętniej głosowały na Andrzeja Dudę, ale przekonać można jeszcze te, które poparły Szymona Hołownię. Szczególnie, że to kobiety nieco chętniej w ogóle idą do lokalu wyborczego. Według danych sondażowych frekwencja wśród kobiet 28 czerwca wyniosła 67,1 procent, a wśród mężczyzn - 56,7 procent.

- To może być ta kampania, gdzie kobiety mogą przeważyć. Zawsze, jeżeli mówimy o wyborach prezydenckich w Polsce, to albo żona przysparza, najczęściej przysparza, głosów, albo jest neutralna - zwraca uwagę Mirosław Oczkoś.

Może się okazać, że to będą pierwsze wybory, kiedy to kobiety zadecydują, kto zamieszka w Pałacu Prezydenckim.

Autor: Aleksandra Kąkol / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS