Kogo chce przekonać Andrzej Duda? "Stawka tych wyborów jest bardzo wyrównana"

09.07.2020 | Kogo przekonać chce Andrzej Duda? "Stawka tych wyborów jest bardzo wyrównana"
09.07.2020 | Kogo przekonać chce Andrzej Duda? "Stawka tych wyborów jest bardzo wyrównana"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
09.07.2020 | Kogo przekonać chce Andrzej Duda? "Stawka tych wyborów jest bardzo wyrównana"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Decydujące dni kampanii prezes Kaczyński spędził najpewniej w biurze przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Ani razu nie pokazał się z Andrzejem Dudą. Premier i ministrowie jeździli po kraju sami. Prezydent w poszukiwaniu brakujących głosów ruszył na zachód. Tam, gdzie wyraźnie przegrał z Rafałem Trzaskowskim.

Już w pierwszych minutach po pierwszej turze wyborów widać było, gdzie Andrzej Duda będzie szukał wyborców, by myśleć o wygranej w wyborach prezydenckich. Wynik u najmłodszych wyborców, tych przed trzydziestką nie był porażką, był wyborczą klęską.

Andrzeja Dudę wyprzedził bowiem nie tylko Rafał Trzaskowski. Wyprzedzili go nawet Szymon Hołownia z Krzysztofem Bosakiem. Ten wynik ułożył część planu kampanii w ostatnich dniach.

Urzędujący prezydent wziął udział w popularnej imprezie dla graczy komputerowych. Był to wyraźny ukłon w stronę wyborców, którym dwa tygodnie temu znacznie bliżej było do kandydatów opozycji.

- Nie wyodrębniałbym tu grup ze względu na wiek. Jestem przekonany, że do ostatniej chwili jeszcze pan prezydent będzie rozmawiał ze wszystkimi Polakami - zapewnia jednak Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Sztabowcy nigdy tego nie powiedzą, ale te grupy są określone bardzo precyzyjnie.

Widać to, analizując mapę podróży Andrzeja Dudy. W większości odwiedzonych przez Andrzeja Dudę miast wynik prezydenta był gorszy niż w skali całego kraju.

W dziewięciu gminach, które po pierwszej turze odwiedził Andrzej Duda, jego wynik był średnio o 20 punktów procentowych niższy, niż jego średni wynik ze wszystkich polskich gmin. W czwartek prezydent odwiedził Katowice, gdzie pierwszą turę wyraźnie przegrał.

Mrugnięcie okiem?

Niektórzy politycy PiS-u w rozmowach kuluarowych mówią, że wypowiedź prezydenta w temacie obowiązkowych szczepień nie była przypadkowa.

- Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Końskich.

Prezydent, gdyby chciał, mógłby powiedzieć, że się przejęzyczył i że nie jest przeciwnikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Ale tego nie powiedział.

To uzasadnia podejrzenia, że te słowa były "puszczeniem oka" do antyszczepionkowców, a łowienie nawet bardzo małych grup wyborców, może być kluczem do końcowego sukcesu.

- Widać wyraźnie, że stawka w tych wyborach jest bardzo wyrównana. Jest kilka procent osób niezdecydowanych - mówi dość ogólnie Jarosław Gowin, prezes Porozumienia.

Trudne chwile

Najtrudniejszym momentem kampanii dla ubiegającego się o reelekcję prezydenta mógł być ten, gdy "Rzeczpospolita" i "Fakt" opisały historię ułaskawienia od zakazu kontaktu z ofiarami mężczyzny skazanego za zgwałcenie córki i znęcanie się nad partnerką.

W sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 zapytano, czy wobec takich osób w ogóle powinno być stosowane prawo łaski. Przytłaczająca większość pytanych jest temu przeciwna. Nawet mimo zapewnień prezydenta, że to rodzina prosiła go o pomoc.

Na ostatnie godziny kampanii Andrzej Duda wróci na Podkarpacie. Ostatniego dnia liczą się bowiem obrazy tłumów wokół kandydata. A na Podkarpaciu obecny prezydent miał dwa tygodnie temu wynik rekordowy.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS