Parkowanie po nowemu. Zapłacimy więcej w centrum dużego miasta

22.07.2018 | Parkowanie po nowemu. Zapłacimy więcej w centrum dużego miasta
22.07.2018 | Parkowanie po nowemu. Zapłacimy więcej w centrum dużego miasta
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
22.07.2018 | Parkowanie po nowemu. Zapłacimy więcej w centrum dużego miastaMarzanna Zielińska | Fakty TVN

W dużych miastach dużo więcej trzeba będzie płacić za pozostawienie samochodu. Zwłaszcza w centrum. I dużo więcej za karę, jeśli postoju nie opłacimy. Samorządy prosiły, a Sejm się zgodził na zmiany. Kierowcy niezmiennie narzekają.

Powiało grozą. Jeszcze nowa ustawa nie wyszła z Senatu do prezydenta, a przy parkometrach już bunt. - Celem strefy parkowania płatnego niestrzeżonego jest przede wszystkim to, aby zmniejszyć liczbę pojazdów, która napływa do centrum, ale także zwiększyć rotację na miejscach parkingowych - komentuje Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Nowe przepisy regulują wysokość opłat w strefach śródmiejskich miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Dziś maksymalna opłata za pierwszą godzinę parkowania w ścisłym centrum to 3 złote. Ustawa zezwala na trzykrotne podniesienie cen, na pobieranie opłat przez cały tydzień i to przez całą dobę oraz wprowadza cztery razy wyższe kary za brak opłaty.

I ceny, i kary mają być wyliczane w zależności od wysokości płacy minimalnej. Zyski za parkowanie w śródmieściach mają być w dwóch trzecich przeznaczane przez samorządy na konkretne cele. - Na inwestycje związane z transportem publicznym, z budową ścieżek rowerowych, bądź z ochroną środowiska - stwierdza Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Czyli przede wszystkim na walkę ze smogiem.

"Normalny rynkowy mechanizm"

- Dotychczas cena jednogodzinnego postoju w centrum miasta była niższa niż cena biletu na tramwaj czy autobus - przypomina Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Wyższe ceny za parkowanie w śródmieściach mają zachęcić do pozostawiania samochodów poza centrum i korzystania z komunikacji miejskiej.

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej wyliczyli, że już po wzroście cen parkowania z samochodów na rowery przesiądzie się 9 procent kierowców, tramwaj wybierze 12 procent, a niemal 40 procent przestawi samochody z parkingów płatnych na darmowe.

- To jest normalny rynkowy mechanizm, jeśli coś jest na tyle popularne, że wszyscy chcą to mieć, to należy ceny tego podnieść. Inaczej będziemy mieli to, co mamy w tej chwili, czyli zablokowane ulice i mnóstwo samochodów, które krążą po centrum miasta - analizuje profesor Andrzej Szarata z Politechniki Krakowskiej.

Każdą podwyżkę opłat trzeba będzie uzasadnić. - Chodzi o to, żeby samorządy nie ustalały sobie z kapelusza ceny, która im się wydaje, że powinna funkcjonować na terenie śródmiejskiej strefy parkowania, tylko żeby ta cena wykazana została w odpowiednich analizach - stwierdza Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

By samorządy miały czas na wyznaczenie stref i wyliczenie cen, po wejściu ustawy w życie, czyli najprawdopodobniej już we wrześniu, będzie jeszcze dwunastomiesięczne vacatio legis.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS