Wojna w Ukrainie trwa już 100 dni. "Kreml chce to przekształcić w przeciągającą się wojnę"


Ukraińcy od 100 dni walczą o swoją wolność i opłakują kolejnych poległych. Rosyjskie wojska mordują, niszczą i kradną. Obecnie trwa krwawa i powolna ofensywa w Donbasie, w szczególności w obwodzie ługańskim. Na pozostałych odcinkach frontu Rosjanie okopują się. - Kreml chce to przekształcić w przeciągającą się wojnę - uważa Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

Ekspozycja spalonego rosyjskiego sprzętu w Kijowie przypomina mieszkańcom o niedawnej bitwie o to miasto.

- Wojna jest w życiu każdego z nas. My to wszystko widzimy, słyszymy, analizujemy. Mamy znajomych na froncie, martwimy się o nich - wyznaje Olga, mieszkanka Kijowa.

Rosyjskie wojska wtargnęły na Ukrainę 24 lutego nad ranem. Natychmiast zaczęły ponosić ciężkie straty. Po ponad miesiącu Rosjanie byli zmuszeni wycofać się spod Kijowa.

Według ukraińskiego sztabu generalnego Rosjanie stracili już 31 tysięcy żołnierzy, prawie 1400 czołgów, niemal trzy i pół tysiąca transporterów opancerzonych i 210 samolotów. Władimir Putin nie daje jednak za wygraną. Teraz Rosjanie próbują zająć w całości obwody doniecki i ługański na wschodzie Ukrainy.

- Siły zbrojne Ukrainy są na miejscu. Najważniejsze: naród naszego państwa jest na miejscu. Bronimy Ukrainy już 100 dni. Zwycięstwo będzie nasze - podkreśla Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

"Kreml chce to przekształcić w przeciągającą się wojnę"

Linia frontu na wschodzie Ukrainy ma ponad 1000 kilometrów długości, a Rosjanie okupują jedną piątą ukraińskiego terytorium.

- Strategicznie Ukraina na razie tę wojnę wygrywa. Obroniła niepodległość, obroniła stolicę, otrzymuje gigantyczną pomoc z Zachodu. Rosjanie ponoszą horrendalne straty, których nie będą w stanie szybko uzupełnić - ocenia Jarosław Wolski z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

Rosjanie dostosowują swoje plany do sytuacji. Trwają walki o Siewierodonieck i Lisiczańsk, gdzie sytuacja mieszkańców jest dramatyczna. Tylko na podwórku i w kuchni polowej można przygotować coś do zjedzenia, przy nieustannym huku artylerii.

- Prądu nie ma. Wodę do picia musimy przynieść. Dziękujemy strażakom, że ją rozwożą - opowiada Iryna, mieszkanka Lisiczańska.

Reszta frontu niemal zamarła. - Kreml chce to przekształcić w przeciągającą się wojnę. Na południu Ukrainy mamy na to dowody, bo zamiast atakować, Rosjanie budują głębokie linie obrony - informuje Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

W jednym z ukraińskich miast odbyła się akcja upamiętniająca 262 dzieci zabitych podczas wojny. Ponad 200 tysięcy dzieci według ukraińskich władz zostało przymusowo wywiezione do Rosji. To też sposób na niszczenie narodu.

- Od pierwszych dni wojny wszczęliśmy postępowania w sprawie o ludobójstwo. Trudno je prowadzić, bo musimy odnaleźć wszystkie rodzaje dowodów. Przymusowy wywóz dzieci jest jednym z elementów ludobójstwa - wyjaśnia Iryna Wenediktowa, prokurator generalna Ukrainy.

W Rosji nawet przedszkolaki bierze na cel kremlowska propaganda. Dzieci na przykład śpiewają, że są z Władimirem Putinem.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS