Efekty nowego taryfikatora mandatów widać w policyjnych statystykach. "Dane są lepsze"

01.02.20022 | Efekty nowego taryfikatora mandatów widać w policyjnych statystykach. "Dane są lepsze"
01.02.20022 | Efekty nowego taryfikatora mandatów widać w policyjnych statystykach. "Dane są lepsze"
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
01.02.20022 | Efekty nowego taryfikatora mandatów widać w policyjnych statystykach. "Dane są lepsze"Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Groźba utraty prawa jazdy nie robiła wrażenia na kierowcach. Ale mandaty liczone w tysiącach złotych, skutek odniosły. Dane policji nie pozostawiają wątpliwości - od momentu znaczącego podwyższenia kar spadła liczba wykroczeń. Kierowcy jeżdżą zdecydowanie wolniej i bezpieczniej.

Chwila nieuwagi teraz naprawdę może kierowcę słono kosztować. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu albo wyprzedzanie pojazdu, który zatrzymał się, żeby pieszego przepuścić, jest szczególnie niebezpieczne, więc też najwyżej wyceniane w policyjnym taryfikatorze.

W Bydgoszczy w dwie godziny policjanci przy pomocy drona i patrolu drogowego ukarali aż 21 takich kierowców. - W trakcie tych działań policjanci nałożyli na kierowców łącznie 18 mandatów karnych. Przypomnę, że za te wykroczenia grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych - informuje kom. Przemysław Słomski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Sprawy trzech kierowców skierowano do sądu, gdzie grzywna może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Nowe, ostrzejsze kary obowiązują od miesiąca i na większości kierowców zrobiły duże wrażenie. - Podwyższenie wysokości mandatów ewidentnie wpłynęło na podniesienie bezpieczeństwa, dlatego że kierujący poruszają się wolniej - mówi nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

- Zmniejszenie prędkości tylko o jeden kilometr w ruchu drogowym, skutkuje 3-procentowym spadkiem liczby zabitych na drogach - podkreśla Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Większa świadomość

W stosunku do stycznia w 2021 roku, w styczniu w roku 2022 liczba przekroczeń prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym spadła o ponad połowę. Liczba wykroczeń kierowców wobec pieszych zmalała o 1/3. Przypadków nieprawidłowego wyprzedzania jest mniej o 1/4. Przypadków nieustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi odnotowano 15 procent mniej. A kontroli w styczniu było o 10 procent więcej niż w 2021 roku. - Przede wszystkim należy to wiązać z rozsądkiem kierujących, ale na pewno nieuchronność kary też przyczynia się do tego, że te dane są lepsze - uważa Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

- Powiększa się świadomość uczestników ruchu drogowego, a co za tym idzie, to prowadzi do zmiany postaw wobec określonych zasad - mówi Andrzej Markowski, psycholog transportu.

Niestety, cały czas nie wszyscy stosują się do przepisów. Są tacy, którzy uważają, że im się uda. Policja pokazuje, że jest wręcz odwrotnie. Rekord prędkości i głupoty pobił kierowca pod Gorzowem Wielkopolskim. Swoją skodę na drodze publicznej rozpędził do 223 kilometrów. - 24 latek tłumaczył się, że jedzie tak szybko, dlatego że chce "przepalić" EGR, to oczywiście żadne tłumaczenie w tej sytuacji - mówi podkom. Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. W takim przypadku żadnego tłumaczenia nie ma. Jest kara 2500 złotych. Kierowca może się cieszyć, że nie dostał grzywny od sądu i nie stracił prawa jazdy.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS