Tragiczna codzienność mieszkańców Chersonia. "Strasznie jest chodzić po mieście i patrzeć na to wszystko"


Rosjanie wciąż bombardują ukraińskie miasta. W wyniku ostatniego ostrzału w Chersoniu zginęli kolejni cywile, a ciała niektórych wciąż są ulicach. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzega obywateli, by byli gotowi na każdy scenariusz ze strony wroga.

W sobotę - w Wigilię Bożego Narodzenia - Rosjanie ostrzelali centrum Chersonia. Zginęło 10 cywilów, a 58 osób odniosło obrażenia. Nagrania z miejsca ataku, z ofiarami leżącymi na ulicach, to brutalny ale realny obraz agresji Rosji na Ukrainę.

- Strasznie jest chodzić po mieście i patrzeć na to wszystko - mówi Olga Morozowa, pielęgniarka z Chersonia.

Kobieta pracuje w szpitalu, do którego trafiły ofiary rosyjskiego ataku. - Trafił do nas mały chłopiec, miał 10 lat. Został ranny odłamkiem w szyję. Uratował go sweter, bo odłamek wbił się w sweter - opowiada.

Władze regionu wzywają mieszkańców do ewakuacji. Codziennie bezpłatne autobusy zabierają ludzi przez Mikołajów do Odessy.

- Załatwiamy paczki z pomocą dla uchodźców i dla tych którzy walczą - podkreśla Siergiej Mazur, lekarz ze szpitala położniczego w Odessie.

Siergiej działa też jako wolontariusz w Centrum Związku Polaków w Odessie. Jego rodzina jest w Polsce. - Moja żona pracuje w Opolu w szpitalu, synek chodzi do szkoły, a ja tutaj - mówi lekarz.

- Żyjemy z dnia na dzień, żeby nie powiedzieć z minuty na minutę. Były wielokrotnie wczoraj i dziś alarmy lotnicze włączane - mówi ksiądz Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas w Charkowie.

Dlatego duchowny spotkania wigilijne organizował w piwnicy, bo tam jest bezpieczniej. Z tych samych powodów w Kijowie mieszkańcy kolędowali na stacji metra. - To jest po prostu niewiarygodne, nie da się tego opisać słowami, zwłaszcza, że teraz w całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwrakietowy - mówi Jarosław Melnychuk, mieszkaniec Kijowa.

- Nasz humor i te uczucia, tradycje - bardzo w to wierzymy - podkreśla Irina Tatarenko, mieszkanka Kijowa. - To jest właśnie to, o co walczymy i czego bronimy - dodaje Konstantyn Tatarenko.

Atak na rosyjską bazę strategiczną

W poniedziałek władze Ukrainy ogłosiły, że złożą wniosek o wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ. To na razie wniosek wyłącznie symboliczny, bo taka procedura - bez zgody Rosji - jest praktycznie niemożliwa.

- Zostało już tylko kilka dni tego roku. Musimy mieć świadomość, że nasz wróg będzie starał się uczynić ten czas ciemnym i trudnym. Wiem, że ciemność nie przeszkodzi nam w doprowadzeniu do kolejnych porażek naszych najeźdźców. Musimy być jednak gotowi na każdy scenariusz - ostrzega prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W poniedziałek tuż po północy media ukraińskie i rosyjskie poinformowały o ataku na terenie Rosji. Na udostępnionych nagraniach z rejonu ważnej dla Kremla bazy lotnictwa Engels, oddalonej 800 kilometrów od ukraińskiej granicy, widać moment eksplozji. Rosjanie twierdzą, że bazę miały zaatakować ukraińskie drony.

Z bazy Engels Rosjanie wysyłają strategiczne bombowce Tu-95, by atakować cywilne cele w Ukrainie.

Dostawy sprzętu, zapasów materiałowych, paliwa, żywności i lekarstw to - jak mówi generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO - klucz do walki obronnej Ukrainy.

- Jesteśmy na bardzo trudnym etapie wojny. (...) Mam nadzieję, że bateria Patriot, na której się pewnie już szkolą w bazach amerykańskich na Zachodzie (ukraińscy żołnierze - przyp. red.), szybko zostanie wdrożona do walki - podkreśla generał.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS