Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"

25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"
25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Od 24 lutego do Polski trafiło ponad 8 milionów 600 tysięcy uciekających przed wojną w Ukrainie. Tylko 24 grudnia naszą granicę przekroczyło ponad 30 tysięcy osób. Każda z tych osób to inna historia - tak jak historia małego Mykoły, którego ekipa "Faktów" TVN spotkała na przejściu granicznym w Medyce 25 lutego.

Dzień po wybuchu wojny w Ukrainie na przejściu w Medyce ekipa "Faktów" TVN spotkała małego chłopca Mykołę i jego mamę. Uciekali wtedy z Ukrainy. W kolejce do granicy stali 12 godzin. - Byliśmy zmęczeni i zestresowani. Ale pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję - wspomina teraz Oksana Kucyk.

Widzowie "Faktów" TVN zapamiętali Mykołę - dzielnego 4-latka. Teraz odnaleźliśmy jego i jego rodziców, by dowiedzieć się, co się z nim działo. - Od rana do wieczora ludzie przychodzili z dobrym słowem, przynosili smakołyki, mnóstwo zabawek i słodyczy dla Mykołki - opowiada Oksana Kucyk.

Mykoła z mamą trafili do Łodzi. Tata został wtedy w Ukrainie. Jak mówi teraz tata Mykoły, Polska jest najlepszym miejscem, do którego mogła trafić jego rodzina.

Pospolite ruszenie

Po wybuchu wojny w Polsce rozpoczęło się prawdziwe ruszenie serc. Wielu starało się pomagać, jak tylko mogli. Pani Karolina pomagała w transporcie, państwo Kusko przyjęli do siebie rodzinę. - Zrobiliśmy naprawdę bardzo dobry uczynek, przyjmując te osoby z Ukrainy - mówi Antoni Kusko.

W święta przyszła refleksja, że najlepsze, co mamy, to siebie nawzajem. - Jeżeli mamy wokół siebie dobrych ludzi, to nie jest nam zimno, nie jesteśmy głodni, nie musimy się o nic martwić, bo oni nam zawsze pomogą - zapewnia Karolina Nowicka-Tkaczyk.

Takich właśnie dobrych ludzi spotkał Mykoła. W Polsce poszedł do przedszkola. Dziś jest już znowu w Ukrainie z mamą i tatą. Są razem, chociaż często zdarza się, że muszą radzić sobie bez prądu i chować się w piwnicy przed nalotami. Gdy tylko się da, rodzina stara się żyć normalnie. Cały czas pamięta o tym, kto pomógł wtedy małemu chłopcu z walizką. - Polacy są tacy pozytywni, ciepli i szczerzy. Jest w nich tak dużo miłości. Życzę im radości z tego, że mogą być w rodzinnym gronie - mówi Oksana Kucyk.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Uwaga na mistrzów wymuszanych stłuczek. Tak oczywiste jest to, co robią, że na filmach z monitoringu widać to czarno na białym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazuje, jak wygląda polowanie oszustów na kierowców, których można wrobić w kolizję.

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Źródło:
Fakty TVN

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20 w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Brytyjska para królewska odbyła państwową wizytę we Włoszech, a przy okazji świętowała 20. rocznicę ślubu. Karola i Kamilę z tej okazji przyjął papież Franciszek, który wraca do zdrowia po ostrym kryzysie związanym z zapaleniem płuc. Sam król Karol także jeszcze kilkanaście dni temu był w szpitalu, gdzie przechodził terapię antynowotworową.

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała do Włoch

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała do Włoch

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS