Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN
Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo
Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo
Paweł Szot/Fakty TVN
Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużoPaweł Szot/Fakty TVN

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Ta kobieta nie chce ujawniać tożsamości. Jest osobą z niepełnosprawnością. Wcześniej w Katowicach mogła parkować za darmo, ale 1 grudnia ubiegłego roku miasto zmieniło zasady. Nie wiedziała o tym. W lipcu dostała karę. Zbiorczą.

- W każdym tym dniu, gdzie było zrobione zdjęcie mojego samochodu zaparkowanego, widnieje kwota należności 300 złotych. Tych dat tutaj jest 60, co w sumie dało kwotę 18 tysięcy. Szokujące dla mnie jest to, że powiadomienie o złamaniu przepisów dotarło do mnie dopiero po pół roku - mówi kobieta.

Bartosz Kurek przez pomyłkę nie przedłużył abonamentu parkingowego. Kilka dni zwłoki i 1200 złotych kary, o której dowiedział się dopiero, gdy sam zadzwonił do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

- Nikt nie jest zainteresowany wysłuchaniem nas. Kompletnie. Odbijamy się jak od ścian. Na wszystkie pisma dostajemy automatyczną odpowiedź, że trzeba było patrzeć, trzeba było uważać - mówi Bartosz Kurek, mieszkaniec Katowic.

"Lepiej znać przepisy"

Wcześniej opłaty parkingowe sprawdzali kontrolerzy, umieszczając za wycieraczkami samochodów informację o karze. Zastąpiły ich pojazdy, które skanują tablice rejestracyjne. Karteczki za wycieraczką zniknęły. Na ulicach pojawiły się informacje o opłatach.

- Lepiej znać przepisy, orientować się w nich. Kiedy jedziemy do innego miasta czy innego kraju, też musimy się zapoznać z zasadami obowiązującymi w danym mieście, w danym kraju. No, niestety, nieznajomość tych przepisów może nam zaszkodzić - stwierdza Dawid Kwiecień, przedstawiciel Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach oraz Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Katowice dwukrotnie wygrywały przed sądem sprawy związane ze strefą parkowania. Za to w Gdyni niektóre przepisy sąd nakazał zmienić, ale problem informowania o karach został.

CZYTAJ TAKŻE: Strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona o część Mokotowa

- Na ostatniej sesji rady miasta dostosowaliśmy uchwałę parkingową w tej części, której oczekiwał od nas wojewódzki sąd administracyjny, także doprecyzowaliśmy sam sposób naliczania tej opłaty, jak to wygląda, jak ten proces wygląda, ale wciąż nie ma tego automatyzmu - mówi Łukasz Piesiewicz, radny Gdyni.

Od grudnia w Katowicach za błędy w parkowaniu ukarano ponad 20 tysięcy kierowców. Czterdziestu dwóch karą przekraczającą 10 tysięcy złotych.

- Będziemy rozpatrywać te sprawy indywidualnie. Jeśli będzie to uzasadnione, zostaną zastosowane pewne ulgi - zapowiada Dawid Kwiecień.

Nasza rozmówczyni z niepełnosprawnością złożyła odwołanie. Miesiąc temu. Wciąż czeka. Poszerzając strefę płatnego parkowania, wprowadzono nowy system poboru opłat. Jest w pełni automatyczny i bezwzględny. W Katowicach za błędy w parkowaniu płaci się naprawdę dużo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS