Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodków na deskach teatru

16.11.2018 | Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodkach na deskach teatru
16.11.2018 | Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodkach na deskach teatru
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
16.11.2018 | Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodkach na deskach teatruJan Błaszkowski | Fakty TVN

Bezdomni w roli rodziców, młodzież z ośrodka wychowawczego w roli dzieci. Sopocki teatr przygotowuje sztukę, do której scenariusz napisało życie. Życie zwykle pisze najbardziej przejmujące scenariusze. Przedstawienie aktorów, którzy po próbie nie wracają do domu, bo go nie mają.

Nie samym chlebem żyje człowiek. Świat Czarka, Beaty i Andrzeja zazwyczaj toczy się między ławką pod chmurką na Monciaku w Sopocie a pobliską jadłodajnią dla bezdomnych. Jednak w ich świecie jest też miejsce na przeżycie, ale nie na takie - byle do jutra, lecz to prawdziwe, duchowe.

- Żeby nas wszyscy nie postrzegali jako typowo osoby bezdomne, tylko że człowiek bezdomny też się może podnieść - mówi Beata, bezdomna aktorka.

Pan Andrzej 10 lat temu stracił nie tylko dach nad głową. - Córka w Londynie od ośmiu lat i dwoje wnuków - mówi. Wnuków jeszcze nie widział.

Praca w teatrze

Bezdomni grają i są w grze. Grupa bezdomnych, podopiecznych Caritas Archidiecezji Gdańskiej, występuje w spektaklu. Na prawdziwych deskach prawdziwego teatru w Sopocie. W sztuce o rodzicach, którzy w pogoni za sukcesem tracą kontakt ze swoimi dziećmi.

W sztuce pod tytułem "Sekret" w dzieci bezdomnych 40-latków wciela się młodzież, też na życiowym zakręcie. Problemy w szkole i nałogi - gdyby nie Caritas, byliby już tam, gdzie ich sceniczni rodzice.

- "Panie Marcinie, te osoby śmierdzą, my nie chcemy". Było trudno, ale po pierwszej próbie te lody zostały przełamane - wspomina Marcin Bednarz, kierownik Młodzieżowej Placówki Wychowawczej Caritas w Sopocie.

Pomysł Caritas to zaproponować bezdomnym start w normalne życie: nie tylko stołówka dla ubogich, ale też codzienne utrzymywanie higieny, spotkania z doradcą zawodowym, regularne próby do spektaklu, aktywność i kontakt z tak zwanym normalnym światem.

- Są skupieni, skoncentrowani, pomagają sobie nawzajem, też przełamują jakiś swój strach - mówi Jadwiga Kościk, reżyserka spektaklu.

Szansa na lepsze życie

Bezdomni poczuli się ważni i potrzebni. Przede wszystkim ktoś w nich dostrzegł kogoś więcej niż bezdomnego, i jeszcze docenił. - Wszystkie dzieci: Wow! Dreszcze mnie przeszły. To było coś pięknego po prostu, dzieciaki mnie tak polubiły - opowiada o reakcji publiczności bezdomny aktor Cezary Siebert.

Cały swój świat mieszczą w torbie i plecaku, z którymi codziennie wędrują przez Trójmiasto. Nocami koczują w opuszczonych ogródkach działkowych. - Nie daj boże, może dzieci by to oglądały. Człowiek by się trochę wstydził, że w tym momencie jest taka sytuacja - opisuje Cezary.

Spektakl ma być pożegnaniem z szałasem i furtką do normalnego życia. - Zaczynamy od mieszkania treningowego w sopockim CiS-ie (Centrum Integracji Społecznej - przyp. red.), zaczynamy od próbnej pracy, i zobaczymy, co będzie dalej - tłumaczy Marcin Bednarz.

Na premierę spektaklu zaprosiliby rodziny, gdy tylko te chciały ich zobaczyć i usłyszeć. - Zawaliłem, ale człowiek może się zmienić - przyznaje Andrzej. - To nasze pierwsze 5 minut - uważa Beata.

To może być ich pierwsza, ale i ostatnia szansa.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS