Wulgarne okrzyki, spalona flaga UE i atak na dziennikarkę. Służby identyfikują sprawców

12.11.2018 | Wulgarne okrzyki, spalona flaga UE i atak na dziennikarkę. Służby identyfikują sprawców
12.11.2018 | Wulgarne okrzyki, spalona flaga UE i atak na dziennikarkę. Służby identyfikują sprawców
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
12.11.2018 | Wulgarne okrzyki, spalona flaga UE i atak na dziennikarkę. Służby identyfikują sprawcówKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Świętujemy na wesoło. Bez kominiarek, pochodni i rac - mówiło w niedzielę wielu Polaków. Najwięcej wyszło na ulice Warszawy. Ale, jak mówił szef MSWiA Joachim Brudziński, "były wydarzenia, które kwalifikują się do postępowań karnych, wykroczeń". Ponieważ policja doskonale zna wielu tak zwanych patriotów, to marsz był ściśle kontrolowany. Wulgarne okrzyki, skandaliczne hasła, spalona unijna flaga i neonaziści w roli gości specjalnych - tym razem nie umknęli uwadze.

służby specjalne zidentyfikowały ok. stu osób, obywateli polskich, których jedynym celem (...) było wywołanie zamieszek (http://www.tvn24.pl)

Widok z lotu ptaka dawał pojęcie o tłumie, który w niedzielę przeszedł przez Warszawę. Jak podaje policja, w marszu uczestniczyło 250 tysięcy osób.

Jak mówił podczas konferencji podsumowującej pracę służb podczas marszu minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński "służby specjalne zidentyfikowały ok. stu osób, obywateli polskich, których jedynym celem (...) było wywołanie zamieszek". I były obawy, czy ta mniejszość nie narzuci swojego stylu maszerowania i świętowania tej zdecydowanej większości, która chciała spokojnie uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dobę po marszu podczas tej samej konferencji szef MSWiA mówił: - Jeśli na taką skalę, 250 tysięcy, mieliśmy do czynienia tylko z naprawdę marginalnymi, godnymi potępienia i w sposób oczywisty karygodnymi (...) działaniami, to olbrzymi szacunek (do służb - przyp. red.).

Najpoważniejszym incydentem było słowne znieważanie dziennikarki "Gazety Wyborczej", które po pewnym czasie przerodziło się w przepychanki. Kobieta chciała wykonywać swoje zawodowe obowiązki w tylnej części marszu. - Została znieważona, być może została naruszona jej nietykalność cielesna - informuje Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Narodowcy wydają sprawcę

Dowodem na to, że służby i politycy tym razem nie przymykają oczu na przykład na race jest kartoteka z wizerunkami osób, które mimo zakazu używały na marszu pirotechniki. Sprawą każdego zidentyfikowanego ma się zająć sąd.

- W przypadku odpalenia takich materiałów pirotechnicznych, w takiej skali jak miało tutaj miejsce, zatrzymanie czy wejście policjantów w tłum po prostu wiązałoby się z prowokacją - tłumaczy Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy KGP.

Spalenie flagi UE było tylko incydentem, ale pochwalanym przez członków Młodzieży Wszechpolskiej, skoro spaleniem flagi organizacja pochwaliła się w internecie. Policja wyznaczyła 5 tysięcy złotych nagrody za pomoc w identyfikacji sprawców całego zdarzenia.

W poniedziałek organizacja sprawcę ujawniła sama. Z takim komentarzem: - Ten kawałek materiału. Nazywany flagą UE. Został przez niego i tylko wyłącznie przez niego podpalony - mówił Mateusz Marzoch z Młodzieży Wszechpolskiej.

Apel, by na marsz przynieść tylko biało-czerwone flagi, u narodowców trafił w próżnię. Biorąc pod uwagę skalę marszu, był to margines. Choć wpływający na oceny w dyskusji - czy prezydent powinien był szukać porozumienia z narodowcami.

"Materiały o charakterze neonazistowskim"

- Bałagan towarzyszył temu przedsięwzięciu do samego końca. Nie było wiadomo czy jest jeden marsz czy dwa - uważa Tomasz Siemoniak z PO.

- Cieszę się, że mimo różnic różnych środowisk, który ten marsz tworzyły, udało się stworzyć jeden piękny, biało-czerwony marsz - twierdzi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ludzie z rządu i ludzie ze służb dość oszczędnie mówią, że mogło być bardzo niebezpiecznie. - Ujawniono materiały o charakterze neonazistowskim - informuje Mariusz Kamiński.

W sumie do Polski nie wpuszczono kilkanaście grup neonazistów. Sto osób zatrzymano w Polsce, jeszcze przed marszem. Gości z Włoch nie zatrzymano. Choć to przedstawiciele otwarcie faszystowskiej partii, których zaproszeniem chwalił się polski ONR.

- Z wyjątkową obrzydliwością wręcz należy podchodzić do tych, którzy tego typu totalitaryzmy gloryfikują - uważa Joachim Brudziński. Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych, zwraca jednak uwagę na to, że "jest to partia legalnie działająca na włoskiej scenie politycznej".

Prawdopodobnie zdecydowana większość uczestników marszu nie miała nawet pojęcia o incydentach. Ci, którzy szli na czele, mogli za to być świadkami zaręczyn, które bez wątpienia przejdą do historii marszu.

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował, że "służby specjalne zidentyfikowały ok. stu osób, obywateli polskich, których jedynym celem (...) było wywołanie zamieszek" (http://www.tvn24.pl)

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował, że "służby specjalne zidentyfikowały ok. stu osób, obywateli polskich, których jedynym celem (...) było wywołanie zamieszek" (http://www.tvn24.pl)

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował, że "służby specjalne zidentyfikowały ok. stu osób, obywateli polskich, których jedynym celem (...) było wywołanie zamieszek" (http://www.tvn24.pl)

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS