Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"

25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"
25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Od 24 lutego do Polski trafiło ponad 8 milionów 600 tysięcy uciekających przed wojną w Ukrainie. Tylko 24 grudnia naszą granicę przekroczyło ponad 30 tysięcy osób. Każda z tych osób to inna historia - tak jak historia małego Mykoły, którego ekipa "Faktów" TVN spotkała na przejściu granicznym w Medyce 25 lutego.

Dzień po wybuchu wojny w Ukrainie na przejściu w Medyce ekipa "Faktów" TVN spotkała małego chłopca Mykołę i jego mamę. Uciekali wtedy z Ukrainy. W kolejce do granicy stali 12 godzin. - Byliśmy zmęczeni i zestresowani. Ale pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję - wspomina teraz Oksana Kucyk.

Widzowie "Faktów" TVN zapamiętali Mykołę - dzielnego 4-latka. Teraz odnaleźliśmy jego i jego rodziców, by dowiedzieć się, co się z nim działo. - Od rana do wieczora ludzie przychodzili z dobrym słowem, przynosili smakołyki, mnóstwo zabawek i słodyczy dla Mykołki - opowiada Oksana Kucyk.

Mykoła z mamą trafili do Łodzi. Tata został wtedy w Ukrainie. Jak mówi teraz tata Mykoły, Polska jest najlepszym miejscem, do którego mogła trafić jego rodzina.

Pospolite ruszenie

Po wybuchu wojny w Polsce rozpoczęło się prawdziwe ruszenie serc. Wielu starało się pomagać, jak tylko mogli. Pani Karolina pomagała w transporcie, państwo Kusko przyjęli do siebie rodzinę. - Zrobiliśmy naprawdę bardzo dobry uczynek, przyjmując te osoby z Ukrainy - mówi Antoni Kusko.

W święta przyszła refleksja, że najlepsze, co mamy, to siebie nawzajem. - Jeżeli mamy wokół siebie dobrych ludzi, to nie jest nam zimno, nie jesteśmy głodni, nie musimy się o nic martwić, bo oni nam zawsze pomogą - zapewnia Karolina Nowicka-Tkaczyk.

Takich właśnie dobrych ludzi spotkał Mykoła. W Polsce poszedł do przedszkola. Dziś jest już znowu w Ukrainie z mamą i tatą. Są razem, chociaż często zdarza się, że muszą radzić sobie bez prądu i chować się w piwnicy przed nalotami. Gdy tylko się da, rodzina stara się żyć normalnie. Cały czas pamięta o tym, kto pomógł wtedy małemu chłopcu z walizką. - Polacy są tacy pozytywni, ciepli i szczerzy. Jest w nich tak dużo miłości. Życzę im radości z tego, że mogą być w rodzinnym gronie - mówi Oksana Kucyk.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS