W obronie Ukrainy zginęło trzech Polaków. "Wierzę, że robię coś dobrego w życiu"

W obronie Ukrainy zginęło trzech Polaków. "Wierzę, że robię coś dobrego w życiu"tvn24

W wojnie w Ukrainie od lutego na froncie zginęło trzech Polaków, którzy walczyli w szeregach Legionu Międzynarodowego. Janusz Szeremeta z Dynowa wstąpił w szeregi Legionu Międzynarodowego, bo wierzył, że robi coś dobrego.

Miał pseudonim "Kozak", bo na długo przed wojną zafascynowała go kozacka kultura. Gdy Rosja najechała Ukrainę, Janusz Szeremeta z Dynowa wstąpił w szeregi Legionu Międzynarodowego.

- Dla mnie to jest coś wielkiego. Wierzę, że robię coś dobrego w życiu i wierzę, że moje dzieci kiedyś to zrozumieją - powiedział Szeremeta w wywiadzie.

Dowódca Polaka w wywiadzie dla "Superwizjera" TVN mówił, że Szeremeta dokonywał czynów heroicznych w czasie walk z Rosjanami.

- Gdy zaklinowało mu automat, on złapał karabin rannego kolegi i z bliska ostrzeliwał Rosjan. Ponieśli wtedy duże straty, a potem on na swoich plecach wyniósł rannego żołnierza, chociaż sam był cały czas ostrzeliwany - wspomina Jan, dowódca kompanii.

Na froncie zginął jeszcze jeden obywatel Polski - Krzysztof Tyfel z Częstochowy. W sumie zginęło trzech Polaków, którzy bronili Ukrainy przed rosyjską agresją. To skutki ostatniego wielkiego ataku rakietowego ze strony Rosji.

- Zobaczyłam lej po wybuchu, zniszczony samochód sąsiadów i dwie osoby, które leżały obok. To byli moim sąsiedzi. Odprowadzali syna i synową, którzy mieszkają w wiosce obok, i zostali już tak na drodze - opowiada Olha Troszyna.

Ataki na rosyjskie pozycje

Rosjanie wystrzelili ponad 70 rakiet, a 60 z nich zostało zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą. Dlatego atak na systemy energetyczne nie był tak groźny, jak wcześniej. Po dwóch dniach sytuacja ma się ustabilizować.

- System energetyczny pracuje jak jeden organizm. Jesteśmy połączeni z Europą. Są pewne awaryjne ograniczenia dostaw energii dla naszych odbiorców, ale sytuacja znajduje się pod kontrolą - wyjaśnia Wołodymyr Kudrickij, prezes Narodowego Przedsiębiorstwa Energetycznego "Ukrenergo".

O wiele większe problemy mają Rosjanie. Drony zaatakowały ich składy paliw i lotnisko w obwodach kurskim i briańskim. Dzień wcześniej został przeprowadzony atak z użyciem dronów na dwa strategicznie ważne lotniska wojskowe.

- W rezultacie upadku i wybuchu niezidentyfikowanych dronów zostało uszkodzone poszycie dwóch samolotów. Zginęło trzech żołnierzy - przekazał Igor Konaszenkow, rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji.

Jedno z zaatakowanych lotnisk leży 650 kilometrów od ukraińskiego terytorium. Dron został przepuszczony przez obronę przeciwlotniczą tam, gdzie stacjonują bombowce strategiczne, które są zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

- To podstawa rosyjskiej triady jądrowej. To znaczy, że pod znakiem zapytania znalazł się jeden z najważniejszych komponentów rosyjskiego bezpieczeństwa - tłumaczy Dmytro Sniegiriow, ekspert wojskowy.

Jeśli były to ukraińskie drony, to w ich zasięgu znajduje się też Moskwa. Nic dziwnego, że prezydent Wołodymyr Zełenski był we wtorek szczególnie wdzięczny ukraińskim żołnierzom, których pozycje odwiedził na wschodzie Ukrainy. - Z duszy i całego serca uważam, że to obowiązek wszystkich Ukraińców. Chcemy pomagać wam, bo jesteście przednią strażą naszej niepodległości - powiedział prezydent.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS