Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodków na deskach teatru

16.11.2018 | Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodkach na deskach teatru
16.11.2018 | Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodkach na deskach teatru
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
16.11.2018 | Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodkach na deskach teatruJan Błaszkowski | Fakty TVN

Bezdomni w roli rodziców, młodzież z ośrodka wychowawczego w roli dzieci. Sopocki teatr przygotowuje sztukę, do której scenariusz napisało życie. Życie zwykle pisze najbardziej przejmujące scenariusze. Przedstawienie aktorów, którzy po próbie nie wracają do domu, bo go nie mają.

Nie samym chlebem żyje człowiek. Świat Czarka, Beaty i Andrzeja zazwyczaj toczy się między ławką pod chmurką na Monciaku w Sopocie a pobliską jadłodajnią dla bezdomnych. Jednak w ich świecie jest też miejsce na przeżycie, ale nie na takie - byle do jutra, lecz to prawdziwe, duchowe.

- Żeby nas wszyscy nie postrzegali jako typowo osoby bezdomne, tylko że człowiek bezdomny też się może podnieść - mówi Beata, bezdomna aktorka.

Pan Andrzej 10 lat temu stracił nie tylko dach nad głową. - Córka w Londynie od ośmiu lat i dwoje wnuków - mówi. Wnuków jeszcze nie widział.

Praca w teatrze

Bezdomni grają i są w grze. Grupa bezdomnych, podopiecznych Caritas Archidiecezji Gdańskiej, występuje w spektaklu. Na prawdziwych deskach prawdziwego teatru w Sopocie. W sztuce o rodzicach, którzy w pogoni za sukcesem tracą kontakt ze swoimi dziećmi.

W sztuce pod tytułem "Sekret" w dzieci bezdomnych 40-latków wciela się młodzież, też na życiowym zakręcie. Problemy w szkole i nałogi - gdyby nie Caritas, byliby już tam, gdzie ich sceniczni rodzice.

- "Panie Marcinie, te osoby śmierdzą, my nie chcemy". Było trudno, ale po pierwszej próbie te lody zostały przełamane - wspomina Marcin Bednarz, kierownik Młodzieżowej Placówki Wychowawczej Caritas w Sopocie.

Pomysł Caritas to zaproponować bezdomnym start w normalne życie: nie tylko stołówka dla ubogich, ale też codzienne utrzymywanie higieny, spotkania z doradcą zawodowym, regularne próby do spektaklu, aktywność i kontakt z tak zwanym normalnym światem.

- Są skupieni, skoncentrowani, pomagają sobie nawzajem, też przełamują jakiś swój strach - mówi Jadwiga Kościk, reżyserka spektaklu.

Szansa na lepsze życie

Bezdomni poczuli się ważni i potrzebni. Przede wszystkim ktoś w nich dostrzegł kogoś więcej niż bezdomnego, i jeszcze docenił. - Wszystkie dzieci: Wow! Dreszcze mnie przeszły. To było coś pięknego po prostu, dzieciaki mnie tak polubiły - opowiada o reakcji publiczności bezdomny aktor Cezary Siebert.

Cały swój świat mieszczą w torbie i plecaku, z którymi codziennie wędrują przez Trójmiasto. Nocami koczują w opuszczonych ogródkach działkowych. - Nie daj boże, może dzieci by to oglądały. Człowiek by się trochę wstydził, że w tym momencie jest taka sytuacja - opisuje Cezary.

Spektakl ma być pożegnaniem z szałasem i furtką do normalnego życia. - Zaczynamy od mieszkania treningowego w sopockim CiS-ie (Centrum Integracji Społecznej - przyp. red.), zaczynamy od próbnej pracy, i zobaczymy, co będzie dalej - tłumaczy Marcin Bednarz.

Na premierę spektaklu zaprosiliby rodziny, gdy tylko te chciały ich zobaczyć i usłyszeć. - Zawaliłem, ale człowiek może się zmienić - przyznaje Andrzej. - To nasze pierwsze 5 minut - uważa Beata.

To może być ich pierwsza, ale i ostatnia szansa.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS