Mateusz Morawiecki o zawiadomieniach NIK-u: nie ma we mnie najmniejszego niepokoju

26.05.2021 | Mateusz Morawiecki o zawiadomieniach NIK-u: nie ma we mnie najmniejszego niepokoju
26.05.2021 | Mateusz Morawiecki o zawiadomieniach NIK-u: nie ma we mnie najmniejszego niepokoju
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
26.05.2021 | Mateusz Morawiecki o zawiadomieniach NIK-u: nie ma we mnie najmniejszego niepokojuJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, a także ministrów Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego. Prawo i Sprawiedliwość sprawę bagatelizuje, a prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro obwinia opozycję za zablokowanie wyborów kopertowych.

Zawiadomienie Najwyższej Izby Kontroli - po raporcie w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku - skierowane do prokuratury dotyczy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, a także dwóch ministrów: Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego.

- Na nas, przy współpracy z samorządami, przypomnę, ciążył obowiązek przeprowadzenia wyborów prezydenckich i nie ma we mnie najmniejszego niepokoju z tym związanego - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do skierowanego do prokuratury zawiadomienia NIK.

- Prokuratura obroniła Ziobro przed aferą hejterską, obroniła Kaczyńskiego przed aferą dwóch wież, chroni Obajtka. Wszyscy oni mogą spać spokojnie, więc Morawiecki także myśli: skoro tamtych nie ruszali, to mnie także na pewno nie ruszą - ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

"Jestem przekonany, że prokuratura oddali wnioski NIK jako bezpodstawne" - podkreślił w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej koordynator służb specjalnych i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Politycy opozycji przypominają, że Andrzej Duda ułaskawił już raz Mariusza Kamińskiego, w 2015 roku, niedługo po objęciu urzędu prezydenta.

- Facet, który przekręci, wyrzuci w błoto sto milionów, albo inny, który obraża w internecie sędziów i prowadzi aferę hejterską, notabene z ministerstwa, albo kolejny, który dopuszcza do tego, żeby państwo polskie wyrzucało pieniądze na respiratory, które się nie pojawiają, w czasie pandemii, są kompletnie bezkarni - podkreśla Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś z Solidarnej Polski zapewnia, że "prokuratura zajmie się tymi wnioskami rzetelnie i obiektywnie, jak się zajmuje wszystkimi wnioskami". Jednocześnie zaznaczył przy tym, że "decyzje prokuratury, jeżeli skarżący się z nimi nie zgadzają, podlegają kontroli sądu".

Prokurator Ewa Wrzosek już w zeszłym roku wszczęła postępowanie w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych, ale po trzech godzinach śledztwo umorzył inny prokurator. Wrzosek została wysłana na delegację daleko od domu, co zarówno ona, jak i stowarzyszenie prokuratorów, nazywają "zesłaniem".

Apel Lewicy

O sprawie wyborów kopertowych i zawiadomieniu NIK dyskutowali w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal.

- W Polsce jest dzisiaj tak, że jeśli sąd w Europie wyda wyrok, to wy mówicie: nie wykonujemy wyroku. Jeśli w Polsce sąd wyda wyrok, to wy mówicie: nie wykonujemy wyroku. Jeśli mianowany przez was szef Najwyższej Izby Kontroli składa wnioski, to was to nie obchodzi. Potem się dziwicie, że ludzie przestają szanować prawo - zwrócił się Paweł Kowal do Sebastiana Kalety. - Prokuratura musi się zająć tą sprawą, jak każdym innym zawiadomieniem - odpowiedział Kaleta.

Politycy Lewicy domagają się powołania komisji śledczej. - Prosimy i apelujemy do Koalicji Obywatelskiej o poparcie powołania komisji śledczej, bo oni podejmują decyzje o wotach nieufności, my o komisji śledczej - powiedział poseł Lewicy Tomasz Trela.

Ziobro o organizacji wyborów

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w środę na konferencji prasowej został zapytany o to, czy "w sprawie organizacji wyborów pocztowych to Mateusz Morawiecki podejmował decyzje, czy wykonywał polecenia Jarosława Kaczyńskiego", ale nie zdecydował się na nie odpowiedzieć.

To pytanie było uzasadnione, bo rządzący o sprawie tak zwanych wyborów kopertowych mówią różnie.

- Uznałem, że muszę wziąć tę odpowiedzialność na siebie - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa co innego.

"Chcę, żeby to było jasne powiedziane: to była moja osobista decyzja, by spróbować skorzystać z doświadczenia bawarskiego i kanadyjskiego w organizacji takich głosowań" - powiedział Kaczyński w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Zbigniew Ziobro - po drugim podejściu "Faktów" TVN - odpowiedział na pytanie w sprawie wyborów. Według niego to opozycja odpowiada za zablokowanie wyborów kopertowych. To opinia szefa prokuratorów, którzy mają zdecydować o tym, co zrobić z zawiadomieniem Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym premiera i trzech ministrów.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS