"Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą". Politycy komentują słowa prezydenta

23.01.2021 | "Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą". Politycy komentują słowa prezydenta
23.01.2021 | "Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą". Politycy komentują słowa prezydenta
Fakty TVN
23.01.2021 | "Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą". Politycy komentują słowa prezydentaFakty TVN

Kilkunastu prokuratorów zostało przeniesionych do prokuratur oddalonych często o kilkaset kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Andrzej Duda w wywiadzie dla TVN24 nie potępił tej decyzji, za to powiedział, że zawód prawniczy można zmienić. Prezydent ponadto ocenił, że działania policji podczas protestów Strajku Kobiet były profesjonalne, bo "nikt nie zginął". - Gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą - powiedział Andrzej Duda.

- Zostaliśmy prokuratorami nie z braku wyboru, ale dlatego, że chcieliśmy nimi być - tak prokurator Ewa Wrzosek skomentowała słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w wywiadzie dla TVN24 powiedział, że niezadowoleni prokuratorzy zawsze mogą zmienić zawód.

- Będąc prokuratorem, można przejść do innego zawodu prawniczego. Jeżeli państwu prokuratorom jest tak bardzo źle, bo rozumiem, że narzekają, jest im bardzo źle, to ja tutaj problemu nie widzę - powiedział Andrzej Duda w piątek w programie Krzysztofa Skórzyńskiego "Sprawdzam" w TVN24.

Zobacz więcej: Cały wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą w TVN24 GO

Prokuratorzy uważają, że zostali przeniesieni "karnie" - tylko za to, że mieli krytyczne podejście do poczynań Prawa i Sprawiedliwości. Jako adwokaci pewnie zarabialiby lepiej, ale nie chcą.

- Ta propozycja bardzo cenna, być może pan prezydent sam powinien rozważyć przekwalifikowanie się w przyszłości. Natomiast ani ja osobiście, ani, jak sądzę, nikt z moich kolegów i koleżanek, nie zamierza porzucać prokuratury - mówi Ewa Wrzosek.

Ta prokurator z Warszawy już wkrótce zacznie pracę w dalekim Śremie. Jej kolegów ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia", krytycznego wobec ministra Zbigniewa Ziobry, także przeniesiono w miejsca oddalone nawet o kilkaset kilometrów od domu. Twierdzą, że posiadanie własnego zdania, innego niż przełożony, kosztuje. Opozycja dodaje, że prezydent własnego zdania nie ma.

- Ja nie mam żadnych nadziei, ani złudzeń w stosunku do pana Dudy. Brak kręgosłupa pokazał już dawno - oceniła posłanka Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.

"Gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą"

Barbara Nowacka w trakcie jednego z zeszłorocznych protestów Strajku Kobiet została potraktowana gazem pieprzowym przez policjanta, podobnie jak posłanka Magdalena Biejat z Lewicy.

- Gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą, i jeżeli ktoś dostaje się w taki tak zwany młyn, (...) to niestety bywa tak, że zdarzy się i taka sytuacja. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, to też pokazuje profesjonalizm naszej policji - skomentował tamte wydarzenia Andrzej Duda.

W zeszłorocznych protestach policja użyła palek teleskopowych, gazu, zatrzymywała dziennikarzy. Policjant złamał rękę dziewiętnastolatce. - Policja u nas zachowuje się naprawdę w niezwykle profesjonalny sposób, proszę zauważyć, że u nas nie ma przypadków, że ktoś zginął - powiedział prezydent w wywiadzie dla TVN24.

Rzecznik stołecznej policji po tych słowach miał bardzo trudne zadanie.

- W tym przypadku jestem przekonany, że intencja jest zupełnie inna. Myślę, że zarówno pan prezydent, jak i każdy funkcjonariusz publiczny u nas w kraju ma na celu przede wszystkim dobro wszystkich obywateli - mówił nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy komendanta stołecznego policji.

Protesty Strajku Kobiet były pokojowe. Posłanka Lewicy uważa, że policja działała nieadekwatnie. - Nie wystarczy nie zabijać, żeby być profesjonalistą. Myślę, że pan prezydent Andrzej Duda także nikogo nie zabił i to jeszcze nie znaczy, że jest dobrym prezydentem - skomentowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- Prezydent staje tam, gdzie kiedyś stało ZOMO. Wolałbym, żeby prezydent zajmował się najsłabszymi, a nie wsparciem dla często bezprawnych działań własnego obozu politycznego - uznał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

W opinii opozycji prezydent w drugiej kadencji w pełni popiera działania PiS, zupełnie nie dostrzegając innych racji.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS