Tragiczna codzienność mieszkańców Chersonia. "Strasznie jest chodzić po mieście i patrzeć na to wszystko"


Rosjanie wciąż bombardują ukraińskie miasta. W wyniku ostatniego ostrzału w Chersoniu zginęli kolejni cywile, a ciała niektórych wciąż są ulicach. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzega obywateli, by byli gotowi na każdy scenariusz ze strony wroga.

W sobotę - w Wigilię Bożego Narodzenia - Rosjanie ostrzelali centrum Chersonia. Zginęło 10 cywilów, a 58 osób odniosło obrażenia. Nagrania z miejsca ataku, z ofiarami leżącymi na ulicach, to brutalny ale realny obraz agresji Rosji na Ukrainę.

- Strasznie jest chodzić po mieście i patrzeć na to wszystko - mówi Olga Morozowa, pielęgniarka z Chersonia.

Kobieta pracuje w szpitalu, do którego trafiły ofiary rosyjskiego ataku. - Trafił do nas mały chłopiec, miał 10 lat. Został ranny odłamkiem w szyję. Uratował go sweter, bo odłamek wbił się w sweter - opowiada.

Władze regionu wzywają mieszkańców do ewakuacji. Codziennie bezpłatne autobusy zabierają ludzi przez Mikołajów do Odessy.

- Załatwiamy paczki z pomocą dla uchodźców i dla tych którzy walczą - podkreśla Siergiej Mazur, lekarz ze szpitala położniczego w Odessie.

Siergiej działa też jako wolontariusz w Centrum Związku Polaków w Odessie. Jego rodzina jest w Polsce. - Moja żona pracuje w Opolu w szpitalu, synek chodzi do szkoły, a ja tutaj - mówi lekarz.

- Żyjemy z dnia na dzień, żeby nie powiedzieć z minuty na minutę. Były wielokrotnie wczoraj i dziś alarmy lotnicze włączane - mówi ksiądz Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas w Charkowie.

Dlatego duchowny spotkania wigilijne organizował w piwnicy, bo tam jest bezpieczniej. Z tych samych powodów w Kijowie mieszkańcy kolędowali na stacji metra. - To jest po prostu niewiarygodne, nie da się tego opisać słowami, zwłaszcza, że teraz w całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwrakietowy - mówi Jarosław Melnychuk, mieszkaniec Kijowa.

- Nasz humor i te uczucia, tradycje - bardzo w to wierzymy - podkreśla Irina Tatarenko, mieszkanka Kijowa. - To jest właśnie to, o co walczymy i czego bronimy - dodaje Konstantyn Tatarenko.

Atak na rosyjską bazę strategiczną

W poniedziałek władze Ukrainy ogłosiły, że złożą wniosek o wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ. To na razie wniosek wyłącznie symboliczny, bo taka procedura - bez zgody Rosji - jest praktycznie niemożliwa.

- Zostało już tylko kilka dni tego roku. Musimy mieć świadomość, że nasz wróg będzie starał się uczynić ten czas ciemnym i trudnym. Wiem, że ciemność nie przeszkodzi nam w doprowadzeniu do kolejnych porażek naszych najeźdźców. Musimy być jednak gotowi na każdy scenariusz - ostrzega prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W poniedziałek tuż po północy media ukraińskie i rosyjskie poinformowały o ataku na terenie Rosji. Na udostępnionych nagraniach z rejonu ważnej dla Kremla bazy lotnictwa Engels, oddalonej 800 kilometrów od ukraińskiej granicy, widać moment eksplozji. Rosjanie twierdzą, że bazę miały zaatakować ukraińskie drony.

Z bazy Engels Rosjanie wysyłają strategiczne bombowce Tu-95, by atakować cywilne cele w Ukrainie.

Dostawy sprzętu, zapasów materiałowych, paliwa, żywności i lekarstw to - jak mówi generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO - klucz do walki obronnej Ukrainy.

- Jesteśmy na bardzo trudnym etapie wojny. (...) Mam nadzieję, że bateria Patriot, na której się pewnie już szkolą w bazach amerykańskich na Zachodzie (ukraińscy żołnierze - przyp. red.), szybko zostanie wdrożona do walki - podkreśla generał.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Na niecały miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego linia sporu przebiega między Prawem i Sprawiedliwością, które przedstawia Polskę jako unijne terytorium rzekomo zależne od Niemiec, a partiami koalicji rządowej mówiącymi, że PiS walcząc z Unią szkodzi naszemu bezpieczeństwu, wolności i dobrobytowi. O Zielonym Ładzie Kaczyński twierdzi, że był dobry, ale stał się zły, a o niektórych kandydatach własnej partii, że są do jednorazowego użytku.

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Źródło:
Fakty TVN

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów do monitorowania bólu, podarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sprawdzą poziom bólu u noworodków na oddziałach intensywnej terapii, żeby później opracować zasady ich leczenia. Zbyt duże dawki leków uśmierzających ból w przyszłości mogą uszkodzić mózg małego dziecka. - Stresujące, jak te maszyny piszczą. Podnosi się ciśnienie czy saturacja spada. To jest stresujące dla rodzica - przyznaje matka z Krakowa.

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS