Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"

09.03.2020 | Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"
09.03.2020 | Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.03.2020 | Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Wielkie wiece wyborcze i spotkania z wyborcami mogą zostać ograniczone do minimum. Na razie nie wiadomo, jak będą wyglądały konwencje kandydatów na prezydenta. Kampania wyborcza zaczyna toczyć się w cieniu koronawirusa. W czarnym scenariuszu wybory mogą zostać nawet przełożone.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Władysław Kosiniak-Kamysz to pierwszy i jak na razie jedyny kandydat, który otwarcie mówi o ewentualnej konieczności przełożenia majowych wyborów prezydenckich.

- Jeżeli będą względy epidemiologiczne, które spowodują, że na jakimś obszarze nie można odbywać spotkań, to ja się zawsze do takich decyzji będę stosował, ale wtedy trzeba rozważyć przesunięcie terminu wyborów, ponieważ kampania to są spotkania z ludźmi - podkreśla szef PSL.

Kandydat ludowców poruszył głośno sprawy, które na zamkniętych naradach omawiają wszystkie sztaby.

Chodzi głównie o to, jak na kampanie ich kandydatów wpłynie epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, co z rekomendacją Głównego Inspektoratu Sanitarnego, by spotkań powyżej 1000 osób nie zwoływać i co jeśli wzrost zachorowań sprawi, że kandydaci będą musieli z uścisków dłoni po prostu zrezygnować.

- To jest bardzo duże utrudnienie prowadzenia kampanii. To jest przesunięcie szans na korzyść rządzących - ocenia Kosiniak-Kamysz.

Innego zdania są sztabowcy Roberta Biedronia. - Jeszcze nikt na epidemii, na strachu wobec Polek i Polaków wyborów nie wygrał - mówi Tomasz Trela, szef sztabu Roberta Biedronia.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk o zmianie daty wyborów mówi, ale tylko w bardzo konkretnych okolicznościach. "Gdyby rozwój wirusa nastąpił tak jak we Włoszech i objął np. całe województwo, a w kwarantannie byłyby całe gminy, to musielibyśmy myśleć o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej i odsunięciu wyborów" - powiedział minister w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

"Najwyższy czas"

W związku z kolejnymi przypadkami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce prezydent Andrzej Duda na wtorek, na godzinę 11.00, zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Będzie to dopiero trzecie w tej kadencji posiedzenie Rady z udziałem prezydenta, przedstawicieli rządu i opozycji.

- Wreszcie, bo chyba najwyższy czas, żeby porozmawiać na poważnie z opozycją - mówi kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

- Obawiam się, że to tylko chęć budowania takiej politycznej narracji, a nie szukania konkretnych rozwiązań - ocenia poseł Krzysztof Gawkowski (Lewica, Wiosna).

Sam Andrzej Duda swoją kampanię ograniczył w poniedziałek do uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Spotkał się tam z Polakami mieszkającymi na Ukrainie, w Mołdawii i Rosji, w ramach finału Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie.

W tym czasie jego sztab opracowywał nowy scenariusz na zaplanowaną na weekend konwencję programową. - Nie chcielibyśmy odwoływać całkowicie naszej konwencji, myślimy o zmianie formuły - zapowiada Adam Bielan, rzecznik prasowy sztabu Andrzeja Dudy.

Co ze spotkaniami z wyborcami?

Szymon Hołownia to pierwszy kandydat, który zmienia sposób walki o głosy. W poniedziałek poinformował, że całkowicie rezygnuje z otwartych spotkań i o to samo zaapelował do swoich rywali.

- Miałem odwagę zrobić to pierwszy i teraz, koleżanki i koledzy, proszę was, żebyśmy to naprawdę przemyśleli - mówi Hołownia.

Z kolei kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak nie wyklucza podobnej decyzji, ale czeka na więcej informacji w sprawie koronawirusa. - Jeżeli będzie jakaś twarda rekomendacja w kampanii, to się jej podporządkujemy. Na razie to jest zalecenie - podkreśla Bosak.

W poniedziałek późnym wieczorem prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie będzie organizował dużych spotkań w trakcie kampanii.

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że jeszcze nigdy kampania wyborcza w Polsce nie była prowadzona w atmosferze niepewności i wiszącej nad kandydatami groźby ograniczenia spotkań w terenie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS