Graniczny Lekarz Weterynarii usłyszał zarzuty w sprawie transportu tygrysów

25.11.2019 | Graniczny Lekarz Weterynarii usłyszał zarzuty w sprawie transportu tygrysów
25.11.2019 | Graniczny Lekarz Weterynarii usłyszał zarzuty w sprawie transportu tygrysów
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
25.11.2019 | Graniczny Lekarz Weterynarii usłyszał zarzuty w sprawie transportu tygrysówMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Tygrysy jadą do Hiszpanii. Droga do Rosji to była dla nich droga przez mękę, ale w Polsce znalazły ratunek, a w Hiszpanii będą miały świetne warunki. Pięć z dziewięciu tygrysów szykuje się więc do wyjazdu. Jest jeszcze jedna ważna informacja w tej sprawie - weterynarz, który w krytycznym momencie miał tygrysom pomóc, usłyszał prokuratorskie zarzuty.

- Zawiózł opiekuna zwierząt, aby zakupić mięso, dał im miski, noże do pocięcia, żeby stworzyć jakieś warunki dobrostanu, żeby te zwierzęta nakarmić - tak Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka mówił 6 listopada o Granicznym Lekarzu Weterynarii.

Teraz Graniczny Lekarz Weterynarii to Jarosław N., bo prokuratura stawia mu zarzuty.

- Zdając sobie sprawę z tego, jaki jest stan tych tygrysów, jaka jest sytuacja związana z ich niemożnością przekroczenia granicy białoruskiej, nie dopełnił swoich obowiązków w ten sposób, że zaniechał ich natychmiastowego zbadania i zapewnienia im poprawy ich dobrostanu - tłumaczy Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Podejrzany złamał - zdaniem śledczych - i polskie, i unijne przepisy o ochronie zwierząt.

Jarosławowi N. grozi do trzech lat więzienia. Został zawieszony w czynnościach.

Główny Lekarz Weterynarii był dla ekipy "Faktów" TVN w poniedziałek nieuchwytny.

Jest zielone światło

W sprawie samych tygrysów jest postęp - pięć spośród dziewięciu kotów może jechać do azylu w Hiszpanii.

- Mamy naprawdę za sobą mur ludzi dobrej woli. Okazało się, że jedna decyzja obarczona wieloma błędami prawnymi, bo o tym też trzeba powiedzieć, nie może stanąć na przeszkodzie - mówi doktor Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo.

Przeszkodą, o której mówiła dyrektor, była decyzja wójta Terespola, który wyrażając zgodę na przewiezienie tygrysów z polskiej granicy do ogrodów w Poznaniu i Człuchowie jako ich prawnego opiekuna wskazał rosyjskiego organizatora transportu tygrysów.

Teoretycznie więc bez zgody Rosjanina, który jako pierwszy usłyszał w tej sprawie zarzuty, nie można było z tygrysami nic zrobić. Po interwencji Prokuratury Krajowej i decyzji Ministerstwa Klimatu zwierzęta dostały jednak zielone światło.

- Te zwierzęta potrzebują świętego spokoju, dobrej przestrzeni, kryjówek, zabawek, basenów, które już na nie na wybiegach czekają - tłumaczy Magdalena Chodyła z poznańskiego zoo.

Koty bez wątpienia na to zasłużyły. Transport dziesięciu tygrysów z Włoch do Rosji został zatrzymany na granicy pod koniec października. Zwierząt nie przepuścili przez granicę Białorusini, bo Włosi nie mieli ani odpowiednich dokumentów, ani wiz.

Dopiero po trzech dniach, gdy jeden z tygrysów padł, graniczny weterynarz podniósł alarm.

Tygrys o imieniu Gogh, który z ocalonej dziewiątki trafił do zoo w najgorszym stanie, po ciężkiej operacji zaczął jeść, a jego przewód pokarmowy - trawić.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że służbom udało rozbić się grupę dywersantów. Chodzi o rosyjskich i białoruskich hakerów, którzy atakowali komputery w Polsce - te w Polskiej Agencji Prasowej i w Polskiej Agencji Antydopingowej. Szykowana przez rząd cybertarcza ma pomóc nam przed takimi atakami się lepiej chronić. 

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Źródło:
Fakty TVN

Pod obywatelskim projektem ustawy, który ma poprawić los zwierząt, jest już 52 tysiące podpisów. Potrzeba 100 tysięcy, a zostały dwa tygodnie, dlatego aktywiści apelują o mobilizację. Zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi, zakaz używania fajerwerków hukowych i zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami - to kilka przepisów, które znalazły się w obywatelskim projekcie.

Chcą poprawić los zwierząt. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Chcą poprawić los zwierząt. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Źródło:
Fakty TVN

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Donald Tusk podjął decyzję o wyjściu z tej trudnej sytuacji, w którą żeśmy popadli. Żeby była jasność, stoję w tej sprawie przy Tusku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica). Odniósł się w ten sposób do decyzji premiera o uchyleniu kontrasygnaty pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówił, wierzy, że decyzja szefa rządu została skonsultowana "z olbrzymią liczbą mądrych, rozsądnych prawników".

Czarzasty: stoję w tej sprawie przy Tusku

Czarzasty: stoję w tej sprawie przy Tusku

Źródło:
TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ostatnie dni przynoszą nam obrazy wyschniętej Wisły, po niespotykanej wcześniej fali upałów i dni bez deszczu. Trudno o wymowniejszy obraz klimatycznej katastrofy, którą widać także w innych miejscach Europy. Powysychane rzeki i jeziora są zauważane na całym kontynencie. Przez susze wybuchają pożary, a wysoko w górach znika śnieg - tak jest choćby w Szkocji.

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nawet 800 miliardów euro rocznie - inwestycji tego rzędu potrzebuje Europa, by dogonić uciekające Stany Zjednoczone oraz Chiny. Tak przynajmniej wynika ze specjalnego raportu, który przygotował były prezes Europejskiego Banu Centralnego i były premier Włoch Mario Draghi. Unia musi zdecydować się na ogromne inwestycje - przede wszystkim w innowacje. Problem w tym, że do tego potrzebne jest większe zadłużenie całej Wspólnoty, co nie wszystkim może się podobać.

Europejska gospodarka na zakręcie? Potrzebuje setek miliardów euro, by utrzymać konkurencyjność

Europejska gospodarka na zakręcie? Potrzebuje setek miliardów euro, by utrzymać konkurencyjność

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co najmniej kilkadziesięcioro dzieci mogło ucierpieć w wyniku błędnych zabiegów lekarza w jednym z londyńskich szpitali. Teraz - na prośbę szpitala - jego działalnością zajmuje się Królewskie Towarzystwo Chirurgów. Problem w tym, że podejrzanego lekarza od kilkunastu miesięcy nie ma już w Wielkiej Brytanii, swoją praktykę ma kontynuować w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dziesiątki poszkodowanych dzieci. Królewskie Towarzystwo Chirurgów przygląda się pracy chirurga ortopedycznego

Dziesiątki poszkodowanych dzieci. Królewskie Towarzystwo Chirurgów przygląda się pracy chirurga ortopedycznego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS