Plaga nocnych narciarzy w polskich górach. Może skończyć się tragicznie

10.02.2019 | Plaga nocnych narciarzy w polskich górach. Może skończyć się tragicznie
10.02.2019 | Plaga nocnych narciarzy w polskich górach. Może skończyć się tragicznie
Robert Jałocha | Fakty TVN
10.02.2019 | Plaga nocnych narciarzy w polskich górach. Może skończyć się tragicznieRobert Jałocha | Fakty TVN

Niebezpiecznie jest na stokach, gdy narciarze ignorują pracujące ratraki, gdy jeżdżą w nocy, łamią prawo, kłócą się z operatorami, przeszkadzają im w pracy i narażają swoje życie. Przed ostatnim etapem ferii - apel o rozsądek.

W nocy, kiedy na stoku pracują ratraki, przymocowywana jest do nich stalowa lina o długości nawet kilometra. Na stoku tak potrafi się ułożyć, że jej zauważenie jest praktycznie niemożliwe. Często chowa się pod śniegiem. Niebezpiecznie robi się, gdy maszyna rusza.

- Lina naprężona potrafi zabić, zabić narciarza. Tutaj nie tylko chodzi o nas, o moje nerwy, to druga strona medalu, ale chodzi głownie o ich życie - tłumaczy Sebastian Buczek, operator ratraka. - W pewnym momencie, jak jest napięta, może nawet głowę obciąć - dodaje.

Rozjeżdżona trasa

To ryzyko przez wielu narciarzy jest jednak bagatelizowane. Chociaż to nielegalne, to co wieczór, na trasy prowadzące w kierunku Skrzycznego, rusza kilkadziesiąt osób. - Nie jestem świadomy takich przepisów - mówi jeden z narciarzy złapanych na gorącym uczynku.

Jeśli idą po stoku, po którym poruszają się też ratraki, to nawet powolne podchodzenie może być niebezpieczne. Na nagraniach z kamer w ratrakach widać, jak łatwo kogoś nie zauważyć - jak w sytuacji, kiedy postać człowieka nagle wyłania się z mroku przed jadącym pojazdem.

- Ludzie powinni mieć jednak świadomość, że jest to raz: igranie własnym życiem i zdrowiem; dwa: jest to jednak brak szacunku dla pracy innych osób - mówi Tomasz Laszczak ze Szczyrk Ski Patrol.

Operatorzy ratraków skarżą się, że narciarze, którzy wychodzą po zmroku w góry, tak rozjeżdżają przygotowane trasy, że po pracy ratraka nie ma śladu.

- Ta trasa po przejechaniu takich 20-30 narciarzy skiturowych wygląda po prostu, jakbym ja w ogóle jej nie przygotowywał - opisuje Sebastian Buczek.

Spór zaostrza się

Po każdej takiej nocy pretensje się mnożą. Spór jest coraz głośniejszy i - jak twierdzą narciarze - czasem nie kończy się tylko na ostrej wymianie zdań.

- Jakiś jeden Słowak się tam rzucał do nich, komuś tam po nartach przejechał - opowiada Jarosław, narciarz skiturowy.

Uwagę narciarzom zwracają nie tylko kierujący ratrakami, ale także poruszające się na nartach i skuterach specjalne patrole.

- Ratrakowy nie zadzwoni na policję i nie poprosi pana ze Szczyrku, żeby przyjechał do nas o na przykład 23:00 w nocy, bo ten pan policjant nawet się nie dostanie do nas - mówi Beata Markiewicz z ośrodka narciarskiego Szczyrk Mountain Resort. Z tego powodu o karaniu kogokolwiek na razie nie ma mowy.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS