Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"

25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"
25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Od 24 lutego do Polski trafiło ponad 8 milionów 600 tysięcy uciekających przed wojną w Ukrainie. Tylko 24 grudnia naszą granicę przekroczyło ponad 30 tysięcy osób. Każda z tych osób to inna historia - tak jak historia małego Mykoły, którego ekipa "Faktów" TVN spotkała na przejściu granicznym w Medyce 25 lutego.

Dzień po wybuchu wojny w Ukrainie na przejściu w Medyce ekipa "Faktów" TVN spotkała małego chłopca Mykołę i jego mamę. Uciekali wtedy z Ukrainy. W kolejce do granicy stali 12 godzin. - Byliśmy zmęczeni i zestresowani. Ale pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję - wspomina teraz Oksana Kucyk.

Widzowie "Faktów" TVN zapamiętali Mykołę - dzielnego 4-latka. Teraz odnaleźliśmy jego i jego rodziców, by dowiedzieć się, co się z nim działo. - Od rana do wieczora ludzie przychodzili z dobrym słowem, przynosili smakołyki, mnóstwo zabawek i słodyczy dla Mykołki - opowiada Oksana Kucyk.

Mykoła z mamą trafili do Łodzi. Tata został wtedy w Ukrainie. Jak mówi teraz tata Mykoły, Polska jest najlepszym miejscem, do którego mogła trafić jego rodzina.

Pospolite ruszenie

Po wybuchu wojny w Polsce rozpoczęło się prawdziwe ruszenie serc. Wielu starało się pomagać, jak tylko mogli. Pani Karolina pomagała w transporcie, państwo Kusko przyjęli do siebie rodzinę. - Zrobiliśmy naprawdę bardzo dobry uczynek, przyjmując te osoby z Ukrainy - mówi Antoni Kusko.

W święta przyszła refleksja, że najlepsze, co mamy, to siebie nawzajem. - Jeżeli mamy wokół siebie dobrych ludzi, to nie jest nam zimno, nie jesteśmy głodni, nie musimy się o nic martwić, bo oni nam zawsze pomogą - zapewnia Karolina Nowicka-Tkaczyk.

Takich właśnie dobrych ludzi spotkał Mykoła. W Polsce poszedł do przedszkola. Dziś jest już znowu w Ukrainie z mamą i tatą. Są razem, chociaż często zdarza się, że muszą radzić sobie bez prądu i chować się w piwnicy przed nalotami. Gdy tylko się da, rodzina stara się żyć normalnie. Cały czas pamięta o tym, kto pomógł wtedy małemu chłopcu z walizką. - Polacy są tacy pozytywni, ciepli i szczerzy. Jest w nich tak dużo miłości. Życzę im radości z tego, że mogą być w rodzinnym gronie - mówi Oksana Kucyk.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS